Polskie Radio

"Eureka" i "Letnia promenada". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 19:00
Przygotowania do beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Pożegnanie Maestry Teresy Żylis-Gary - jednej z najwybitniejszych śpiewaczek operowych przełomu XX i XXI wieku. Wieczorem transmisja światowej premiery opery "Wanda" do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. Zapraszamy!
Świątynia Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie
Świątynia Opatrzności Bożej na warszawskim WilanowieFoto: Pawel_Brzozowski/ Shutterstock
logo

08.15 - "Sygnały Dnia" - Rozmowa z kard. Kazimierzem Nyczem - m.in. o niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

O dylematach rodziców, czyli kieszonkowe dla dzieci. Nasze pociechy wróciły z wakacji, poszły do szkoły - tam czekają na nie sklepiki szkolne, automaty z napojami i żywnością, a poza szkołą inne pokusy, które także kosztują. Od jakiego wieku można wręczać dzieciom pieniądze, jakie kwoty i jakimi kryteriami się kierować? Wreszcie czy nagradzanie pieniędzmi za stopnie jest rozsądne i wychowawcze?

O tym psycholog dr Aleksandra Piotrowska zaś dr nauk ekonomicznych Urszula Wysocka postara się przekonać rodziców, że karty płatnicze dla dzieci to dobry pomysł by nauczyć je szacunku dla pieniędzy i rozsądnego gospodarowania nimi.

Porozmawiamy także o tym, że zbliżająca się powoli jesień może powodować u niektórych z nas huśtawki nastrojów, czy jak mawiają niektórzy "jesienną chandrę". Jak odróżnić depresję od jesiennej chandry, jakie są symptomy obydwu tych dolegliwości i jak im zaradzić - na ten temat prof. Napoleon Waszkiewicz psychiatra.

Poza tym piątkowe kulturalne propozycje na weekend (Martyna Podolska), konkursy "Skojarzenia Extra" dotyczące Tatrzańskiego Parku Narodowego i "Od małego dla dużego" oraz kolejny odcinek "Między ustami a brzegiem pucharu" Marii Rodziewiczówny.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

1. Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczna impreza, która odbywa się w tym samym czasie w różnych miastach Starego Kontynentu. W Polsce będzie miała miejsce już po raz 29-ty.

Na dwa weekendy września (11-12 i 18-19.09 ) zaplanowane są setki wydarzeń, które upowszechnią wiedzę o tradycyjnej kuchni, produktach regionalnych, przetwórstwie domowym i lokalnym, a także - poprzez popularyzację takich miejsc, jak stare browary, piekarnie czy młyny. Pokażą, jak przebiegał proces tworzenia produktów w oparciu o stare, tradycyjne receptury.

Tematem przewodnim tegorocznych EDD są bowiem "Smaki dziedzictwa". Hasło to podkreśla znaczenie kulturowego bogactwa tradycji kulinarnych, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących przy jednym stole.

Gość: Bartosz Skaldawski - Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

2. Setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Jako młody człowiek pragnął studiować na politechnice i zostać uczonym. To niezrealizowane marzenie ziściło się niejako w jego twórczości, w której prognozował  kierunki rozwoju nauki i techniki. Które z jego idei urzeczywistniły się po latach? Jak trafne były stworzone przez Lema wizje zagrożenia rozwoju cywilizacyjnego? A może ubierając swoją literaturę kostium "science fiction" chciał powiedzieć  jedynie coś ważnego o kondycji ludzkości swoich czasów?

Gość: prof. Łukasz Turski - fizyk.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Gościem Poranka Dwójki będzie Marcin Wasilewski - kompozytor, pianista, lider zespołu Marcin Wasilewski Trio. Porozmawiamy o płycie, która powstała tuż przed sesją nagraniową albumu "Arctic Riff", w oczekiwaniu na amerykańskiego saksofonistę Joe Lovano. Czekając na przybycie artysty muzycy rozgrzewali się, a efektem tej zaskakującej rozgrzewki jest płyta "En attendant". O jej zawartości porozmawiamy z artystą. Początek godz. 9.30.

Ponadto w audycji:

- organizowany w sercu Karkonoszy, w różnych malowniczych lokalizacjach, z udziałem polskich i zagranicznych artystów Krokus Jazz Festival, o którym opowie w Jazzowej Rozmowie Maciej Obara;

- muzyczno-aktorska podróż w czasie, w poezję Pokolenia Kolumbów​;

- ​Open House Festival w Londynie - dla zwiedzających otworzą się budynki na co dzień niedostępne: od średniowiecznego szpitala po arcydzieła brutalistycznej architektury. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - Piotr Czajkowski Sekstet smyczkowy d-moll op. 70 "Souvenir de Florence", wyk. Orkiestra Kameralna PR "Amadeus", dyr. Agnieszka Duczmal; Ferenc Liszt Années de pèlerinage - 2e année, supplement: Venezia e Napoli, wyk. Lazar Berman - fortepian

11.10-12.00 - Józef Haydn Symfonia fis-moll Hob. I/45 "Abschied", wyk. Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini; Wolfgang Amadeus Mozart In un istante oh come... Parto, m’affreto - recytatyw i aria z opery Lucio Silla KV 135, Barbaro! Oh Dio! mi vedi - aria z dramma per musica Il re pastore KV 208, wyk. Sandrine Piau - sopran, Freiburger Barockorchester, dyr. Gottfried von der Goltz

12.05-12.45 - Płyta na lato: Jarzębski - Canzoni e concerti - Lucy van Dael, Marinette Troost, Bruce Dickey

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Tadeusz Baird

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz

Tadeusz Baird, Zdzisław Szostak i Marian Opania

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Zaprezentujemy przedsmak muzycznej podróży z gitarą i bandeonem, w którą już w najbliższą sobotę zabiorą nas gitarzysta Jerzy Chwastyk oraz bandeonista Omar Massa. Podczas sobotniego koncertu w ramach "Miejscówki z Dwójką" usłyszymy muzykę Baroku, ale też rytmy hiszpańskie czy tango nuevo. O występie rozmawiamy z Jerzym Chwastykiem.

W audycji opowiadamy też o II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który rozpocznie się 11 września. W Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie zabrzmi polska muzyka w wykonaniu 86 artystów z trzech kontynentów. Muzycy powalczą o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych.

O tym jak wyglądały przygotowania konkursu oraz jak będzie przebiegać ta muzyczna rywalizacja - porozmawiamy z przewodniczącym Jury prof. Jarosławem Drzewieckim.

Przed nami również kolejna relacja z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie swoją premierę miał właśnie obraz "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. To jedyny polski film w Konkursie Głównym weneckiego festiwalu.

W audycji żegnamy też Maestrę Teresę Żylis-Garę. Uroczystości pogrzebowe jednej z najwybitniejszych śpiewaczek operowych przełomu XX i XXI wieku odbędą się dziś w Łodzi, z którą Artystka była szczególnie związana.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Teresa Żylis-Gara - aud. Beaty Stylińskiej

"Chciałam tylko pięknie śpiewać" - mówiła przed laty na naszej antenie Teresa Żylis Gara. W minioną sobotę (28.08) w wieku 91 lat znakomita śpiewaczka zmarła. Była najsłynniejszą polską sopranistką, przecierała drogę do sławy śpiewakom "zza żelaznej kurtyny". Legenda sceny operowej, popularyzatorka polskiej muzyki, pedagog. Jej niezrównany sopran liryczny o urzekającej barwie i dramatycznych możliwościach zachwycał publiczność całego świata.

Teresa Żylis-Gara urodziła się 23 stycznia 1930 r. w Landwarowie koło Wilna. Studiowała w łódzkim konserwatorium u prof. Olgi Olginy. Wygrana na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie w 1953 r. zapewniła jej pierwszy stały angaż. W 1956 r. zadebiutowała w Operze Krakowskiej w głównej roli w "Halce" Stanisława Moniuszki. Przełomem w jej karierze okazał się 10 lat później występ w partii Donny Elviry w Don Giovannim Mozarta w Paryżu.

Artystka występowała na scenach operowych całego świata od mediolańskiej La Scali poprzez m.in. Covent Garden w Londynie Wiener Statsoper czy operę w San Francisco. Najdłużej była związana z nowojorską Metropolitan Opera. W dzisiejszej audycji Mastrę wspominać będą jej wychowankowie - śpiewacy - Aleksandra Kubas-Kruk i Daniel Borowski, współpracująca z nią przez 15 lat pianistka, kameralistka - Laura Kluwek-Sobolewska oraz znakomity tenor - Wiesław Ochman.

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Roch Siciński

Atom String Quartet (Zbigniew Seifert)

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Andrzej Sułek, w studiu Ewa Szczecińska

Transmisja z Zamku na Wawelu
Kraków (początek o godz. 20.30)

Joanna Wnuk Nazarowa Wanda - opera (światowa premiera)

Wyk. Soliści, Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej, dyr. Michał Klauza 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Braterstwo poezji - korespondencja Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

22.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Jarosław Abramow-Newerly "Piórem i pazurem", czyta Krzysztof Wakuliński.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.

21.00-21.15 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00 - 02.00 Trójka pod księżycem - Barbara Marcinik

02.00 - 03.00 Nocne Żądze - Tomek Żąda 

03.00 - 04.00 Klub Trójki - powtórka z czwartku - Wojciech Reszczyński 

04.00 - 06.00 Trójka budzi: Off - Mateusz Tomaszuk

06.00 - 08.45 Pora na Trójkę - Łukasz Sobolewski

W audycji m.in.:

06.20 - Temat: Dziś Dzień Polskiego Piłkarza. Sonda z dzieciakami o ich ulubieńcach z boiska plus zapowiedź rozmowy z naszym gościem - Jakubem Wawrzyniakiem;

07:23 - Przed nami sezon zbiorów jabłek. Według szacunków sadowników, zbiory będą na poziomie 3 mln ton. Czy będzie można sobie dorobić i co zrobić z jabłek? 

07:50 - Wizyta w Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju. Powrót do czasów dzieciństwa. O bogatych zbiorach tej placówki - od maskotek, przez teatrzyki z początku ubiegłego wieku aż po gry komputerowe z lat 80. i 90. 

08.45 - 09.00 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz 

               gość: Paweł Szrot, Kancelaria Prezydenta         

09.00 - 11.00 Trójka przed południem - Katarzyna Cygler

W audycji m.in.:

9.50 - Będzie kosmiczny, multimedialny i... dwuczęściowy. Mural poświęcony Stanisławowi Lemowi powstaje w Katowicach, ale nie zabraknie w nim lwowskiego akcentu. Malowidło jest już prawie gotowe, a jego odsłonięcie zaplanowano na 12 września;

10: 30 Rozpoczął się 3 Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny -  prezentacja  różnorodnych odmian współczesnego teatru i dramaturgii krajów europejskich.

GOŚĆ: Marcin Zawada, dyr. festiwalu

10.45 Fajny film /Ryszard Jaźwiński/ - Piotra Głowackiego mogliśmy oglądać niedawno w kinach w głównej roli w filmie "Mistrz". Najbliższe miesiące przyniosą premiery kilku kolejnych i zupełnie różnych produkcji.

GOŚĆ: Piotr Głowacki

11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej - Piotr Firan

W audycji m.in.:

11.45 Zniszczone dzieło Banksy'ego wraca na aukcje, a cena wzrosła sześciokrotnie.

Co stanowi o wartości dzieła sztuki? Czy tak jak dawniej - walory estetyczne, czy może historia, a może zupełnie coś innego? Muzealnicy oraz kulturoznawcy stoją przed trudnym zadaniem a w swoich zbiorach mają coraz więcej nietypowych eksponatów;

12.15 Trójkowy Punkt Techniczny:
zwiedzamy zajezdnię autobusową, kanały i  wiele innych tajemniczych miejsc w przestrzeni miejskiej;

13.15 Nowe oprogramowanie kryminalistyczne dla studentów.

"Student odtworzy wygląd osoby zapamiętanej przez świadka. Doprowadzi to do wskazania podobieństwa lub braku podobieństwa i identyfikacji osoby, którą podejrzewamy o dokonanie przestępstwa​";

15.00 - 18.00 Zapraszamy do Trójki - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

15.20 - Poradnik nt. szczepień. Rośnie zainteresowanie szczepieniami w związku z przyrostem zachorowań 

15.40 - Wspomnienia Leokadii Głogowskiej, Polki, która była na 82. piętrze WTC;

16.20 – Zapowiedź niedzielnych uroczystości beatyfikacyjnych w Świątyni Opatrzności Bożej;

16.40 - Weterani armii USA o 11 września i 20 latach misji w Afganistanie;

16.50 – Nowy bohater narodowy ? Dariusz Szymański, który strzelił gola Anglikom, jest na ustach całej rodzinnej miejscowości;

17.20 - Rozpoczynają się wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji i Białorusi Zapad-2021 z udziałem 200 tys. żołnierzy. Manewry odbędą się na zachodzie Rosji i na poligonach Białorusi w pobliżu granicy z Polską. Zostanie w nich zaangażowanych 200 tysięcy żołnierzy, na białoruskich poligonach będzie ćwiczyć około 13 tysięcy wojskowych;

18.00 - 19.00 W Tonacji Trójki - Jędrzej Kodymowski 

19.00 - 22.00 Cztery strony dźwięku - Łukasz Ciechański 

22.00 - 00.00 Rocka klasyka według Wiernika - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Są takie dni, kiedy Zakopane - jak za dawnych lat - staje się kulturalną stolicą Polski. Tak zapewne będzie od soboty 11 września, kiedy wystartuje XIII Międzynarodowy Festiwal "Muzyka na Szczytach". Ucztę dla melomanów gwarantuje ambitny program. Opowie o nim dyrektor festiwalu Karolina Kazimierczak.

Natomiast Lotniczy Piknik Historyczny, koncert smyczkowy, spektakl i warsztaty dla dzieci oraz ogród harcerski będą atrakcjami 14. już edycji Festiwalu "Otwarte Ogrody", który w dniach 11 i 12 września odbędzie się w Konstancinie-Jeziornej. O wydarzeniu w rozmowie z dyrektor festiwalu Magdą Mich.​


logo


07.00-09.00 - "Najlepszy Dzień Tygodnia" - Gosia Jakubowska

Przepis na #BakedOats doczekał się już przeszło pół miliarda wyświetleń - jak łatwo zrobić pieczoną owsiankę?

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

W Piwnicznej-Zdroju trwa budowa Miasteczka Biegowego, składającego się z ogromnych, tymczasowych pawilonów o powierzchni ponad czterech tysięcy metrów kwadratowych. To największy w Polsce tego typu obiekt. Jak będzie wyglądał? Opowie nasz specjalny wysłannik.

14.00-15.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Jak zaprojektować wnętrze przyjazne naturze?

17.00-18.00 - "Teraz kpop!" - Klaudia Tyszkiewicz

Guilty pleasure: piosenki tak złe, że aż dobre... Słuchamy ich po kryjomu, nie przyznajemy się, że nam się podobają… to piosenki tak złe, że aż dobre! Poprosiliśmy naszych słuchaczy o podanie piosenek, które kochają, ale się ich wstydzą. Niektóre wybory Was zaskoczą!

19.00-20.00 - Retransmisja koncertu The Dumplings cz.2

The Dumplings to nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem, taneczny smutek i chwytliwe melodie. Na koncercie zorganizowany przez radiową Czwórkę 20.11.2018r. w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, zespół zaprezentował m.in piosenki z ich płyty "Raj", która została w całości napisana, skomponowana i wyprodukowana przez The Dumplings

22.00-00.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

Po pozytywnym zamieszaniu związanym z Up To Date Festival i Czwartą Sceną Czwórki wracamy do świeżych brzmień z kręgów rap, soul, house i UK garage. Nie zabraknie nowości od Layfullstop, Tom Misch, Hotmood czy Jay Ward. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).


logo

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" Tematem będą wrześniowe smaki i zapachy. Spróbujemy różnych odmian śliwek, obejrzymy pomidory w niemal wszystkich kolorach świata, sprawdzimy w jakich kwiatach uwijają się teraz pracowite pszczoły. Będziemy też składali życzenia ratownikom medycznym z okazji dnia pierwszej pomocy i sprawdzimy, czy każdy może takiej pomocy udzielić potrzebującym.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wyprawa w krainę smoków. Skąd się wzięły smoki i cz jeszcze możemy je gdzieś spotkać? Smoki w bajkach i filmach familijnych.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Pierwsza miłość dzieci i co dalej? Zakochany nastolatek, a może już przedszkolak? Czym jest zakochanie u dziecka. W jaki sposób "obchodzić się" z człowiekiem w takiej emocji, aby nie naruszyć jego wrażliwości, odczuć. W jaki sposób rodzic, pomimo niepokoju, może wspierać dziecko. I jak powinien to robić.

Gość: Marzena Martyniak - psycholog, specjalista w dziedzinie rozwoju inteligencji emocjonalnej, autorka polskiej wersji programu nauczania społeczno-emocjonalnego SEL.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Raf Skowroński - wokalista, autor tekstów, kompozytor. Dotychczas znany szerszej publiczności jako wokalista zespołu JÓGA. Po krótkiej przerwie wraca do nas ze swoim solowym projektem. Jego album to mieszanka r&b, soul oraz muzyki elektronicznej. Najpierw była Jóga, z którą wystąpił w jednym z muzycznych talent-show, potem na cztery lata zaszył się w Londynie, gdzie ukończył Middlesex University, a teraz Raf Skowroński w solowym projekcie stworzył nowe piosenki.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.


.
          

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Irina Zaricka. W programie zabrzmią Preludium cis-moll op. 45, 24 Preludia op. 28 i Wariacje B-dur op. 12.

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

W programie autorka kontynuuje opowieść o Etiudach op. 10 Fryderyka Chopina. W audycji zabrzmi m.in. genialna interpretacja Juany Zayas.

20.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji usłyszymy jazzowe aranżacje dzieł Fryderyka Chopina, Carla Philipa Emanuela Bacha, Franciszka Liszta, Piotra Czajkowskiego oraz Erica Satie.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU