Polskie Radio

"Był wielkim kreatorem". Siewiereniuk-Maciorowska o Wiesławie Gołasie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:35
 - Odchodzą od nas ludzie wielkiego formatu, którzy swoją karierę budowali na autentycznym talencie, na darze, który posiadali - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z portalu Dzień Dobry Białystok.  W czwartek nad ranem zmarł Wiesław Gołas. Wybitny aktor od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami ze zdrowiem.
Wiesław Gołas
Wiesław GołasFoto: Krzysztof Wojciewski/Forum

Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi. Zagrał w niemal stu filmach, wśród których znalazły się: "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Kapitan Sowa na tropie", "Brunet wieczorową porą", "Zabicie ciotki", "Szabla od komendanta", oraz kilkunastu serialach - m.in. "Czterej pancerni i pies", "Czterdziestolatek" i "Alternatywy 4".

forum-0427919440 wiesław gołas 1200.jpg
Wiesław Gołas nie żyje. Aktor miał 90 lat

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że przy takiej postaci jak Wiesław Gołas trzeba się zatrzymać. - Najlepiej zapamiętałam go z filmów "Kapitan Sowa na tropie" i "Żona dla Australijczyka". Odchodzą od nas ludzie wielkiego formatu, którzy swoją karierę budowali na autentycznym darze, który posiadali. Wiesław Gołas nie tylko był aktorem, ale również śpiewał, był obdarzony wielkim talentem - powiedziała Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska. 

Wiesław Gołas był laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 1966 roku otrzymał Srebrną Maskę, a w 2002 roku - statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej", wręczoną z okazji 50-lecia TVP "za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji". W 2000 roku podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. Aktor został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju" i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".W 2008 roku ukazała się książka "Na Gołasa" ze wspomnieniami artysty. - W przeciwieństwie do współczesnych artystów tacy ludzie byli wielkimi kreatorami. Byliśmy nimi zahipnotyzowani, co świadczy o ich znaczeniu. Liczył się talent i przekaz, bardzo mi tego brakuje - dodała Siewiereniuk-Maciorowska. 

Posłuchaj
03:04 PR24 2021_09_09-10-20-53.mp3 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska o Wiesławie Gołasie (Temat dnia/Gość PR24)

 

Za miesiąc Wiesław Gołas kończyłby 91 lat. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (DzieńDobryBiałystok.pl)

Data emisji: 9.09.2021

Godzina emisji: 10.20

PR24

Czytaj także

Wiesław Gołas nie żyje. Aktor za miesiąc kończyłby 91 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 05:50
Odtwórca wielu ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych zmarł w czwartek nad ranem. Znany z wielu ról kabaretowych i filmowych, dał się zapamiętać choćby z gry w serialach "Czterej pancerni i pies", "Alternatywy 4" czy "Czterdziestolatek". Podczas ostatnich urodzin mówił Polskiej Agencji Prasowej: "Nie przewidywałem dla siebie takiego poważnego wieku, ale skoro w niebie tak zarządzono, to się nie sprzeciwiam". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wiesława Gołasa". Piotr Gliński żegna aktora

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 10:59
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński napisał, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Wiesława Gołasa, znakomitego aktora, którego wiele ról na zawsze pozostanie w naszej pamięci, a przy tym patriotę ze wspaniałą kartą walki w Szarych Szeregach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Teatru Polskiego Radia: Wiesław Gołas w rolach dramatycznych był równie znakomity, co w komediowych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:08
- Wszyscy pamiętamy go z ról komediowych i tak nam będzie się przede wszystkim kojarzył, ale w Teatrze Polskiego Radia grał role dramatyczne, w których był równie znakomity, jak w tych śmiesznych - powiedział w audycji "Cztery pory roku" Janusz Kukuła. Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, wykonawca kultowej piosenki "W Polskę idziemy", odtwórca ponad 120 ról filmowych, kabaretowych, teatralnych i telewizyjnych, Wiesław Gołas zmarł w czwartek rano. Miał 90 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

On jest i będzie – Barbara Krafftówna wspomina Wiesława Gołasa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:00
Odszedł wybitny aktor, znany i bardzo lubiany przede wszystkim dzięki swoim rolom komediowym i kabaretowym. – Na jego aktorstwo składały się niezwykła intuicja i wrażliwość – charakteryzuje swojego kolegę Barbara Krafftówna.
rozwiń zwiń