Polskie Radio

80. rocznica mordu inteligencji polskiej w Czarnym Lesie. O tej zbrodni nie mówiono przez lata

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 23:18
W Czarnym Lesie koło Iwano-Frankiwska - dawnego Stanisławowa - upamiętniono 80. rocznicę zbrodni dokonanej przez hitlerowców na przedstawicielach polskiej inteligencji. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Joanna Borowska / Forum

W uroczystości wzięli udział Polacy z Iwano-Frankiwska i Lwowa, przedstawiciele polskiego konsulatu, miejscowych władz i goście z Polski. Organizatorem upamiętnienia jest Towarzystwo Kultury Polskiej "Przyjaźń".

Czytaj także:
1200_II_WŚ_shutterstock.jpg
Dr Mazurkiewicz: III Rzesza w pierwszej kolejności eliminowała polskie elity

Nabożeństwo żałobne w intencji pomordowanych odprawił proboszcz parafii Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku ksiądz Władysław Iwaszczak. Delegacje polskich towarzystw złożyły wieńce i zapaliły znicze przy pomniku pomordowanych Polaków.

Od kilkudziesięciu lat tym miejscem opiekuje się prezes Witalij Czaszczin oraz członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej "Przyjaźń". - Wszystko trzeba było robić ręcznie. Wybierać wodę z dołów śmierci, noszami nosić grunt, który przywieźliśmy ze Stanisławowa. Później obrabiać te doły śmierci - wspomina prezes Czaszczin.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:56 11291302_1.mp3 Iwano-Frankiwsk: upamiętnienie 80. rocznicy mordu inteligencji polskiej w Czarnym Lesie. Relacja Eugeniusza Sało (IAR)

Lata milczenia

Czytaj także:
Niemcy II wojna światowa 1939 1200.jpg
"Zniszczenie elit stanowiło cel sam w sobie". Dr Szymaniak o wybuchu II wojny światowej

Według różnych źródeł w 1941 roku w ówczesnym Stanisławowie hitlerowcy zamordowali około 700 przedstawicieli inteligencji polskiej i członków ich rodzin. Ciała wywożono do Czarnego Lasu i zrzucano do wykopanych dołów.

Po wojnie informacja o dokonanym mordzie była utajniona, dopiero po rozpadzie Związku Sowieckiego polska społeczność Stanisławowa zainicjowała badanie pochówków w Czarnym Lesie. Obecnie w miejscach, gdzie zostały odnalezione szczątki, jest 17 uporządkowanych mogił.

jbt

Czytaj także

Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi. Historyk: olbrzymia trauma dla małych więźniów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 05:55
Historyk Artur Ossowski, naczelnik łódzkiego Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN przypomina, że pobyt w niemieckim obozie pracy przy ul. Przemysłowej w Łodzi odcisnął piętno na późniejszym życiu ok. 3 tys. polskich dzieci, jego byłych więźniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy w końcu doczekają się rachunku". Mularczyk o stratach poniesionych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:13
- Niemcy oprócz dobrych gestów, słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń