Polskie Radio

Polskie Radio na sobotę - z Zamościa, Sanoku i Przemyśla

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 21:00
Przy okazji Festiwalu Dwa Teatry odwiedzimy Zamość a z biegiem rzeki San - Sanok i Przemyśl. Zwiedzimy też unikalną wyspę - Bornholm. Mistrzostwa Europy w siatkówce - będziemy kibicować Polakom w meczu ze Słowenią. Wieczorem koncert finałowy "Lata z Radiem" - LemOn i Sylwia Grzeszczak oraz transmisja ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego - Festiwal Szymanowski Polska Świat. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sutipond Somnam
logo

Finał Lata z Radiem

06.00-09.00 - "Wolna Sobota" - relacje w z Zakopanego

14.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

16.00-18.00 - "Sobota z Jedynką" - relacje z Zakopanego

20.00 - koncert finałowy "Lata z Radiem" - LemOn i Sylwia Grzeszczak

Festiwal Dwa Teatry na antenie Jedynki:

06.00-09.00 - Wolna Sobota - relacja z Festiwalu - Małgorzata Raducha

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" z Zamościa - zaprasza Małgorzata Raducha

Tym razem audycja "Jedyne takie miejsce" odwiedzi Zamość, w którym odbywa się jubileuszowy XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021”. Małgorzata Raducha porozmawia m.in z Anną Lisiecką,  autorka słuchowiska na podstawie wg własnej książki "Wakacje 1939", oraz  Andrzejem Mastalerzem, aktorem, który gra w kilku nominowanych słuchowiskach. Opowiemy również oczywiście o najciekawszych słuchowiskach radiowych, w tym o jednoaktówkach Ireneusza Iredyńskiego.

13.05 - "Sobota z Jedynką" - relacja z Festiwalu - Anna Juśkiewicz-Stempniak

14.45 - "Kultura na weekend" w audycji Sobota z Jedynką - relacja z Festiwalu - Martyna Podolska

19.00 - wejście do "Aktualności Jedynki" - Małgorzata Raducha

22.15-23.00 - Audycja specjalna - relacje z wręczenia nagrody specjalnej i rozmowy z laureatami - Anna Juśkiewicz-Stempniak, Małgorzata Raducha, Martyna Podolska


ME Siatkarzy

17.30-20.00 - relacje z meczu Polska-Słowenia w audycjach:

Sobota z Jedynką, Z muzyką po Kresach, Jedynka Dzieciom

logo

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show - Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / profesor Weiss  - prowadzi Robert Mazurek

Przyjaciel Polski, na tym epitecie moglibyśmy w zasadzie poprzestać. Gościem będzie wielki przyjaciel Polski - były przewodniczący Knesetu i Ambasador Izraela w Polsce. Profesor Szewach Weiss zabierze Państwa w podróż do kraju dzieciństwa, nie zabraknie wyjątkowej muzyki, emocji sportowych i przygód z traktorem w roli głównej. 

13.30-15.00 - "Duża czarna" /  - prowadzi Przemysław Psikuta

15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu" / Z biegiem lat, z biegiem rzek - San - prowadzą Roch Siciński i Monika Zając

Swój początek bierze w Bieszczadach na terenie Ukrainy. Na odcinku 54 km jest rzeką graniczną, kończy bieg wpadając do Wisły na wysokości Sandomierza. 

San w górnym biegu przepływa przez Bieszczady. Utworzono tam dwa sztuczne zbiorniki - jeden z nich to Jezioro Solińskie, które będziemy obserwować z Zapory i o którym porozmawiamy z historykiem, przewodnikiem beskidzkim, Stanisławem Orłowskim. Następnie rzeka przepływa przez Sanok, w którym zatrzymamy się, aby odwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. W Sanoku odwiedzimy także Muzeum Historyczne, a w nim największą, bo liczącą około 600 prac Galerię Zdzisława Beksińskiego, po której oprowadzi nas dyrektor Instytucji, Jarosław Serafin. Sanok swego dzieciństwa wspomni także muzyk jazzowy, Dominik Wania.  

Drugim interesującym miastem górnego biegu rzeki jest Przemyśl. Zanim jednak do niego dotrzemy zatrzymamy się na krótko w Zamku w Krasiczynie. Jednym z właścicieli posiadłości z przełomu XVI i XVII wieku był do 1939 roku ród Sapiehów. Sapiehowie wprowadzili zwyczaj sadzenia drzew w pałacowym parku po narodzinach każdego dziecka: syna - dębu, córki - lipy. Drzewa te rosną do tej pory. Na koniec podróżując wzdłuż Sanu dotrzemy do Przemyśla, miasta, z którego bogatą historią zapoznają nas Lucjan Fac i Karol Kicman z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Jednym z niezwykłych zbiorów, jakie obejrzymy jest zbiór dzwonów i fajek.

17.00-19.00 - "Koncerty à la carte" - prowadzi Andrzej Sułek

"Operowe qui pro quo" - Galowy koncert gwiazd opery - Opera w Poznaniu, 10 grudnia 1977 roku

Giuseppe Verdi, Wolfgang Amadeus Mozart, Giacomo Puccini, Ruggiero Leoncavallo, wyk. Teresa Żylis-Gara - sopran, Wiesław Ochman - tenor, Orkiestra Opery Poznańskiej, dyr. Jacek Kaspszyk

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / Barbara Drazkov Drążkowska 

19.30-23.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Marcin Majchrowski, w studiu Ewa Szczecińska

Transmisja ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego (początek godz. 19.30)

Festiwal Szymanowski Polska Świat - koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Alexandra Humali, solistka: Ewa Tracz - sopran

Karol Szymanowski - Pieśni miłosne Hafiza op. 26, II Symfonia B-dur op. 19 (wersja pierwotna z 1910 roku)

Koncert bez przerwy

22.00-23.00 - "Słuchowisko na lato" / Relacja z wręczenia Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" oraz Andrzej Mularczyk "Ta piękna, co zeszła na psy"

prod. 2003, reżyseria Janusz Kukuła, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski

Obsada: Ewa Wiśniewska - Bella (ta piękna, która słyszy to, co chce), Eliza Borowska - Tereska (ta brzydka, która potrafi się dziwić), Krzysztof  Tyniec - Głos (mężczyzna, który musi wystarczyć za wszystkich) 

 

logo

00.00 -  02.00 W rytmie na trzy - Tomasz Dudek

 02.00 - 04.00 AnagrammarganA - Michał Margański

 04.00 - 06.00 Trójka budzi: Jazz’n’bass - Michał Grabkowski 

 06.00 - 09.00 Zapraszamy na weekend - Piotr Firan

Nad Bałtykiem zakończył się sezon ratowniczy. Podsumowujemy sezon, który dla ratowników był trudniejszy niż poprzednie.

Prawie 40 tys. kości poległych uczestników bitwy pod Grunwaldem, będzie poddanych badaniom antropologicznym. Na podstawie czaszek naukowcy wykonają też rekonstrukcje twarzy.

Nowy trend w sanatoriach. Kuracje dla osób w wieku 40 lat. Czy rzeczywiście podczas kryzysu wieku średniego potrzebujemy wypoczynku i terapii? 

09.00 - 10.00 Śniadanie w Trójce - Beata Michniewicz, Goście:

  • Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska
  • Jarosław Sellin, Prawo i Sprawiedliwość
  • Paweł Sałek, Kancelaria Prezydenta
  • Tomasz Trela, Lewica

10.00 - 12.00 Audycja podzwrotnikowa - Wojciech Cejrowski

12:00 - 13:00 Trzy gramy Redbada – Redbad Klynstra

Gość: Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia

 W tym tygodniu Redbad jest tam gdzie bije serce teatru, czyli w Zamościu! W mieście tym odbywa się festiwal „Dwa Teatry”. O tym przedsięwzięciu teatralnym porozmawiamy z Januszem Kukułą, który przedstawi genezę wydarzenia, program oraz wytłumaczy co warto zobaczyć lub usłyszeć podczas festiwalu.  Nie zabraknie również wątku przyszłości teatru. W audycji także relacja reporterska z wydarzenia a także tradycyjnie felieton.

13.00 - 15.00 Wykonane w Polsce - Tomasz Żąda

15.00 - 16.00 Francuski Łącznik - Monika Małkowska

FILOZOFIA WRZEŚNIA

Niewiele miesięcy w roku (może jeszcze maj?) ma tak bogatą dyskografię, jak wrzesień. Co ciekawe, wszystkie utwory, bez względu na język i czas powstania, posiadają cechy wspólne. Nie ma wesołej piosenki o wrześniu. Kompozycje są w powolnym rytmie, muzyka wpada łatwo w ucho, jest trochę sentymentalna, trochę patetyczna. Teksty przesyca nostalgia i mnogość poetyckich metafor. Łączy się w nich smuteczek za odchodzącym latem (bogata metaforyka: lato to miłość, czas beztroski, relaksu, bezpośredniego kontaktu z przyrodą; także młodość) z refleksją nad przemijaniem, utratą jakiegoś uczucia, świadomością dojrzewania. Wrześniowa nuta jest poza modami. To niemal atawistyczna potrzeba wyrażenia tego, co nas łączy z naturą. Z jednej strony – wczesna jesień daje wypoczynek od letnich upałów; wizualnie – dostarcza pozytywnych przeżyć (ciepłe kolory). Z drugiej – już wiadomo, że minęło kolejne lato i kolejny rok też wkrótce się skończy. To tak, jakby natura przypominała nam o starzeniu się.

 16: 00 - 17: 00 Trójkowo Filmowo – Ryszard Jaźwiński

46 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (20.09-25.09.2021, patronat Trójki) – zapowiedzi programowe, rozmowa z Tomaszem Kolankiewiczem dyrektorem artystycznym festiwalu o sekcjach konkursowych i wydarzeniach towarzyszących. Premiera w kinach: „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza Rakowicza.

Od 17.30 relacje w serwisach Trójki i w programach meczu ½ finału siatkarskich Mistrzostw Europy Polska – Słowenia

17.00 - 19.00 Pora na Rytm –  Leszek Adamczyk

19.00 - 22.00 Departament rytmu – Łukasz Ciechański

22.00 - 00.00 Wydział Rytmiki Stosowanej - Aleksandra Kaczkowska

 

logo

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

W audycji przypomnimy postać Wandy Błeńskiej, lekarki, misjonarki i kandydatki na ołtarze, która niemalże całe swoje życie poświęciła na leczenie ubogich i chorych na trąd w Afryce. Gościem będzie ks. Jarosław Czyżewski, postulator procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej i kapłan archidiecezji poznańskiej.

20.33 - "Vademecum Norwidowskie" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Autorem jednego z najlepiej znanych portretów Cypriana Kamila Norwida jest Pantaleon Szyndler. Przedstawia mężczyznę stojącego na progu śmierci, starca i poetę. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Aleksandra Sikorska-Krystek, doktorantka Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii, badacz twórczości Norwida.

logo


09.00-10.00 - "W poszukiwaniu umami" - Martyna Matwiejuk

Odwiedzimy Bornholm – unikalną wyspę, na którą można np. popłynąć z Polski nawet na jednodniową wycieczkę. Dlaczego warto zabrać ze sobą rower i poświecić na tę wyprawę kilka dni? Czym jest Bornholmer, jak na wyspie robi się zakupy i co sprawia, że wszystkie budynki wyglądają tam wręcz bajecznie?

12.00-13.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Audycja prosto z XX. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2021". W studiu festiwalowym porozmawiamy m.in. z reżyserem Michałem Zdunikiem, Igorem Gorzkowskim - jurorem konkursu radiowego i aktorem Łukaszem Borkowskim, którego możemy usłyszeć w Czwórce codziennie w tygodniu o 10.45. jak czyta "Bajki robotów" Stanisława Lema.

13.00-14.00 - "Podcasty w Czwórce"

Ania Hardej porozmawia z Krzysztofem Jankowskim, reżyserem filmu "Pokój", który powstał, na podstawie opowiadania "Podróż VII" z "Dzienników gwiazdowych" Stanisława Lema.

17.00-18.00 - "Nie na żarty" - Mateusz Kulik

Przepisy na croque madame, croque monsieur i inne tosty francuskie.

00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"

Po północy w BASSTIONIE muzykę drum & bass w niezwykłym, elektroniczno-emocjonalnym wydaniu zapewni Kalifornijczyk Akuratyde (Blu Mar Ten Records / Modern Conveniences), natomiast nowe produkcje spod znaku jungle i hardcore miksować będzie Brytyjczyk Dwarde. 


logo
       

10.00-11.00 - "Rodzinny W-f" - Zapasy. Najlepszy sport ogólnorozwojowy. Gość: Robert Michta, UKS SUPLES Pruszków.​

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Jadwiga Andegaweńska - królowa Polski z dynastii Andegawenów, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, w 1384 koronowana na króla Polski, pierwsza żona Władysława Jagiełły, apostołka Litwy, święta Kościoła katolickiego i patronka Polski. Jej postać przybliży dzieciom w dzisiejszej audycji Beata Wolszczak z Muzeum Historii Polski.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Gościem audycji będzie Agnieszka Szczepańska, autorka przygodowo-podróżniczych książek dla młodzieży z serii "Patka i Pepe". Pisarka opowie nam o najpiękniejszych miejscach, które inspirowały ją do pisania powieści. Przemierzymy Brazylię, Chorwację, Polskę i trafimy na koniec do deszczowej Anglii.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Dokładnie w 51. rocznicę śmierci ikony gitary Jimmy'ego Hendrixa, przypomnienie m.in oczami brata, jego postaci, jak wyglądał dom rodzinny Jimmy'ego, jak zaczęła się jego miłość do muzyki, wzbogacone nigdy wcześniej niepublikowanymi nagraniami.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

08.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tajemniczy ogród" na podstawie książki Hodgsona Burnetta Francesa, w adaptacji Emilii Stawskiej. Reżyseria: Jan Warenycia. Słuchowisko TPR z 1994 r. Wystąpili: Jacek Wolszczak, Danuta Stenka, Jerzy Tkaczyk, Piotr Grabowski, Stanisława Celińska, Wojciech Skibiński, Jerzy Rostkowski, Aleksandra Rojewska, Antonina Girycz, Barbara Bursztynowicz.​


.
       

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

W programie jeden z pierwszych koncertów fortepianowych, jakie napisał Mozart po przybyciu do Wiednia - F-dur KV 413 – nagranie z Gezą Andą w partii solowej, I Sonata klarnetowa f-moll Johannesa Brahmsa (Michel Portal, Georges Pludermacher) i rzadko słyszana w salach filharmonicznych II Symfonia c-moll Antona Brucknera, dzieło, w którym pojawiają się już symptomy tak doskonale rozpoznawalnego w przyszłości masywnego brzmienia symfoniki austriackiego romantyka (Symfonicy Wiedeńscy, Carlo Maria Giulini).

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski [PREMIERA]

W najbliższej audycji Macieja Grzybowskiego posłuchamy chopinowskich kreacji m.in. Artura Rubinsteina, Vladimira Ashkenazy'ego i Alfreda Cortot.

17.00 - "Chopin w najlepszym gatunku" - dr Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

Specjalny mini-cykl ośmiu audycji, który ma pomóc osobom początkującym w śledzeniu Konkursu Chopinowskiego. W programie redaktorka przedstawi niezbędne informacje o muzyce Fryderyka Chopina, opowie o opusach i gatunkach muzycznych, które pojawią się na tegorocznym Konkursie. Piąte spotkanie poświęcone będzie mazurkom.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU