Polskie Radio

Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" wręczone. Laudacja Prezes Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 20:10
Laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Zamość 2021 zostali Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik. Laudację na cześć Jerzego Zelnika wygłosiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska
Prezes Polskiego Radia Agnieszka KamińskaFoto: Robert Prach/PR

Aktorów uhonorowano podczas drugiego dnia przeglądu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.

O dorobku Jerzego Zelnika mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

- Na scenach - radiowej i telewizyjnej - nasz dzisiejszy laureat pojawił się pod koniec lat 60. tuż po wybitnej kreacji Ramzesa, którą pan Jerzy Zelnik stworzył w filmie "Faraon" - mówiła podczas uroczystości Agnieszka Kamińska.

Następnie Prezes Polskiego Radia przypomniała niektóre występy laureata w Teatrze Telewizji i w słuchowiskach na radiowej scenie.

Laudacja Prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej (Polskie Radio)

Posłuchaj
00:30 11301349_1.mp3 Laudację na cześć Jerzego Zelnika wygłosiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. (IAR)

- Czuję się bardzo wyróżniona faktem, że zostały dostrzeżone moje działania zawodowe - mówiła Ewa Wiśniewska i podziękowała za nagrodę. Z kolei Jerzy Zelnik powiedział, że czuje, że "to, co najlepsze, jeszcze przed nimi".

Posłuchaj
00:29 11301393_1.mp3 Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik laureatami Wielkich Nagród Festiwalu "Dwa Teatry". (IAR)
Festiwal "Dwa Teatry" 1200
Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Serwis specjalny

Na wydarzeniu był również obecny prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. - Od wczoraj mamy już okazję oglądać spektakle, słuchać słuchowisk, spotykać się z aktorami, reżyserami, twórcami. Muszę powiedzieć, że zarówno frekwencja, pomimo niesprzyjającej aury, jak i wszystko, co wokół się dzieje, robi niesamowite wrażenie - relacjonował.

Posłuchaj
00:21 11301435_1.mp3 Prezydent Zamościa o atmosferze Festiwalu "Dwa Teatry". (IAR)

"Radiowiec z drugiego pokolenia"

Jerzy Zelnik jest aktorem, scenarzystą, a także reżyserem teatralnym i telewizyjnym. Współpracę z Teatrem Telewizji rozpoczął w 1969 r. Na telewizyjnej scenie zagrał w wielu spektaklach, m.in. u J. Englerta, Z. Hübnera i K. Babickiego. Jako reżyser w Teatrze Telewizji zadebiutował w 2019 r. spektaklem "Cena". Artystę wielokrotnie nagradzano. Otrzymał on m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2017).

Czytaj także:
Festiwal Dwa Teatry 2021 spotkanie w Synagodze Magda Zawadzka.jpg
XX Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Wielkie Nagrody i spotkania z artystami

Laureat Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" jest związany z Polskim Radiem od ponad 50 lat. W archiwum znajduje się przeszło 300 nagrań z jego udziałem.

Posłuchaj
00:27 11301404_1.mp3 Prezes Agnieszka Kamińska o Jerzym Zelniku. (IAR)

- Wspaniała postać, znana powszechnie wszystkim naszym słuchaczom i widzom z fantastycznego "Faraona". To także radiowiec z drugiego pokolenia, bo jego ojciec z Polskim Radiem był bardzo mocno związany - mówiła o aktorze Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Posłuchaj
00:31 11301256_2.mp3 Jerzy Zelnik: mam wrażenie, że najsmaczniejsze "kąski" zawodowe są jeszcze przede mną. (IAR)

- Nie wychodziłem z telewizji przez 30 lat. Już mówili "otwieram lodówkę, Zelnik wyskakuje". Teraz inni wyskakują - śmiał się artysta w rozmowie z Informacyjną Agencją Prasową. Aktor przyznał, że choć ma skończone 76 lat, to czuje się, jakby dopiero zaczynał karierę. -  Mam wrażenie, że najsmaczniejsze "kąski" zawodowe są dopiero przede mną - mówił.

"Każda nowa propozycja jest zawsze wyzwaniem i czymś fascynującym"

Ewa Wiśniewska jest aktorką teatralną i filmową, która w swoim dorobku ma 60 ról w Teatrze Telewizji. Debiutowała w 1964 r. rolą Doroty Podlodowskiej w spektaklu "Droga do Czarnolasu" w reżyserii J. Kulczyńskiego. Od tamtego czasu wystąpiła w ważnych realizacjach dramatów polskich i obcych, w repertuarze klasycznym i współczesnym, współpracując ze znanymi reżyserami. Za swoje role była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała m.in. Grand Prix na XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie, a także Nagrodę im. Ireny Solskiej przyznanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej.

Czytaj także:
Polskie Radio Festiwal Dwa Teatry 1200.JPG
Rozpoczął się XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. W konkursie aż 48 słuchowisk dla dorosłych oraz 15 dla dzieci i młodzieży

Artystka jest związana z Polskim Radiem od połowy lat 60. Stworzyła wiele wybitnych kreacji w radiowym teatrze wyobraźni (niemal 300 nagrań archiwalnych). W 2016 otrzymała "Wielkiego Splendora" - nagrody zespołu artystycznego Teatru Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:25 11301256_1.mp3 Ewa Wiśniewska: kocham Teatr Polskiego Radia (IAR)

W rozmowie z Informacyjną Agencją Prasową (IAR) aktorka podkreśliła, że "kocha Teatr Polskiego Radia". - Bardzo się cieszę, że zostałam uchwycona jeszcze jako osoba żyjąca i chodząca - żartowała. - Każda nowa propozycja jest zawsze wyzwaniem i czymś fascynującym, zarówno w Teatrze Polskiego Radia, jak i Teatrze Telewizji, dlatego czuję się naprawdę dumna, że dostałam tę nagrodę - mówiła.

Czytaj także:

"Dwa Teatry"

Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się od roku 2001. Rok temu wydarzenie zostało odwołane z powodu pandemii. W tym roku impreza po raz pierwszy została zorganizowana w Zamościu. Premierowa emisja prezentowanych utworów odbyła się w roku kalendarzowym 2019 oraz 2020.

W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizuje 48 słuchowisk dla dorosłych i 15 dla dzieci i młodzieży.

Prezentacje konkursowe odbywają się w Jazz Clubie Kosz, Auli Państwowej Szkoły Muzycznej, Scenie Miejskiej Rynku Wodnego oraz Sali Ślubów Ratusza Miejskiego.

Relacja z festiwalu

Czytaj także:
dwa teatry 2021 Cezary Piwowarski 1200.jpg
Trwa święto spektaklu radiowego. XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021

Polskie Radio szeroko relacjonuje wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane będą codziennie w Jedynce, DwójceTrójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 – większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu.

W Polskim Radiu o Festiwalu Dwa Teatry - czytaj TUTAJ

O spektaklach dla dzieci i młodzieży mówić będzie również Polskie Radio Dzieciom. Ponadto 17 września uruchomiona została – na stronie www.polskieradio.pl w zakładce Teatru Polskiego Radia – specjalna platforma "Dwa Teatry 2021", dzięki której będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk.

Słuchowiska zgłoszone do konkursu - posłuchaj TUTAJ

jbt

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Reżyser: wykorzystujemy szlachetność literatury na potrzeby słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 09:15
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Pierwszego dnia mogliśmy zapoznać się m.in. ze słuchowiskiem "Prezydent Paderewski". - W 1922 roku był pomysł, aby zaproponować mu zostanie prezydentem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Marek Kochan. Dlaczego historia potoczyła się inaczej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Henryk Talar: jestem aktorem, ale tylko aktorem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 15:20
- Jestem bardzo skrępowany, decydując się na spotkania z widownią - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Talar. Co sprawiło, że podczas XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021 zdecydowanie zmienił zdanie na temat takich spotkań?
rozwiń zwiń