Polskie Radio

Wychowanie, porady, historia. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 19:00
Dziecko zdolne, czy wzorowe - który model nauczania jest bardziej efektywny oraz jak zablokować numer telemarketingowy, z którego dzwoni do nas robot. Historia Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i omówienie wystawy Sztuki Średniowiecznej w Szczecinie. Także o międzynarodowej konferencji poświęconej twórczości wybitnych polskich choreografek i tancerek. Muzycznie retransmisja z festiwalu "Kwartesencja" ze Studia koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
Studio Programu 2 Polskiego Radia - zdjęcie ilustracyjne
Studio Programu 2 Polskiego Radia - zdjęcie ilustracyjne Foto: Grzegorz Śledź/PR
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Dziecko zdolne, czy wzorowe - który model nauczania jest bardziej efektywny, co daje dziecku świadectwo z czerwonym paskiem i same "szóstki", a co rozwój jednej pasji czy przedmiotu? Czy np. olimpijczycy i laureaci konkursów przedmiotowych są równie doskonali we wszystkich dziedzinach?

Gość Dorota Minta - psycholog dzieci i młodzieży oraz wypowiedz mamy dwojga nastolatków na temat jej podejścia do ocen i rozwoju dzieci.

W audycji również: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego" oraz Turystyczna lista przebojów PL. Świadczenie 1000+ planowane od nowego roku - dla kogo i przez jaki okres? Czy można je będzie otrzymywać krócej, ale za to w większej kwocie? Gość ekspert z Min. Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

19.30 - "Eureka" / Dziedzictwo i Pamięć - zaprasza Dorota Truszczak

Pierwsza audycja cyklu realizowanego we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej. Kolejne będą ukazywać się na antenie Jedynki Polskiego Radia w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca po godz. 19.30.

"Leć orle biały" - Hallerczycy, czyli historia Błękitnej Armii

Sto lat temu, w 1921 roku, powstało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce - najstarsza w świecie niezależna, samopomocowa organizacja byłych polskich żołnierzy rekrutujących się z Błękitnej Armii. Mówi się o niej Armia Dmowskiego, Paderewskiego i Hallera. Roman Dmowski i Komitet Narodowy Polski w Paryżu z sukcesem zabiegali o powołanie armii polskiej w sojuszu z Ententą podczas I wojny światowej.

Gen. Józef Haller był jej pierwszym polskim dowódcą w 1918 roku. Aby się odrodzić Polska potrzebowała nie tylko polityków i wojskowych, ale także osobowości znanych na świecie` propagujących ideę jej Niepodległości. Taką rolę spełnił Ignacy Jan Paderewski w Stanach Zjednoczonych apelując do Polonii o udział w czynie zbrojnym w Europie. Napisał też dla niej w 1917 roku pieśń "Leć orle biały", która stała się hymnem Błękitnej Armii.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej wydał właśnie płytę ze współczesną wersją tej pieśni w wykonaniu chóru męskiego Flesz. Z jakim skutkiem wybitny pianista, zmarły 80 lat temu, realizował swoją misję na rzecz czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej? Jaką rolę odegrali hallerczycy zza oceanu w powrocie Polski na mapę Europy i obronie jej granic w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku? Jaki był ich dalszy los?

Tę historię przypomni gość programu 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m.in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 -  "Czerwone i czarne" Stendhala w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki udamy się na największy w kraju przegląd sztuki współczesnej. Już 1 października rozpocznie się jesienna odsłona 19. edycji Biennale WRO REVERSO. Zgodnie z tytułem tegorocznego biennale sztuki mediów wystawa została skomponowana w duchu reverso, zatem odwrócone zostaną idee, aby przyjrzeć się ich ukrytym dotychczas stronom. Dzieła, które będzie można zobaczyć na wystawie poruszają aktualne tematy, zarazem je odczarowując. Autorki i autorzy przebijają się dla nas przez twarde skorupy i sprytne kamuflaże osłaniające wrażliwe miejsca w otaczającej nas rzeczywistości - mówi Paweł Janicki, kurator wystawy "Miejsca zależne".

Szczegóły po godz. 9.30.

W audycji także:

- "Terytoria choreografii. Nowe szlaki awangardy" - międzynarodowa konferencja poświęcona twórczości wybitnych polskich choreografek i tancerek

- polskie obiekty nominowane do prestiżowej architektonicznej Nagrody UE im. Miesa van der Rohe 

- Tydzień Niemiecki w Gdańsku

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - Paryż Czasów Chopina

11.10-12.00 - Vous Alez Dit Brunettes?, wyk. Les Kapsber’Girls; Camimlle Saint-Saens Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33, wyk. Astrig Siranossian, Philharmonie Südwestfalen & Nabil Shehata

12.05-12.45 - Płyta na lato / Gołąbek/Symfonie /Kurpiński/ Koncert klarnetowy

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności / Wielki konkurs: bohaterowie i świadkowie

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi prowadzi  Róża Światczyńska

Koncert Orkiestry Symfonicznej BBC na festiwalu BBC Proms (13.08.2021, Royal Albert Hall)

Hector Berlioz Les Nuits d’ete  op. 7; Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 "Pastoralna" 

Wyk. Dame Sarah Connolly - mezzosopran, BBC Symphony Orchestra, dyr. Martyn Brabbins

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Ćwiczenia z patrzenia to wystawa prac Władysława Strzemińskiego i Józefa Gałązki zorganizowana w cyklu Sekwencje. Punktem wyjścia dla tematu wystawy jest twórczość artystyczna i teoretyczna Władysława Strzemińskiego, autora kluczowej rozprawy "Teoria widzenia" zestawiona z rzeźbami urodzonego równo 100 lat później Józefa Gałązki. Jak jego prace korespondują z rysunkami i kalkami Władysława Strzemińskiego opowie na naszej antenie sam rzeźbiarz i jedna z kuratorek wystawy, Sylwia Szymaniak (g.16.30). 

Ponadto w audycji relacja z przebiegu Festiwalu Reportażu Radia Lublin, omówienie wystawy Sztuki Średniowiecznej w Szczecinie i zapowiedź Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi.  ​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Jan Kobuszewski - aud. Moniki Pilch

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Retransmisja z festiwalu "Kwartesencja" (Studio koncertowe PR im. W Lutosławskiego 07.09.2021)

Sławomir Wojciechowski. Mikołaj Laskowski, Aleksander Nowak, wyk. Sławomir Wojciechowski (elektronika), Royal String Quartet

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Agaton, rzecz o Stanisławie Jankowskim - aud. Aldony Łaniewskiej Wołłk

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Jerzy Waldorff "Wielka gra. Rzecz o konkursach Chopinowskich", czyta Jarosław Gajewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - PREMIERA: Hanna Malewska "Żniwo na sierpie", czyta Grzegorz Damięcki.


logo

00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka - Elżbieta Korczyńska

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Tomasz Żąda

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.:

7: 15 - Zajmują miejsce na parkingu przez absurdalnie długi czas – wraki aut - psują krajobraz praktycznie każdego miasta. I w każdym mieście zmorą kierowców, jest brak miejsc parkingowych. Kiedy auto można uznać za wrak, który służby mogą odholować?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem - Bogdan Klich, senator, Koalicja Obywatelska.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in.:

9.30 Dzisiaj mija 30. Rocznica śmierci amerykańskiego trębacza, lidera grup jazzowych i kompozytora, uznawanego za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku Milesa Davisa. Wieczorem w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej koncert poświęcony artyście;

Gość: Wojciecha Konikiewicz, szef Tribute To Miles Orchestra

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

11.30 Niezła historia - dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Piotr Łodej;

1939 - Zawarto układ o przyjaźni i granicach między III Rzeszą a Związkiem Sowieckim. Jakie były stosunki sowiecko-niemieckie do 22 czerwca 1941? 

1958 - Francuzi przyjęli w referendum nową konstytucję - formalny początek V Republiki. Jakie były przesłanki, które przyczyniły się do realizacji idei nowej konstytucji?

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in.:

16.15 Jubileusz „20 lat PKP Intercity - z tradycją po nowoczesność”. Ten jubileusz to też okazja by zapytać, czy rozbicie spółki PKP (20 lat temu), na drobniejsze spółki (także przewoźników, w tym Intercity) przyniosło więcej korzyści czy strat? Wciąż nie ma spójnego rozkładu jazdy czy jednego, wspólnego biletu, nie mówiąc już o tym, że spółki samorządowe wożą tylko w ramach województw, rzadko uwzględniając potrzeby mieszkańców na styku samorządów;

18.10 Blind football. Niedawno świętowaliśmy sukces reprezentacji Polski w AMP Futbolu na mistrzostwach Europy w Krakowie, a teraz „swoje” w Euro walczą zawodnicy blind footbolu (niewidomi piłkarze). Niestety już wiadomo, że nie poszło im najlepiej. Dlaczego? Na czym „polegli”? I jakie mają nadzieję na przyszłość?

18.45 Reportaż (Powtórka – po zmianie) „Konflikt interesów" - Olga Mickiewicz

Co roku w okresie świąt i ferii dochodzi do wypadków na trasie wiodącej do Morskiego Oka. Turyści często korzystają tam z wozów ciągniętych przez konie, którym – ze względu na zmęczenie – zdarza się przewracać. Konie po jednym sezonie zazwyczaj trafiają do rzeźni – nie są w stanie dłużej pracować. Czy turyści o tym wiedzą? – Każdy gdzieś trafia. Ja i tak pojadę – mówi jedna z turystek. Dlaczego Tatrzański Park Narodowy zezwala na ten rodzaj transportu?. Skoro można jeździć, to dlaczego nie? – to najczęściej można usłyszeć od osób, które decydują się na podróż zaprzęgiem konnym;

19.00 - 21.00 Koncert Tribute To Miles Orchestra

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00 - 23.00 Klub Trójki – Michalina Szymborska 

Tematy: Relacje polsko-rosyjskie. Jak wybory do Bundestagu wpłyną na stosunki miedzy Warszawą a Berlinem ? Konsekwencje uruchomienia Nord-Stream 2 dla bezpieczeństwa energetycznego Europy?

Goście: prof. Bogdan Musiał, ekspert ds. relacji polsko- niemieckich, dr Szymon Kardaś, główny specjalista w zespole rosyjskim w Ośrodku Studiów Wschodnich oraz Mariusz Marszałkowski, analityk ds. energetyki.

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

​ 

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Gościem audycji będzie Mariusz Śmiejek - fotograf dokumentalny, autor znakomitych portretów. Artysta mieszka w Belfaście. Od 2010 roku fotografował życie codzienne i konflikty w Irlandii Północnej w trakcie procesu pokojowego, od 2017 roku pracuje nad historiami uchodźców i migrantów z Afryki Zachodniej; jest obecny z aparatem fotograficznym w Ghanie. Jest założycielem Between Pictures Project.

Mariusz Śmiejek ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień magazynu "National Geographic", ale też Grand Press Photo (2017, 2018), IPA w USA i Sony World Photo Award. Jego zdjęcia ukazywały się w "The New York Times", "The British Journal of Photography", BBC, "Boston Review", "Politico", "Die Welt", "Le Temps" oraz w wielu innych tytułach prasowych.

logo

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Czy warto wychodzić z domu kiedy padze? Czy gumioki wystarczą na takie wyjście? Po powrocie warto zaparzyć tyju i przykryć się dekiem, żeby potem nie hyrtać. Wybierzemy się na jesienny spacer ze znaną śląską tiktokerką.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Koła Naukowe, Samorząd Studencki, wyjazdy w góry - studia to nie tylko nauka i życie w akademiku. Na początku roku akademickiego, pokażemy jak zagospodarować czas na uczelni, wiążąc go z zainteresowaniami.

17.00-19.00 - "TOP-trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

Roboty telemarketingowe dzwonią, męczą i naciągają ludzi. Plaga irytujących, ale i niebezpiecznych automatycznych połączeń telefonicznych dotarła do Polski. Jak zablokować taki numer?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Wystąpi Mihau - polski producent i DJ, który mieszka w Berlinie, założyciel popularnej wytwórni Still vor Talent.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).


logo

08.00 - 10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Światowy Dzień Jabłka - Pochodzą z Azji Środkowej, gdzie ich dzikie gatunki występowały kilka tysiącleci temu. Z Azji Centralnej Jedwabnym Szlakiem nasiona jabłek trafiły na wybrzeża Morza Czarnego, rozpowszechniły się w Persji i Grecji, dotarły do starożytnego Rzymu, w zależności od odmiany jabłka mają wielkość ziarnka grochu lub małej dyni, w Chinach słowo "jabłko" jest wymawiane "ping", co oznacza także spokój. Te i wiele innych ciekawostek dotyczących jabłek poznamy dziś w Poranku.

10.00-11.00 - "Muzyczne Podróże" - Rusza druga edycja konkursu "Nasze Muzyczne Źródełko" organizowanego przez Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury. Gościem będzie Piotr Kędziorek, który przybliży zasady konkursu, wspomni pierwszą edycję i zachęci do udziału w drugiej.

17.15-17.45 - "Bezpieczny Maluch" - W jaki sposób docieramy codziennie do szkoły, jak zachować bezpieczeństwo podczas odwożenia przez rodziców dzieci do szkoły i przedszkola a także o tym, jak bezpiecznie korzystać z pobocza i z autobusów szkolnych.

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica" - Nieoceniona pomoc logopedyczna - jak wspierać prawidłowy rozwój mowy dziecka. Historyjki z logopedycznym przesłaniem są odpowiedzią na rosnący z roku na rok odsetek dzieci z wadami artykulacyjnymi. Najnowsze badania i obserwacje w przedszkolach wskazują, że ponad połowa dzieci przed 7. rokiem życia ma wadę wymowy lub kwalifikuje się na terapię logopedyczną". Na językach zwierząt to książka, która pokazuje, że jedzenie jest najlepszym treningiem narządów mowy. Przepiękne ilustracje z pewnością zachęcą młodych czytelników do treningu narządu mowy.

Gość: Anna Skiba jest neurologopedą klinicznym i specjalistką wczesnej opieki logopedycznej. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci z wadami wymowy i zaburzeniami komunikacji. Jest popularyzatorką wiedzy o rozwoju dziecka.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Smocze opowieści" Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Andrzeja Jarskiego. TPR z 2000 r.

Wystąpili: Rojewska Aleksandra, Ordon Lech, Lewandowski Łukasz, Bednarski Włodzimierz, Barszczewska Grażyna, Truszczyński Jakub, Robaczewski Eugeniusz, Łabonarska Halina, Gliński Wieńczysław, Bogucki Marek, Jędryka Joanna, Brudny Stanisław, Borowicz Krystyna, Bończak Jerzy.


.
         

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterem Lekcji będą prof. Margerita Trombini Kazuro i Jorge  Bolet.

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak [PREMIERA]

W najbliższej audycji spotkanie z mistrzami tradycyjnej gry na dudach z Wielkopolski. Gośćmi audycji będą Maciej Kaczmarek i Artur Witczak z Ostrowa Wielkopolskiego, którzy opowiedzą m.in.: o zarobkach dudziarzy, rycinach Elizy Radziwiłówny oraz weselu w Strzyżewie w którym uczestniczył Chopin. W audycji także Fantazja na tematy polskie A-dur, op. 13  wykonaniu Emmanuela Axa oraz Orkiestry Wieku Oświecenia a także wczesne opusy Mazurków w wykonaniu Adama Harasiewicza. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Wielka pianistka pierwszej połowy XX wieku zaczęła dokonywać nagrań w ostatnich dekadach swojej kariery: w premierowej audycji słuchać będziemy różnych jej ujęć muzyki Chopina, z Koncertem e-moll, Sonatą h-moll, Scherzami i Balladami. Zastanowimy się też, jak brzmieć mógł jej egzamin do Konserwatorium Paryskiego, gdy grając m.in. Balladę As-dur zdystansowała blisko czterystu kandydatów – a przesłuchujący ją Debussy, Faure i Moszkowski poprosili o powtórzenie utworu.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU