Polskie Radio

Trzydzieste urodziny Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 07:00
Redakcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy świętuje swoje trzydzieste urodziny (w środę 29 września). Z tej okazji antena Polskiego Radia, nadająca w sześciu językach, zaprasza na specjalne audycje jubileuszowe. W programie rozmowy z wieloletnimi dziennikarzami, ze słuchaczami oraz z pisarzami ukraińskimi, którzy pojawiali się na antenie Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
Trzydzieste urodziny Redakcji Ukraińskiej PR dla Zagranicy
Trzydzieste urodziny Redakcji Ukraińskiej PR dla Zagranicy Foto: Polskie Radio

Pomysłodawcą i realizatorem idei skierowania nadawania  audycji językowych Polskiego Radia na wschód  (tj. na Ukrainę i na Białoruś) był ówczesny Zastępca Dyrektora Radia Polonia śp. Ryszard Michalski - polski dziennikarz radiowy i publicysta.

29 września Sekcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy obchodzi swoje 30-lecie. Na początku jesieni 1991 roku w ówczesnym Radiu Polonia, obok innych redakcji językowych, została powołana do istnienia Redakcja Ukraińska. Nieoficjalnie jednak audycje w języku ukraińskim pojawiły się na antenie Polskiego Radia miesiąc wcześniej - tuż po upadku Związku Radzieckiego i ogłoszeniu przez Ukrainę niepodległości w sierpniu 1991 roku.

1200x660-lzr-kol-27-08.jpg

"Lato z Radiem" popularne wśród słuchaczy z Ukrainy. "W latach 80. było okienkiem na świat"

Przez te lata głównymi tematami audycji tworzonymi przez dziennikarzy Redakcji Ukraińskiej (od 2016 roku - Sekcji Ukraińskiej Redakcji "Wschód") niezmiennie pozostawały najważniejsze wydarzenia w Polsce, kwestie społeczne, stanowisko i działania Rządu RP w różnych sprawach wewnętrznych oraz zewnętrznych, relacje polsko-ukraińskie, a także życie mniejszości ukraińskiej nad Wisłą, o których do dziś są informowani ukraińskojęzyczni słuchacze radiowi na Ukrainie i w świecie.

Sekcja Ukraińska informuje również o wspólnych inicjatywach Polaków z Ukrainy oraz Ukraińców z Polski. Promuje wspólne inicjatywy diaspory polskiej i ukraińskiej w USA, UE oraz Kanadzie.

Wśród stałych tematycznych rubryk Sekcji Ukraińskiej znajdują się: "Ekonomia i Biznes", "Życie Polityczne", "Kalejdoskop Kulturalny", "Ukraińcy w Polsce", "Magazyn Turystyczny", a także audycja poświęcona filozofii "Hortus (In)Conclusus" oraz kulturze ludowej "Źródła". Od kilku lat dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy czytają po ukraińsku serwisy informacyjne na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia w audycji "Lato z Radiem" (w 2007 roku odbyło się Lato z Radiem we Lwowie).

Polskie Radio dla Zagranicy 85 lat
Jubileusz Polskiego Radia dla Zagranicy - posłuchaj reportażu

Wielkim sukcesem Redakcji Ukraińskiej była transmisja jej audycji na falach UKF na terytorium Ukrainy po Pomarańczowej Rewolucji w latach 2004-2010. Wówczas współpraca Redakcji Ukraińskiej z blisko 30-toma rozgłośniami ukraińskimi (państwowymi i prywatnymi) zaowocowała dobową słuchalnością na poziomie miliona słuchaczy. Ten projekt pozwolił Redakcji Ukraińskiej utworzyć sieć nieetatowych korespondentów w najważniejszych regionach Ukrainy.

Na falach Redakcji Ukraińskiej gościli najwybitniejsi przedstawiciele świata kultury i nauki ostatnich 30-tu lat relacji polsko-ukraińskich: Stanisław Lem, Jerzy Giedroyć, Jewhen Swerstiuk, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Barbara Skarga, Myrosław Popowycz, Lina Kostenko, Jurij Andruchowycz, Olga Tokarczuk, Serhiy Żadan i wielu innych.

Wieloletnim komentatorem Redakcji Ukraińskiej był laureat Orderu Orła Białego prof. Bohdan Osadczuk (współpraca w latach 1995-2010). Innym wybitnym współpracownikiem Redakcji (od roku 1991 do śmierci w roku 2012) był Ostap (Eustachy) Łapski - poeta, tłumacz i krytyk literacki, laureat najbardziej prestiżowej nagrody literackiej Ukrainy - Nagrody im. T. Szewczenki (2007).

Audycji Sekcji Ukraińskiej można słuchać codziennie o godzinie 19.00 w formacie DAB+ w Polsce, a także poprzez satelitę oraz w Internecie w każdym kraju świata. Ponadto na Ukrainie transmisja tego ukraińskojęzycznego programu odbywa się na FM-falach partnerów polskiej publicznej rozgłośni – Hromadskiego Radia w północnej oraz centralnej części Ukrainy oraz Radia "Nezałeżnist" we Lwowie, a także na terenie całej Ukrainy na falach średnich. 

Sprawdź POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY - tutaj

Audycje jubileuszowe 

Anton Marczyński 1200.jpg
Polsko-ukraińskie spotkania przy filozofii

Redakcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy zaprasza na specjalne audycje jubileuszowe. Lidia Iwaniuch -  była dziennikarka Redakcji Ukraińskiej  opowie o początkach redakcji, o specyfice pracy i kontakcie ze słuchaczami. Z okazji 30-lecia Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy również rozmowa z wieloletnim słuchaczem ze Lwowa Serhijem Badikiem, a także z wieloletnim dziennikarzem Redakcji Ukraińskiej Volodymyrem Priadkiem.

Poza tym wspomnienie Ireny Czarnej-Weidemann o pierwszych latach pracy Redakcji Ukraiński. Z okazji jubileuszu rozmowy ze słuchaczem audycji Polskiego Radia dla Zagranicy w języku ukraińskim Volodymyrem Gudzenkiem z Rosji oraz z pisarzami ukraińskimi, którzy pojawiali się na falach stacji.


POSŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DLA ZAGRANICY 

Ukraina radio shutter.jpg
Posłuchaj relacji w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce

*** 

Polskie Radio dla Zagranicy towarzyszy ważnym, często przełomowym wydarzeniom w Polsce od 85 lat (z wyjątkiem przerwy w nadawaniu spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Przekazuje odbiorcom na całym świecie aktualne i wszechstronne informacje o Polsce oraz przedstawia kluczowe sprawy współczesnego świata z polskiej perspektywy. Obecnie Polskie Radio dla Zagranicy nadaje programy po polsku oraz w pięciu językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.  

mat.pras./rk 

Czytaj także

„Zawód korespondent” – reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 13:09
Śledzą z bliska najważniejsze wybory prezydenckie na świecie. Docierają do miejsc, które inni dziennikarze chętnie by odwiedzili. Przeprowadzają setki rozmów, dzięki którym słuchacze i widzowie poznają świat odległy o tysiące kilometrów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tutaj się urodziła". Uroczysta msza w Białej Cerkwi na Ukrainie ku czci matki Czackiej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 16:27
W Białej Cerkwi, w obwodzie kijowskim na Ukrainie odbyły się kościelne uroczystości związane z błogosławioną matką Elżbietą Różą Czacką. Urodziła się ona w tym mieście, tam też była ochrzczona. Założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic została dziś zaliczona w poczet błogosławionych Kościoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lwów uczcił 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Odsłonięto tablicę pamiątkową

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 17:58
We Lwowie przy ulicy Lepkoho - dawnej Brajerowskiej 4, gdzie mieszkał wraz z rodziną w latach 1921-1941 Stanisław Lem - odsłonięto tablicę upamiętniającą pisarza. 
rozwiń zwiń