Polskie Radio

Dzień Nauczyciela i Konkurs Chopinowski. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:00
Tworzą wideolekcje, gry edukacyjne, prowadzą kanały internetowe - o wyjątkowych nauczycielach w dniu ich święta. Podamy także przepis na dłuższe życie i opowiemy, jak rewolucjonizuje się okulistyka, a także - na czym polega kierownictwo duchowe. Będzie też o 50-leciu serii "Kajko i Kokosz" oraz o lekarzu, który za sprawą swoich artystycznych pasji leczy również dusze. Nie zabraknie również transmisji z ostatniego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zapraszamy! 
W tych pomieszczeniach powstają audycje Czwórki
W tych pomieszczeniach powstają audycje CzwórkiFoto: Czwórka
logo

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski

Technika zmienia współczesną okulistykę 

W Światowym Dniu Wzroku opowiemy o nowych możliwościach diagnozowania i leczenia w okulistyce. Okulary w technice 3 D, podobne do tych, które znamy z kina IMAX, dają lekarzowi oglądanie wnętrza oka jakiej do tej pory nie było. Chirurdzy mówią, że nie mieli nigdy takiej głębi obrazu i przestrzeni. Te możliwości, to nie tylko lepsza wizualizacja struktur i tkanek oka ale niespotykana dotąd precyzja w czasie operacji. O tym jak rewolucjonizuje się okulistyka opowie dr n. med. Anna Maria Ambroziak- specjalista okulistyki. 

PRK_1rok_1200x660.jpg
Polskie Radio Kierowców ma już rok!

Przepis na dłuższe życie

Wyniki badań naukowych pozwoliły opracować listę zaleceń, która może wydłużyć czas naszego życia. A główni winowajcy tego, że umieramy szybciej to: siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz używki. Choroby serca i naczyń to jeden z dwóch głównych "zabójców Polaków". Zdaniem lekarzy pandemia koronawirusa jeszcze pogorszyła sytuację. Kardiolog prof. Ewa Straburzyńska-Migaj kierująca pododdziałem niewydolności serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Forum Serce Pacjenta stworzyła z zespołem ekspertów: przepis na dłuższe życie. Co zawiera ten przepis opowiemy w Eurece.

23.00-00.00 - "Wieczór z Jedynką" / > Magazyn bardzo filmowy < - zaprasza Michał Montowski

Sto lat Andrzeja Munka. Urodził się 16 września 1921 roku, a zmarł 20 września 1961. Andrzej Munk - jeden z przedstawicieli polskiej szkoły filmowej, operator i reżyser, znany przede wszystkim jako twórca tragikomicznych filmów rozrachunkowych takich jak "Eroica" (1957) i "Zezowate szczęście" (1960), ale także dramatu wojennego "Pasażerki" (1963), która okazała się pośmiertnym wielkim sukcesem reżysera. Munk poddawał dekonstrukcji obowiązujące interpretacje ideowo - historiograficzne. Jako pierwszy polski filmowiec w 1956 r. podjął się rozrachunku ze stalinizmem w filmie "Człowiek na torze". Poddawał krytycznej analizie heroiczne mity narodu polskiego, przebijając się do prawdy o człowieku. Wywarł silny wpływ na takich polskich reżyserów jak: Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Marek Koterski.

Wybrane premiery tygodnia: "Ostatni pojedynek" - najnowszy film Ridleya Scotta wg scenariusza Bena Afflecka i Matta Damona - z nimi w rolach głównych oraz z doskonałym Adamem Driverem. Historia prawdziwa o ostatnim we Francji (1386) pojedynku w tzw. "Sądzie Bożym" - na śmierć i życie. Nie mogąc doprosić się sprawiedliwości i bezstronności sądzącego, mąż zgwałconej żony pozwał sprawcę na ostateczny pojedynek... "Venom 2: Carnage" - ciąg dalszy komiksowego cyklu. Tu bohaterem jest postać zła, mutant obcego przybysza z kosmosu z pewnym dziennikarzem, "Nowy porządek" - dramat social fiction, trzymająca w napięciu wizja przyszłości - społeczeństwa rozdartego ogromnymi różnicami klasowymi i ekonomicznymi. "Wyspa Bergmana" - dramat którego akcja toczy się na wyspie Faro - gdzie żył i tworzył Ingmar Bergman. Para młodych filmowców Amerykańskich przebudowuje relację uczuciową, a dziewczyna (Mia Wasikowska) zaczyna tworzyć scenariusz, który myli się z rzeczywistością. Słuchaczy zapraszamy do rozmowy na temat najlepszych pojedynków filmowych: na miecze zwykłe i laserowe, na pięści, szable, zaklęcia, te w ziemskiej rzeczywistości, w legendach i mitach, gdzieś w kosmosie, a nawet w matrixie. Najlepsze filmowe pojedynki - sceny, które zostały w pamięci widzów i w historii kina.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk

00.55-01.00 - Przypadki słowa: Dante Alighieri w siedemsetną rocznicę śmierci - aud. Doroty Gacek

01.00-07.00 - Konkurs Chopinowski - przesłuchania (powtórka) - prowadzi Krzysztof Dziuba

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki będziemy gościć Macieja Świerkockiego. Pisarz, scenarzysta, krytyk i tłumacz literatury anglojęzycznej jest autorem nowego przekładu "Ulissesa", a także autorem książki będącej przewodnikiem po arcydziele Irlandczyka - "Łódź Ulissesa". Początek rozmowy o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: wywiad z Lionelem Sowem, nowym dyrektorem Chóru NFM; "W pół do jutra"- zbiorowa wystawa realizowana w Cricotece przez Roberta Kuśmirowskiego; teren getta warszawskiego pod ochroną konserwatorską​​. 

10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego  (streaming) - prowadzi Przemysław Psikuta, w studiu Ewa Szczecińska

15.15-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Po raz pierwszy pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki "Wieczór Wybrzeża" w 1972 roku. Później ich przygody można było śledzić też na stronach "Świata Młodych" i "Relaxu", a także w komiksach wydawanych w formie albumowej. Stworzeni przez Janusza Christę legendarni Kajko i Kokosz zdobyli serca kilku pokoleń czytelników. Z okazji 50-lecia serii wydana została jubileuszowa, sześciotomowa edycja "Kajko i Kokosz - Złota Kolekcja". Porozmawiamy o niej z Pauliną Christą, wnuczką Twórcy kultowych komiksów oraz z Tomaszem Kołodziejczakiem, pisarzem i wydawcą.
W audycji opowiemy też o niezwykłym człowieku, Pawle Pecuszoku, lekarzu, który za sprawą swoich artystycznych pasji leczy również dusze. Ponadto z Weroniką Gogolą porozmawiamy o książce "Ufo nad Bratysławą" i zajrzymy na Warszawski Festiwal Filmowy.

17.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego  (streaming) - prowadzi Jacek Hawryluk, w studiu Krzysztof Dziuba

22.00-23.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERATURA W DWÓJCE: 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Tomasz Gajownik 

Audycja publicystyczna z rozmowami ze słuchaczami. Bez ocen, bez komentowania, za to z wysłuchaniem relacji o życiu, aby w ten sposób pomóc sobie nawzajem. Tylko szczerze, czasem twardo, czasem stanowczo, bez udawania. 

02.00-03.00 - "Od Punka do Franka" - Radosław Okrasko 

Audycja muzyczna: przegląd gatunków od najbardziej pierwotnej, gitarowej - punka - na eklektycznej i wymagającej, czyli twórczości Franka Zappy kończąc. Brzmienia przesterowane, ale także te, które udowadniają, że pojedyncze dotknięcie struny może diametralnie zmienić charakter utworu. 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara 

Audycja publicystyczno-edukacyjna; program powtórkowy, składający się z wybranych, najważniejszych i najciekawszych wydarzeń poprzedniego dnia na antenie PR3. 

05.00-06.00 - "Trójka budzi / off" - Mateusz Tomaszuk

Codzienna, godzinna audycja słowno-muzyczna. Niezależnie od tego, czy akurat wracamy z pracy po nocnej zmianie, czy właśnie wstaliśmy - znajdziemy tutaj niespieszne dźwięki, które sprawią, że dzień, który właśnie wstaje będzie jeszcze lepszy. 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

Audycja kulturalna z elementami edukacyjnymi. Prezentacja prozy czytanej oraz informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych i artystycznych. Istotną częścią audycji jest cykl edukacji muzycznej z prezentacją utworów związanych z przedstawianymi treściami edukacyjnymi oraz cykl filmowy. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć 

To nowa pozycja w ramówce Trójki. Audycja muzyczna, która udowadnia, że polska muzyka żyje, ma się dobrze i co więcej - nigdy nie rozwijała się szybciej niż teraz. Debiutanci oraz nowe wydawnictwa muzyków o ugruntowanej pozycji, a wszystko to - wyłącznie po polsku. 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik 

Przegląd utworów, które definiują brzmienie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Każdy utwór prezentowany słuchaczom jest okraszony komentarzem doświadczonych i zaprawionych antenowo redaktorów Trójki. To odzwierciedlenie światowego oraz polskiego rynku muzycznego. Utwory, które wyznaczają trendy i odkrywają nowe brzmienia. 

20.00-21.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek  

Autorski przegląd utworów z szeroko pojętego gatunku gitarowo-perkusyjnego, ale z nietypowym, Trójkowym "twistem". W tej audycji szukamy odpowiedzi na pytanie: jak brzmi muzyka rockowa w języku innym niż jej język ojczysty - angielski.  

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk  

22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

Starannie wybrane utwory, z których każdy jest na swój sposób wyjątkowy - posiada własny charakter i jest swego rodzaju - osobliwością muzyczną. Nietuzinkowy charakter prowadzącego sprawia, że w tej audycji nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać. Oprócz wysokiego poziomu prezentowanej muzyki - tego należy spodziewać się zawsze. 

23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" - Małgorzata Łukowska 

Głos młodego pokolenia na antenie Trójki. Miejsce rock'n'rolla w młodym, zbuntowanym pokoleniu zajął jakiś czas temu rap. Utwory, które pojawiają się na antenie, to przede wszystkim klasyka polskiego i zagranicznego hip-hopu. 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - "Powieść w Trójce" / "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.06 - "Nakręceni-magazyn premier filmowych" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek 

W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Łukasz Adamski i Piotr Gociek zrecenzują thriller "Hiacynt" ukazujący oblicze Polski lat 80. XX wieku, dramat "Land" w reżyserii Robin Wright oraz serial "Chapelwaite", czyli literacki prequel "Miasteczka Salem" Stephena Kinga.​

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Festiwal "Inspirowane górami..." jest formą uczczenia rocznicy nadania Zakopanemu praw miejskich, która przypada na dzień 18 października. Wydarzenie jest również okazją do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu Miasta przez mieszkańców i turystów ceniących uroki piękniej tatrzańskiej jesieni. Celem jest pokazanie twórczości w różnych dziedzinach, której źródłem jest fascynacja górami, w tym także Tatrami oraz miastem leżącym u ich podnóża, z jego ciekawą kulturą i historią. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Joanna Staszak, naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Miasta Zakopane. ​

logo


10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Zaproszenie na XXI Międzynarodowy Przegląd Rysunku Figuratywnego Studentów Wyższych Uczelni Artystycznych. 

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska

W cyklu "Był sobie numer" Kuba Piątkowski przedstawi kulisy powstania utworu "Przekątne" zespołu Niemoc.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Tworzą wideolekcje, gamifikują swoje zajęcia, prowadzą kanały na YT, mają fanpage. Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowymi nauczycielami w dniu ich święta.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Na czym polega kierownictwo duchowe? Czym kierownik duchowy różni się od terapeuty, psychologa albo spowiednika? Na ile jest guru? Czy związany jest wyłącznie z chrześcijaństwem czy wychodzi poza nie, a może nawet poza religię w ogóle?

22.00 - 00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon

Muzyczna selekcja nowości (od hip-hopu, soulu, reggae i elektroniki), a wśród wykonawców m.in. Liam Bailey, Logic, G-Eazy, nasz Moo Latte dla U Know Me, Action Bronson, a także nowe utwory GrubSona. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


logo

W Dzień Edukacji Narodowej na antenie PRD przez cały dzień rozmowy z nauczycielami - przedszkolnymi i szkolnymi. O ich zainteresowaniach, marzeniach i o tym, co robi nauczyciel kiedy nie jest w szkole. 

shutterstock_ szkoła matematyka edukacja lekcja klasa nauczyciel uczeń podstawówka free 1200.jpg
Dzień Nauczyciela w Polskim Radiu Dzieciom!

Polecamy też podcasty poświęcone zagadnieniom prawa oświatowego oraz praw obowiązujących w szkole/przedszkolu. To audycje kierowane do nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół/przedszkoli/placówek oświatowych.

Do tej pory ukazały się :

- ochrona danych osobowych w jednostkach oświaty

- prawo autorskie w szkole

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Być nauczycielem. W audycji poznamy rożne perspektywy bycia nauczycielem - nauczyciel przedszkolny, szklony oraz akademicki. Czym się różnią, z jakimi przeciwnościami się zmagają, co najbardziej lubią w swojej pracy. ​

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - XVIII Konkurs Chopinowski: podsumowanie II etapu. Do tego również krótkie informacje o etapie III.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak to jest być nauczycielem, takim z powołania. Jak tworzy się relacje z uczniami, co jest ważne. Bardziej od strony "szkolnej przyjaźni" na linii nauczyciel uczeń. Oswajanie postaci nauczyciela wobec dzieci, zwłaszcza takich, które dopiero zaczęły szkołę. Czy nauczyciel musi straszyć, a może bardziej jest mentorem i przewodnikiem. Co sądzi o tym nauczyciel z powołania. Gość: dr Jan Amos Jelinek, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Pracuje w Katedrze Pedagogiki Małego Dziecka na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Zajmuje się problematyką uczenia się przy komputerze, zagadnieniami z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej i technicznej na etapie edukacji przedszkolnej i szkolnej. Od 2010 roku prowadzi internetowy portal dla rodziców i nauczycieli www.dzieciecafizyka.pl.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Dzień Edukacji Narodowej, wyznaczony 14 października na pamiątkę powstania Komisji Edukacji Narodowej pod koniec XVIII wieku, to święto przede wszystkim nauczycieli. Dla uczniów i rodziców okazja, żeby złożyć im życzenia, podziękować za ich pracę, dla samych nauczycieli okazja, żeby trochę odpocząć, ponieważ jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Dla nas niech to będzie okazja do przypatrzenia się temu, jak zawód nauczyciela wygląda w naszym kraju. Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka Jarka Szulskiego "Nauczyciel z Polski" - pełen humoru poradnik z wypróbowanymi sposobami na pracę z młodzieżą, zawierający także diagnozę zawodu nauczyciela. Rozmowę uzupełnią wypowiedzi różnych nauczycieli - z większym i mniejszym stażem, z różnych szkół i od różnych przedmiotów, którzy podzielą się swoimi refleksjami i marzeniami związanymi ze szkołą. Zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Mała księżniczka" na podstawie książki France Hodgson Burnett, w adaptacji Doroty Kawęckiej, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.

Teatr Polskiego Radia, 1994 r. Wystąpili: Joanna Wizmur, Małgorzata Kożuchowska​, Hanna Tomaszewska, Aleksandra Rojewska, Beata Głowacka, Mirosława Dubrawska, Ewa Domańska, Barbara Bursztynowicz, Ryszard Barycz, Piotr Bajor.


.
             

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie znakomity polski pianista młodego pokolenia Krzysztof Książek, laureat trzeciego miejsca na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w 2018 roku i zdobywca Nagrody Specjalnej Polskiego Radia Za Najlepsze Wykonanie Mazurków. Usłyszymy konkursowe nagrania artysty.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie japoński pianista jazzowy Makoto Ozone. W programie usłyszymy m.in. Preludium e-moll op. 28 nr 4 oraz Mazurek a-moll op. 17 nr 4 Chopina z płyty wydanej przez Polskie Radio w 2017 roku (japońskiemu pianiście towarzyszy Tomasz Stańko).

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie czeski pianista, twórca oryginalnych interpretacji utworów Chopina, Debussy'ego, Mozarta i Beethovena - Ivan Moravec. Wysłuchamy m.in. Barkaroli oraz Preludiów op. 28 Chopina, Sonaty D-dur Hob XVI: 37 Haydna, Ondine Debussy'ego, a także Sonatiny Ravela.


Zapraszamy!

 
Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu - transmisje i serwis multimedialny

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 07:29
W Warszawie trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Polskie Radio, patron medialny wydarzenia, zaprasza na relacje, wywiady oraz na bezpośrednie transmisje z przesłuchań oraz koncertów specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siła polskiej muzyki. "Nasza tonacja" debiutuje na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:00
Czesław Niemen, Dildo Baggins i Pull The Wire – to tylko niektórzy z wykonawców, jacy pojawili się w pierwszym wydaniu nowej audycji Trójki, prezentującej zarówno całkiem świeże, jak i te starsze dokonania polskich artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piąte urodziny "Będzie głośno!". "To satysfakcja, ale i wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 13:26
Czwórkowa audycja "Będzie głośno!", która w tym roku obchodzi pięciolecie, doczekała się pierwszego własnego krążka na winylu. - To jest niesamowita przyjemność, a jednocześnie ogromne wyzwanie - podkreślał pomysłodawca tego projektu Damian Sikorski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

II etap XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Ballady i scherza powinny być obowiązkowe"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:45
- Mieliśmy bardzo ciekawe doświadczenie w II etapie z Polonezem fis-moll, który towarzyszy konkursowej historii od zarania. Była bardzo duża grupa, która sobie z nim kompletnie nie radziła, i była grupa, która grała bardzo dobrze, z niuansowaniem i bogactwem - mówił w podsumowaniu II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka "Żywoty równoległe". Zapis audycji z cyklu "Historia żywa"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:47
Audycje z cyklu "Historia żywa" ukazują się na antenie Jedynki od lutego 2016 roku. Pokazują wybrane postaci wybitnych Polaków, którzy wpłynęli na dzieje Polski. Od naczelnika Tadeusza Kościuszki do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nadano w sumie około dwustu odcinków, a książka jest zapisem 21 rozmów z profesorem Andrzejem Nowakiem.
rozwiń zwiń