Polskie Radio

"Cały ten rock" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 19:00
O tym czy jesteśmy uzależnieni od pracy i jak znaleźć złoty środek, który pozwoliłby nam harmonijnie łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym? Młodzieżowe Słowo Roku - do 7 listopada można przesyłać propozycje słów wraz z wyjaśnieniem. 68. rocznica urodzin Krzesimira Dębskiego i jego twórczość. Już niebawem zmiana czasu na zimowy. Co się z tym wiąże?
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia Foto: materiały promocyjne
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Czy jesteśmy uzależnieni od … pracy ? Ile godzin dziennie w niej spędzamy? Czy nie odbywa się to kosztem czasu, który powinniśmy poświęcić nie tylko rodzinie, ale też swoim pasjom czy po prostu odpoczynkowi? Jak na nasze "nadgodziny" patrzą pracodawcy? I wreszcie jak znaleźć złoty środek, który pozwoliłby nam harmonijnie łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym?

Na ten temat w rozmowie z dr Karoliną Oleksą - ekspertem ds. rozwoju pracowników i zarządzania talentami.

Porozmawiamy też o wirusie RSV - groźnym patogenie, który od kilku tygodni niepokoi rodziców. Wirus jest szczególnie groźny dla noworodków i wcześniaków - o tym pediatra dr Marzena Gajewska.

O zdrowiu także  w ramach kampanii "Planuję długie życie" (realizowanym z Ministerstwem Zdrowia). W audycji również: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego" oraz kolejny odcinek słuchowiska o doktorze Murku Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z Romanem Wilhelmim w głównej roli. 

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska 

Sieciaki walczą z Sieciuchami - przedstawicielami ciemnej strony internetu, odpowiedzialnymi za zagrożenia w sieci. W skład grupy Sieciuchów wchodzą:

• Kłamacz - udaje kogoś, kim nie jest, by zdobyć zaufanie internauty i uzyskać jego prywatne dane, wszystko po to, by wyrządzić komuś realną krzywdę,

• Kradziej - wykorzystuje sieć do zdobywania korzyści materialnych,

• Śmieciuch - rozsyła spam do internautów,

• Bełkot - kłótliwy prowokator, który wypisuje w sieci nieprzyjemne, obraźliwe komentarze czy posty.

Na podstawie sieciakowych historii użytkownicy internetu poznają niebezpieczne sytuacje, których mogą doświadczyć, a także uczą się efektywnych metod reagowania na zagrożenia w sieci. Właśnie ukazała się druga część przygód: "Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu" Łukasza Wojtasika.

Złe Sieciuchy kolejny raz starają się zaszkodzić dzieciom w sieci! Wabią je obietnicą internetowej sławy. Czy Sztucznej Inteligencji i drużynie Sieciaków uda się zapobiec zagrożeniu?


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie muzyk, improwizator, artysta dźwiękowy, artysta grający na skrzypcach, altówce,  elektrycznej mbirze, współtwórca m.in. projektu Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego i projektu Kino Dźwięku. Wyjątkową okazją do spotkania z Patrykiem Zakrockim jest Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.

Porozmawiamy o Leggerezza (z włoskiego "lekkość") - projekcie stworzonym z okazji festiwalu przez troje wybitnych artystów: śpiewaczkę Olgę Mysłowską, wiolonczelistę Michała Pepola oraz wspomnianego Patryka Zakrockiego. Spotkanie o godz. 9.30.

W audycji także:

- Gala Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich;

- spacer edukacyjny po Centrum Szyfrów Enigma​;

- Festiwal NeoArte;

- Felieton językowy Nowa Mowa.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie - Po Wielkim Konkursie

11.10-12.00 - Georg Friedrich Händel Concerto g-moll op. 4 nr 1 HWV 289, Concerto B-dur op. 4 nr 2 HWV 290, wyk. Martin Haselböck - organy, Orchester Wiener Akademie; Georg Philipp Telemann Concerto c-moll TWV 52:c1, Concerto D-dur TWV 53:D2, wyk. La Stagione Frankfurt, dyr. Michael Schneider

12.05-12.45 - Władysław Żeleński Kwartet fortepianowy c-moll op. 61, wyk/ Paweł Wakarecy - fortepian, Jakub Jakowicz - skrzypce, Katarzyna Budnik - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Korzyński

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza (Warszawa, 20.04.2008)

Robert Schumann II Symfonia C-dur op. 61, III Symfonia Es-dur op. 97 "Reńska"

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów corocznie przyciągają uwagę nie tylko miłośników literatury i pięknej ilustracji, ale również pisarzy, wydawców i oczywiście samych ilustratorów. Podczas tegorocznego festiwalu organizatorzy zapraszają w podróż odkrywającą nowe lądy zrodzone w wyobraźni artystów: Joanny Concejo, Pawła Pawlaka i Bartłomieja Ignaciuka.

O szczegółach trwającego od weekendu Festiwalu opowie na antenie jego koordynatorka, Anna Misiek. Ponadto w audycji: 15-lecie Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, Wystawa Heleny Bohle-Szackiej Przenikanie w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, 100 rocznica urodzin Josepha Beuysa oraz Danton w Teatrze Słowackiego.  

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Konstytucja 3 maja z perspektywy litewskiej - aut. Michał Nowak

22.00-23.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Festiwal w Verbier (21.07.2021) W.A. Mozart Koncert fortepianowy B-dur KV 595, Johannes Brahms Serenada D-dur op. 11, wyk: Sergei Babayan - fortepian, Verbier Festival Chamber Orchestra, dyr. Antonio Pappano: Mozart and Brahms JG

19.00-19.05 - "Wolne słowo - wolna Europa" - audycja Andrzeja Mietkowskiego

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Urodziny Lawrence'a Fostera - aut. Andrzej Sułek 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

George_Orwell_press_photo.jpg

Biografia George'a Orwella i nie tylko w cyklu "To się czyta"


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Dorian Lynskey "Ministerstwo prawdy. Biografia roku Orwella", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Igor Newerly "Zostało z uczty Bogów", czyta Krzysztof Kołbasiuk.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 - "Trójka budzi: soul & funk" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in.:

7:20  Zawód korespondent – Beata Płomecka brukselska korespondentka Polskiego Radia z Nagrodą Główną Rady Programowej PR. Zawsze dobrze przygotowana. O skomplikowanych unijnych przepisach stara się mówić prostym i zrozumiałym językiem. Jak wygląda jej praca i pasja? 

7:40 Koniec z długimi i niezrozumiałymi listami z urzędów. Teraz będą jasne i czytelne. Wrocławskie urzędy we współpracy z działającą na Uniwersytecie Wrocławskim Pracownią Prostego Języka, zamierzają uprościć kierowane do klientów komunikaty. W jaki sposób?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska).

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in.:

9.30 Teatr Żydowski w Warszawie i Teatr Papahema zapraszają na spektakl „Madagaskar” -  horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia.

Goście: Helena Radzikowska, , Małgorzata Dębska, reżyser;

11.20 W Teatrze Polskim w Warszawie „Salon Poezji” -  Wieczór Poetycki w 97. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta poświęcony Adamowi Zagajewskiemu;

Gość: Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

13:15 50 lat temu Polska zakupiła licencję na produkcję Fiata 126. Jak i wpływ na rozwój motoryzacji i dostępność samochodu dla obywatela miał ten model? Jakie historie dzisiaj wspominamy dotyczące „malucha”? 

13:30 Specjalistyczne polskie firmy – Mennica i PWPW (Wytwórnia Papierów Wartościowych) produkują monety i banknoty dla wielu krajów świata. Jakie to kraje i co sprawia, że polska technologia jest tak dobra?

14:30 Jak jeździć bezpiecznie, ile ryzyka niesie ze sobą tzw: kręcenie bączków przez kierowców rajdowców. Wspólna akcja policji drogowej i Polskiego Radia Kierowców w Nadarzynie koło Opola – relacja dziennikarzy PR Kierowców;


15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

15.20 IV fala przyspiesza - jak wygląda sytuacja w szpitalach covidowych, czy i kiedy będą uruchamiane dodatkowe oddziały, jak jesteśmy przygotowani do szczepień, kiedy ruszy rejestracja na 3 dawkę, czy rozpoczęły się kontrole stosowania się do zasad DDD;

17.10 Wicepremier Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawią założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny. Projektowana ustawa kompleksowo uporządkuje przepisy dotyczące Sił Zbrojnych, zastępując kilkanaście aktów prawnych w tym m.in. ustawę z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony;

18.45 Reportaż „Biznes na rzeźbach”

Po trzech latach poszukiwań międzynarodowym listem gończym zatrzymano w Hiszpanii Polkę ze szwedzkim paszportem,  Joannę Segelestrom, której prokuratura zarzuca wyłudzenie ok. 300 mln złotych od osób inwestujących w sztukę. Zdaniem szwedzkiego syndyka dokonała ona oszustwa na niemal miliard złotych. To oznacza aferę większą od Amber Gold.

Poszkodowanymi - to głównie Polacy, zwabieni obietnicą wysokiego zysku od inwestycji. Wydawali od kilkudziesięciu tys. do nawet kilku milionów złotych. Kupowali  w tzw. czasowe prawo do posiadania rzeźby lub jej kupno. Inwestowali politycy, przedsiębiorcy i zwykli ciułacze liczący na duży i szybki zarobek. Niektórzy stracili domy lub kredyty na ich budowę by kupić rzeźbę. Pieniędzy tych nie odzyskali.

Adam Bogoryja-Zakrzewski

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00 - 22.00 Klub Trójki - Michalina Szymborska

Walka o hegemonię w Europie. Co łączy kryzys na granicy polsko- białoruskiej ze sporem o miejsce Polski w UE? Na te pytania postarają się  udzielić  odpowiedzi  były minister  MSZ i eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski oraz dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.

22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo


22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

"Rolke. Historie Literatury", to wystawa, na której możemy zobaczyć kilkadziesiąt fotografii mistrza Tadeusza Rolke. W archiwum artysty od lat pięćdziesiątych pojawiały się zdjęcia znanych pisarzy i poetów. Powstawały na zlecenie, albo były rezultatem spotkań z przyjaciółmi. Wystawę można oglądać w Muzeum Literatury w Warszawie do lutego 2022. Rozmowa z kuratorem wystawy Jarosławem Borowcem.

23.35 - "Kwadratura Kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Erna Rosenstein, poetka i malarka zawsze szła pod prąd, co nie pomagało jej w karierze. Dopiero pośmiertnie jej dorobek zaczął być w pełni doceniany, także za granicami kraju. Niedawno otwarto pierwszą w Nowym Jorku, indywidualną wystawę ponad 40 prac Rosenstein w Galerii Hausner&Wirth (czynna do 23.12.br. ). Pokaz nosi tytuł "Once Upon a Time".

Nigdy za życia ich nie publikowała, zresztą długo nie ujawniała też swych wierszy. Wkrótce ukaże się drugi zbiór bajek, czy raczej surrealistycznych mini-opowiadań. Pisała je dla syna Adama, który, choć zawodowo nie związał się ze sztuką ani z literaturą (jak jego ojciec Artur Sandauer), dorastał w niezwykłej, twórczej atmosferze, odstającej od mieszczańskiej rutyny, wyróżniającej się szczególnie na tle PRL-u. Gościem Moniki Małkowskiej będzie Adam Sandauer, doktor fizyki, społecznik. J

ak zapamiętał matkę? Kiedy dowiedział się o jej bolesnych doświadczeniach w czasie holokaustu? W jaki sposób Erna Rosenstein radziła sobie z pamięcią o nich i emocjami?

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską lub doktorską - kto może się zgłosić do konkursu?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Anime Komi-san wa, Comyushou desu - czyli zapraszamy na kulturalną podróż po Azji. W cyklu "Białe kruki" opowiemy o płycie, na której takie postaci jak Krystyna Prońko, Andrzej Dąbrowski i Zbigniew Wodecki śpiewają teksty Pezeta, Peji czy zespołu Flexxip.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Sztos, XD, dzban, alternatywka - do tej pory właśnie takie zwroty zdobyły miano Młodzieżowego Słowa Roku. Do 7 listopada można przesyłać propozycje słów wraz z wyjaśnieniem do szóstej odsłony konkursu. Porozmawiajmy o najpopularniejszych słowach w 2021 roku?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Znani z anteny Czwórki: Damian Sikorski, Maken, Kacper Ponichtera i Kamil Jasieński opowiedzą o swoich winylowych kolekcjach. Porozmawiamy też o rosnącej popularności czarnych krążków i przyszłości rynku płytowego. A wszystko to w związku z wydaniem pierwszego czwórkowego winylu - "The Best of Będzie Głośno".

22.00-00.00 - "Numer Raz na Fali" - Michał Witak "Numer Raz"

Wywiad z Tonym Whitem, który brał udział w konkursie Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno", a którego utwór trafił na winyl "The Best of Będzie Głośno".

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski

Rozmowa z Kwazarem i Heńkiem Małolepszym o ich wspólnym nowym projekcie "Kosmiczni Warszawa".

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 68. rocznica urodzin Krzesimira Dębskiego i jego twórczość.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Nikola Tesla - genialny wynalazca, autor blisko 300 patentów, twórca pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową. Leszek opowie o nim Misiowi i dzieciom.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Już niebawem zmiana czasu na zimowy. Co się z tym wiąże? Do tego ciekawostki o zegarach.

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Bezpieczeństwo podczas odwiedzania cmentarzy w czasie Święta Zmarłych. Czym jest Akcja Znicz? Jak bezpiecznie podróżować w tym czasie.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Czy zabawa zwiększa PKB? Czy zabawa coś produkuje, wytwarza, eksportuje? Może nadszedł czas, aby dzieci przestały się wygłupiać i wzięły się w końcu do roboty? I kto wymyślił wakacje? Jakim prawem dzieci mogą bezczynnie spędzać całe dwa miesiące, gdy tyle jest dróg do budowy? Może powinny wrócić do szkoły? Po co się bawić i jak z tą zabawą jest opowie Wiktor Piotrowski, filozof.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - ​​Porozmawiamy o tym, jak wspierać mamy podczas problemów laktacyjnych, dlaczego tak wiele kobiet ma problemy z karmieniem piersią oraz o tym, czy warto korzystać z zajęć w szkole rodzenia. Gościem audycji będzie Karolina Wyrembek-Urban, położna, coach laktacyjny.​

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia. Teatr Polskiego Radia, 1998 r. 

Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.


.


14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterami ósmej Lekcji są amerykańscy pianiści Van Clibrun i Earl Wild.

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak [PREMIERA]

Kolejne spotkanie z dr Ewą Sławińska-Dahlig, etnomuzykologiem i muzykologiem, dyrektor generalną Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która kontynuować będzie opowieści o podróżach Chopina na polską wieś. W dzisiejszym odcinku przede wszystkim o Mazowszu, porozmawiamy także o postrzeganiu ludowości przez Chopina przez współczesnych mu krytyków, będzie także o opracowywaniu muzyki ludowej na fortepian przez Oskara Kolberga.

Przy okazji słuchać będziemy także nagrań z albumu "Źródła Muzyki Chopina". W audycji także mazurki op. 59 w interpretacji Nikolaya Khozyainova, znakomitego rosyjskiego pianisty, który wykonał je podczas 3 etapu ostatniego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Będą także nagrania zwycięzcy tegorocznego zwycięzcy Bruce’a  Liu, posłuchamy: Ronda a la Mazur, F-dur op. 5 oraz mazurków op. 33. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Wychwalany przez Szymanowskiego, który dedykował mu też kilka swoich mazurków, Jan Smeterlin zszedł z estrady w 1967 r. jako wielki pianista, o którym pamięć prędko zaginęła. Odświeżamy ją dzięki nielicznym nagraniom, zebranym przez australijską Dekkę (wyłącznie z muzyką Chopina).


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU