Polskie Radio

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 13:10
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. - Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy": dokumenty w ostatniej wręcz chwili uniknęły zniszczenia, odzyskują życie w rękach archiwistów i co więcej służą historykom do odtwarzania przeszłości, a prokuratorom z Biura Lustracyjnego do jej porządkowania w prowadzonych procesach - przyznaje dr Renata Dziechciarz.
Materiały archiwalne zniszczone przez Służbę Bezpieczeństwa w zasobie Oddziału IPN w Katowicach
Materiały archiwalne zniszczone przez Służbę Bezpieczeństwa w zasobie Oddziału IPN w KatowicachFoto: Mikołaj Bujak/IPN

Łukasz Ciepliński Forum 1200.jpg
Proces ppłk. Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu Głównego WiN

O całej sprawie opowie nam dr Renata Dziechciarz, naczelnik pionu archiwalnego IPN w Katowicach.

Poza tym w audycji:

- Armia Wyzwolenia. Antykomunistyczna organizacja młodzieżowa w Krakowie w latach 1967-1970. Gość: Maria Konieczna (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie).

- Książka Michała Zichlarza "Stefan Żywotko. Ze Lwowa po mistrzostwo Afryki". Kim sir Alex Ferguson jest dla Manchesteru United czy Arsène Wenger dla Arsenalu, tym Stefan Żywotko dla JS Kabylie, klubu Kabylów z Algierii, gdzie z powodzeniem i z wielkimi sukcesami pracował przez prawie 14 lat, sięgając po kolejne mistrzostwa i triumfy na kontynencie afrykańskim, na długo przed tym, zanim sukcesy świętował tam Henryk Kasperczak. Do dziś wiele osób, nie tylko w Algierii, pamięta o polskim trenerze, który w styczniu 2020 roku skończył 100 lat! Historia tego pochodzącego z Kresów szkoleniowca to historia nie tylko polskiego futbolu.

- Było/ Będzie i artykuły z portalu przystanekhistoria.pl.

***

Na audycję "Przystanek Historia" w środę (27.10) o godz. 19.30 zaprasza Paweł Lekki.

DS

Zobacz więcej na temat: Instytut Pamięci Narodowej
Czytaj także

IPN z cyfrowym przekazem o historii. Powstało Biuro Nowych Technologii

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 19:29
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powołał nową komórkę - Biuro Nowych Technologii. Skłoniła go do tego rosnąca popularność nowoczesnych technologii w procesach edukacyjnych. - Wyrosło pokolenie Polaków, którzy czekają na skuteczny przekaz edukacyjny - argumentuje prezes. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Państwo Podziemne. Fenomen w okupowanej Europie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 21:45
Pierwsze rozkazy dotyczące stworzenia konspiracyjnego państwa polskiego padają we wrześniu 1939 roku, pod koniec oblężenia Warszawy. Oznacza to, że ciągłość walki - najpierw otwartej, a później konspiracyjnej - została utrzymana.
rozwiń zwiń