Polskie Radio

Historia, muzyka i nowe technologie. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 19:00
Jak walczyć z lękiem i dlaczego czasem lubimy się bać? Piosenki z Kabaretu Starszych Panów w młodej odsłonie oraz słodko-gorzki kawałek naszej historii na przykładzie rodziny Wedel. O tym jak IPN odtwarza zniszczone przez SB materiały archiwalne. Jak poradzili sobie Niemcy ze świadomością, że jako naród byli winni śmierci milionów ludzi? Czy da się jeszcze stworzyć silne hasło i jak uczyć dzieci mądrego korzystania z ekranów? Zapraszamy!
Studio emisyjne M2
Studio emisyjne M2Foto: Wojciech Kusiński/PR
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Porozmawiamy o lęku i strachu naszym powszednim. Czego się boimy i dlaczego. Jak walczyć z lękiem i dlaczego czasem lubimy się bać? W audycji również: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego" oraz kolejny odcinek słuchowiska o doktorze Murku Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z Romanem Wilhelmim w głównej roli. 

19.30-20.00 - "Eureka" / Przystanek Historia - zaprasza Paweł Lekki

IPN odtwarza zniszczone przez SB materiały archiwalne. Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 r. od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. 

- Rzeczywistość okazała się ciekawsza i bogatsza (i niewiele mniej sensacyjna) niż fabuła filmu "Psy": dokumenty w ostatniej wręcz chwili uniknęły zniszczenia, odzyskują życie w rękach archiwistów i, co więcej, służą historykom do odtwarzania przeszłości, a prokuratorom z Biura Lustracyjnego - do jej porządkowania w prowadzonych procesach - przyznaje dr Renata Dziechciarz, naczelnik pionu archiwalnego IPN w Katowicach.

Armia Wyzwolenia. Antykomunistyczna organizacja młodzieżowa w Krakowie w latach 1967-1970 - Maria Konieczna (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie). Książka Michał Zichlarz "Stefan Żywotko. Ze Lwowa po mistrzostwo Afryki" - Kim sir Alex Ferguson jest dla Manchesteru United czy Arsène Wenger dla Arsenalu, tym Stefan Żywotko dla JS Kabylie, klubu Kabylów z Algierii, gdzie z powodzeniem i z wielkimi sukcesami pracował przez prawie 14 lat, sięgając po kolejne mistrzostwa i triumfy na kontynencie afrykańskim, na długo przed tym, zanim sukcesy świętował tam Henryk Kasperczak.

Do dziś wiele osób, nie tylko w Algierii, pamięta o polskim trenerze, który w styczniu 2020 r. skończył 100 lat! Historia tego pochodzącego z Kresów szkoleniowca to historia nie tylko polskiego futbolu.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie znakomity śpiewak Szymon Komasa. Artysta opowie o najnowszym projekcie "Szymon Komasa. Piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Laboratorium".

Do muzycznego Laboratorium Szymona Komasy dołączyli wokaliści: Hanna Banaszak, Mary Komasa, Joanna Kulig, Vito Bambino i Błażej Król oraz Aleksander Dębicz, Krzysztof Herdzin, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Paweł Mykietyn, Piotr Orzechowski, Hania Rani, Bartek Wąsik i Kuba Więcek - jako autorzy aranżacji.

"Ta płyta ma być taka, jakimi jesteśmy my, młodzi. Piosenki wybierałem z myślą o osobowościach aranżerów i wokalistów. Studiowałem każdego z osobna miesiącami, przeprowadzałem z nimi rozmowy, wysuwałem własne propozycje - w większości trafnie. Cieszę się, że tak wybitni twórcy mi zaufali i sami - jak to w laboratorium - zmiksowali ze swojego talentu i wyobraźni muzyczne arcydzieła".

Rozmowa z Szymonem Komasą o godz. 9.30.

W audycji także:

- korespondencja z Londynu i relacja z wizyty w William Morris Gallery;

- spacer po Centrum Szyfrów Enigma.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie - Po Wielkim Konkursie

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Adagio E-dur KV 261, wyk. Isabelle Faust - skrzypce, Il Giardino Armonico, Giovanni Antonini; Joseph Haydn Kwartet smyczkowy G-dur op. 76 nr 1, wyk. The London Haydn Quartet; Carl Philipp Emanuel Bach Concerto F-dur Wq 43/1, wyk. Andreas Staier - klawesyn, Freiburger Barockorchester, dyr. Petra Müllejans

12.05-12.45 - Aleksander Tansman II Symofnia, wyk. Melbourne Symphony Orchestra, dyr. Oleg Caetani

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Korzyński

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Bertrand Chamayou - fortepian, Renaud Capuçon - skrzypce, Vincent Lhermet - akordeon, Les Siècles, dyr. François-Xavier Roth (Printemps des Arts, Monte-Carlo. 3.04.2021)

Gérard Pesson Chante en morse durable na akordeon i orkiestrę; Alban Berg Chamber Concerto, op. 8; Johannes Brahms Kwartet fortepianowy g-moll, op. 25 (orkiestracja Arnold Schoenberg)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Wedel jest jedną z najbardziej znanych polskich marek - i nic dziwnego, firma istnieje już od 170 lat. Łukasz Garbal postanowił opowiedzieć historię rodziny stojącej za słynną fabryką czekolady. Przeniesie nas do pracowni dziewiętnastowiecznych mistrzów cukiernictwa, dawnych manufaktur czekolady, do gabinetów warszawskich fabrykantów i hal fabrycznych, a przy okazji opowie słodko-gorzki kawałek naszej historii.

W swojej książce pisze o kilku pokoleniach Wedlów, o tym, jak z niemieckich imigrantów stopniowo zmienili się w polskich patriotów i społeczników, których działania nie zamykały się w murach fabryki. W tle tego wszystkiego jest Warszawa, jej zmieniający się krajobraz i życie społeczne.

Spotkanie z  Łukaszem Garbalem o godz. 16.30.

Ponadto w audycji:

- wystawa Poliperyferia. Przestrzenie negocjacji w SARP;

- film Poufne lekcje perskiego Vadima Perelmana;

- Bajki z Polski - promocja polskich animacji wśród najmłodszych widzów;

 - 100-lecie Josepha Beuysa.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Górecki in memoriam - aut. Jakub Kukla  

Kilka lat temu spadkobiercy Henryka Mikołaja Góreckiego przekazali archiwum kompozytora Bibliotece Narodowej. Przed kilkoma dniami katalog rękopisów uroczyście zaprezentowano w Katowicach. Kompozytora wspominał przy tej okazji między innymi jego były student, asystent i przyjaciel, prof. Eugeniusz Knapik.

W dyskusji wzięli również udział: bibliotekarz i muzykolog Mateusz Melski oraz Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. Spotkanie wokół osoby i twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego.

22.00-23.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Urodziny Lawrence'a Fostera - aut. Andrzej Sułek 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska 

Aleksander Nowak "lo firgai (Maska)", wyk. Agata Zubel - sopran, Klangforum Wien, dyr. Bas Wiegers

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Tomasz Gregorczyk


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Dorian Lynskey "Ministerstwo prawdy. Biografia roku Orwella", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Igor Newerly "Zostało z uczty Bogów", czyta Krzysztof Kołbasiuk.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Stanisław Ignacy Witkiewicz "Listy do żony", czyta Krzysztof Gosztyła.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Elżbieta Korczyńska 

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar 

05.00-06.00 - "Trójka budzi" - Małgorzata Łukowska

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in.:

6:15 Główną przyczyną spóźniania się wg badań brytyjskich naukowców jest… podświadomość. Z tych samych badań wynika, że spóźnianie się nie zawsze jest źle odbierane. Wystarczy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach. O genezie spóźniania się, o tym jak wyjść z tej wpadki obronną ręką oraz jak z byciem spóźnialskim walczyć;

6:50   Ten kto latał, czy to na wakacje czy w odwiedziny do znajomych, z pewnością zwrócił uwagę na niewielkie odrzutowce, które stoją na płycie. Nasza reporterka postanowiła wejść na pokład takiego samolotu i dowiedzieć się, kto z nich korzysta i czy podróż takim samolotem różni się od typowego latania;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji m.in.:

10: 30 Wystawa w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie wystawa „Ukryte oblicze. Gaon z Wilna” przywołuje postać Gaona Wileńskiego ze względu na jego zasługi dla studiów nad Talmudem oraz z okazji 300. rocznicy urodzin, obchodzonej w 2020 r. Do dziś stosuje się metody studiów nad Torą i jej komentarzami, które opracował Gaon Wileński. Gaon do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych i fascynujących postaci judaizmu;

GOŚĆ:  Marta Kapełuś, kurator wystawy;

11.20 Wystawa „Polowanie” to współczesna wizja sztuki naszych przodków. Obrazy inspirowane malarstwem naskalnym sprzed 10 tysięcy lat można oglądać na nowej wystawie w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu. Krakowska artystka Maria Bieńkowska-Kopczyńska przenosi nas w przeszłość pełną walki o przetrwanie każdego dnia;

GOŚĆ:  Maria Bieńkowska-Kopczyńska, malarka

11.40  Krakowskie Zaduszki Jazzowe są najstarszym festiwalem jazzowym w Europie. Historia KZJ sięga roku 1954, kiedy to w sali gimnastycznej szkoły podstawowej przy ulicy Królowej Jadwigi, odbyło się pierwsze jam session, uważane za początek imprezy. 66. Krakowskie Zaduszki Jazzowe (27-30 października) to cztery koncerty główne oraz kilka wydarzeń towarzyszących w Krakowie, w tym jam sessions, które zostaną zorganizowane po koncertach głównych w najpopularniejszych klubach jazzowych w mieście.

GOŚĆ:  Marcin „Bzyk” Bąk, rzecznik prasowy festiwalu Krakowskie Zaduszki Jazzowe

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in.:

Euranet: Żyjemy w Europie

Bruksela planuje do 2035 r. sprzedaż samochodów o zerowej emisji w 100 procentach i liczy na pojazdy elektryczne, aby osiągnąć swój cel. Tej ekspansji musi towarzyszyć odpowiednia infrastruktura – choć tu pojawiają się niekiedy przeciwności, jak np. niewystarczająca liczba stacji ładowania elektrycznego w Europie.

Czy europejski sektor samochodowy czeka kręta droga ku transformacji elektromobilności? W jaki sposób Komisja Europejska chce pomóc urzeczywistnić założenia pakietu Fit for 55? O tym porozmawiamy w cyklu Żyjemy w Europie.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

W audycji m.in.:

15.40 Piłkarz Matty Cash otrzymał polskie obywatelstwo. Może zagrać w reprezentacji. Kim jest? Jakie ma związki z Polską? Czy tego typu zabiegi pozyskiwania zawodników poprzez nadanie obywatelstwa mają sens?

16.40 Niezła historia (cykl), przyg. Piotr Łodej i prof. Gajownik;

1939 - Niemcy aresztowali prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.

Kim był Stefan Starzyński?

Dlaczego Niemcy zdecydowali się na jego aresztowanie?

1961 - Przy Checkpoint Charlie na Friedrichstraße w Berlinie na skutek nieporozumień stanęło naprzeciw siebie po dziesięć czołgów amerykańskich i radzieckich.

Rola Berlina jako miejsca konfrontacji „Zimnej Wojny”.

17.40 „News albo fake news? Oto jest pytanie!”(cykl), przyg. Piotr Łodej i dr Klaudia Rosińska, medioznawca, eskpert ds. fake newsów, specjalista ds. dezinformacji.

Co robią media społecznościowe, by walczyć z fake newsami? I jakie są tego skutki? Jak próbują chronić swoich użytkowników?

18.45 Reportaż „Szlak pamięci” - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Profesor Marek Cieciura od lat stara się stworzyć wirtualne przewodniki po miejscach pochówków żołnierzy Armii Krajowej. Ostatnio ze współpracownikami dokończył prace związane z takim przewodnikiem po Powązkach Wojskowych.

Ten niezwykły cmentarz jest jak podręcznik historii. Przychodzi tam wiele wycieczek szkolnych, aby odwiedzić miejsca, gdzie pochowani są m.in. żołnierze AK, żołnierze polegli w 20-tym roku, ludzie kultury, wielcy polscy sportowcy. Panteon wielkich Polaków, ale też tych rządzących Polską w okresie PRL-u. Teraz każdy, kto ma smartfona, będzie mógł sam wybrać się na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca...

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

PO CO NAM ŚLUB?

Kiedyś związek małżeński zawierano raz na całe życie. W wielu przypadkach ślub to był interes dla dwóch łączących się rodzin. Uczucie rzadko kiedy brano pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji. W XX wieku doszła do tego rewolucja społeczna i obyczajowa. Przyczyniła się do tego najpierw I wojna światowa, potem młodzieżowa rewolucja 1968. Obecnie sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała. Czy wesele może być argumentem za ślubem?

Niedawno wszedł na ekrany drugi film Wojtka Smarzowskiego pt. „Wesele”. I bije frekwencyjne rekordy.

Bo to kumulacja emocji, wydanych pieniędzy, snobizmu i wielu innych aspektów, które czynią z „dnia weselnego” wydarzenie wyzwalające negatywne uczucia, w efekcie traumatyczne czasem o niespodziewanie długotrwałych konsekwencjach.

Czym kierują się osoby decydujące się na zalegalizowanie związku? Jakie potrzeby tkwią w nas, sprawiając, że dochodzi do tej celebry? Jednocześnie, dlaczego ludzie w „to” wchodzą, już na wstępie lekceważąc składane przysięgi, od razu zakładając, że „w razie czego” można je unieważnić? 

Gość: Jacek Gientka, psycholog, terapeuta z przychodni W Stronę Zmiany

22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka 

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz 

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski 

Jak poradzili sobie Niemcy ze świadomością, że jako naród byli winni śmierci milionów ludzi? Jak po przegranej wojnie wstać z kolan i zacząć żyć normalnie? Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski zrecenzują dwie książki opisujące życie codzienne w Niemczech w czasie powojennego chaosu i niedoboru - "Czas wilka. Powojenne losy Niemców" Haralda Jahnera i "Niemcy opętane" Moniki Black.

23.35 - "Miedzy nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

O kosmetykach i pielęgnacji skóry. Gościem będzie dr Barbara Borkowska, która zajmuje się dermatologią kliniczną. W kręgu jej zainteresowań jest szczególnie diagnostyka wczesnego wykrywania nowotworów skóry (dermoskopia, wideodermoskopia) oraz zaburzenia wypadania włosów u kobiet i mężczyzn.

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

WWF i BAS (British Antarctic Survey) szukają ochotników do liczenia morsów... z kosmosu. Metoda może wydawać się nietypowa, ale specjaliści z BAS od dawna liczą już w ten sposób pingwiny, foki, albatrosy, a nawet wieloryby pod wodą.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Fake newsy - może niebawem będziemy mieć na nie sposób - naukowcy z WSB z Dąbrowy Górniczej pracują nad systemem AntyFakeNews.

17.00-19.00 - "TOP- trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

Czy da się jeszcze stworzyć silne hasło? Wiele osób wciąż używa jednego hasła lub jego nieznacznie zróżnicowanych wariantów do różnych kont. Gdy np. na końcu hasła zamiast "1" wstawimy "2" ze względu na wymóg aktualizacji, to w zasadzie pozostaje ono takie samo.

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

W RAUdycji przegląd nowości z gatunków wszelakich. Jakie utwory z gatunków rap, pop, EDM czy techno przykuły ostatnio uwagę redaktora RAU-a? Odpowiedź w programie. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 27 października 1782 roku urodził się Niccolò Paganini, włoski skrzypek, altowiolista, gitarzysta, kompozytor. Rodzice urodzonego w Genui Paganiniego byli miłośnikami muzyki, a ojciec chętnie grywał na gitarze i skrzypcach. Szybko odkrył wybitny talent syna i zaczął udzielać mu lekcji gry na skrzypcach. Już jako ośmiolatek Paganini posiadał tak duże umiejętności, że stał się lokalną gwiazdą Genui.

W tym wieku zaczął też komponować. W 1795 r. (13 lat) napisał jeden ze swych pierwszych utworów - La Carmagnole. W programie poznamy jego twórczość.

17.15 - "Jestem, więc myślę" - Pojęcie czasu. Czym jest i jak go rozumiemy. Jak odnosi się do niego świat filozofów.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Przyjrzymy się podcastom: historia, jak powstają podcasty, najlepsze podcasty świata i oferta podcastowa Polskiego Radia. ​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: "Nigdy się nie bałam - jak polskie lekarki pisały historie medycyny". Gość: Katarzyna Droga, pisarka, dziennikarka, nakreśla sylwetki lekarek, które odważnie zmieniały sztukę medyczną, większość życia poświęcając leczeniu i pacjentom. Jaki wpływ na przestrzeni lat polskie lekarki miały na historię medycyny?

2. Temat: Jak uczyć dzieci mądrego korzystania z ekranów (komputerów, telewizorów, smartfonów). Nowe technologie, internet, komputery, tablety i telefony to cudowne wynalazki. Dzięki nim możemy się uczyć, poznawać świat, zaglądać w odległe zakamarki globu, komunikować się, poznawać ludzi, kupować, sprzedawać i wiele wiele więcej.

Ale… czasami używamy tych wszystkich cyfrowych urządzeń w nadmiarze i w niewłaściwych celach, przez co mogą się one stać dla nas zagrożeniem. Warto pokazywać dzieciom jak mądrze korzystać z tych technologicznych dobrodziejstw, by nie wpaść w sidła uzależnienia. Gość: Maciej Lisowski, autor książki "Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka".

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Tym razem podróżować będziemy na jazzową nutę ze wspaniałymi gośćmi. W plenerowym studiu PRD pojawią się trzej wybitni muzycy. Mateusz Smoczyński opowie o najnowszej płycie Atom Sring Quartet, o fascynacji Mieczysławem Karłowiczu, o wspólnej pasji- fotografowaniu i inspiracji jakie można znaleźć w serialu "Miasteczko Twin peaks".

Piotr Schmidt wspomni zmarłego tatę - wybitnego historyka jazzu i wykładowcę akademickiego, nestora gliwickiego środowiska jazzowego. Prof. Andrzej Schmidt odszedł 26 czerwca, w lipcu skończyłby 99 lat. Przedstawi swój najnowszy album 'Saxesful vol. 2" z plejadą fantastycznych gości i opowie o przygotowaniach do wydania kolejnego winyla.

A Dominik Strycharski przedstawi unikat na skalę europejską "Symfonię Fabryki Ursus". Jest to o muzyka stworzona do filmu dokumentalnego w reżyserii Jaśminy Wójcik - "Symfonia Fabryki Ursus", łączącego sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Muzyka wypełniająca płytę łączy w jedną całość bardzo różne gatunki - ambient, minimalizm, jazz, techno czy muzykę elektroniczną. A film "Symfonia Fabryki Ursus" traktuje o nieistniejącej już fabryce i jej pracownikach.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia. Teatr Polskiego Radia, 1998 r. 

Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.


.

 

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

W piątej audycji z cyklu przyjrzymy się korespondencyjnym zabawom kompozytora: żartobliwym przekształceniom zwyczajowych formuł listowych, stylizacjom językowym, a przede wszystkim - "Kurierowi Szafarskiemu": pomysłowej formie listów z wakacji, jakie wysyłał czternastoletni Chopin do rodziny w Warszawie. 

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Eksperymentalna elektronika z płyt "Polscy Artyści Chopinowi Zagrali" (2010). Do tego "Astigmatic. Inspired by Chopin" oraz "Variations of Chopin". Trochę ambientu, trochę połamańców, kolaży, dronów, zgrzytów. 


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU