Polskie Radio

Zawodowe poszukiwania i cenne znaleziska. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:00
O kształceniu zawodowym, które przeżywa prawdziwy renesans i o terapii sportem. Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa i jak edukacja klimatyczna jest realizowana dzisiaj w szkole. O ponadczasowej i awangardowej twórczości prof. Bogusława Schaeffera w multimedialnym spektaklu pt. "Schaeffer Arts Fight" na XIII ERZE SCHAEFFERA w warszawskim Basenie Artystycznym.
Podczas nagrania jednego z radiowych słuchowisk  zdjęcie ilustracyjne
Podczas nagrania jednego z radiowych słuchowisk / zdjęcie ilustracyjneFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

Dzień Kształcenia Zawodowego z Erasmus+ oraz WorldSkills. Będziemy rozmawiać o szkolnictwie zawodowym, które przez wiele lat było lekceważone, zaś ostatnio przeżywa prawdziwy renesans. Młodym ludziom daje ono szansę rozwoju i wybrania przez nich ścieżek ciekawej kariery zawodowej, pracodawcom zaś umożliwia pozyskanie wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach. Naszym gościem będzie Paweł Posztytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. W audycji powiemy również o symptomach, które powinny zaniepokoić rodziców i skłonić ich do wizyty z dzieckiem u psychologa. Nasz gość - psycholog Joanna Węglarz - udzieli rad, które powinny pomóc w podjęciu takiej decyzji. 

Dzień kształcenia zawodowego Free 1200.jpg
Dzień kształcenia zawodowego z Eramsus+ i WorldSkills w Jedynce

Ponadto: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego" oraz kolejny odcinek słuchowiska o doktorze Murku Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z Romanem Wilhelmim w głównej roli. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

W audycji prezentacja piosenki promującej projekt "Talent budzi cuda". Gościem będzie autor tekstu - Marek Dutkiewicz.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski

Joanna Węglarz, specjalista psychologii klinicznej - w oparciu o przeprowadzone badania - opowie o terapii sportem. Jak okazuje się, mamy dowody na to, że sport jest skuteczną i tanią metodą na zachowanie zdrowia, witalności, zacieśnianie więzi międzyludzkich, a także wzmocnienie swojej wartości oraz uspokojenie negatywnych emocji, które generuje separacja społeczna. Naukowcy potwierdzają, że podczas aktywności fizycznej produkowana jest dopamina odpowiedzialna za prawidłową pracę układu nerwowego. To również hormon motywacji i koncentracji. Kiedy się zmęczymy, np. podczas ćwiczeń, powstaje w naszym ciele serotonina, odpowiedzialna za sen i zasypianie oraz kontrolę nastroju. Powstają też endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Poza tym w audycji: Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można opóźnić przerzuty nowotworu do kości. Tym hamulcem są przeciwciała monoklonalne, które zatrzymują tworzenie się osteoklastów, czyli komórek niszczących tkankę kostną. Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO), u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn, jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet jako konsekwencja raka piersi i jajnika. Towarzyszy temu ból, jeden z najsilniejszych znanych w medycynie. O nowatorskiej metodzie leczenia przerzutów do kości u pacjentów onkologicznych i swoistym polowaniu na raka, aby "złapany w sieć terapeutyczną" nie dawał dalszych przerzutów opowie dr n. med. Michał Kunkiel z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy. 

stenka danuta_1200.jpg
Słuchowisko "Pora gniewu" wg nieukończonego dramatu K.K. Baczyńskiego

21.05 - "Słuchowisko w Jedynce" / K.K. Baczyński - "Pora gniewu" 

Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Słuchowisko powstało na podstawie jedynego i niedokończonego dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Rękopis został odnaleziony w archiwach Biblioteki Narodowej.

Obsada: Danuta Stenka, Piotr Fronczewski, Krzysztof Szczepaniak, Konrad Szymański, Zuzanna Saporznikow, Juliusz Godzina, Tomasz Osica. 

23.10 - "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Michał Montowski

Szykując premiery kinowe na najbliższy weekend, dystrybutorzy postawili przede wszystkim na horrory i filmy grozy, głównie z tzw. szerokiego nurtu popkulturowego. W "Magazynie bardzo filmowym" przedstawimy niektóre kinowe premiery, np. "Ostatniej nocy w Soho" czy film "Censor".  


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W audycji spotkamy się z kompozytorką, pianistką i wokalistką Hanią Rani oraz wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Artystki odbywają teraz jesienne tournée po Europie. Połączymy się po występie w Paryżu, a przed koncertem w Londynie. Jak europejska publiczność przyjmuje wydany w Deutsche Grammophon album "Inner Symphonies", jacy artyści, których usłyszeliśmy podczas Konkursu Chopinowskiego im towarzyszą? Między innymi o tym porozmawiamy po godz. 9.30. Ponadto w audycji dr Patryk Kencki zrecenzuje spektakl "Panny z Wilka" w reż. Anny Gryszkówny w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza.

Odwiedzimy też Nową Hutę, gdzie tamtejsi archiwiści społeczni podzielili się zebranymi wspomnieniami z tej części Krakowa i "opowiadają o światach, których już nie ma". 

Igor Newerly 1200.jpg
"Literacka siesta" - podróż po bezkresnych stepach

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie - Po Wielkim Konkursie

11.10-12.00 - Piotr Czajkowski Serenada C-dur op. 48, wyk. NFM Orkiestra Leopoldinum, dyr. Joseph Svensen; Johannes Brahms Alt-Rhapsodie op. 53, wyk. Christa Ludwig - mezzosopran, Philharmonia Chorus, Philharmonia Orchestra, dyr. Otto Klemperer

12.05-12.45 - Stanisław Moniuszko Poleć, pieśni, z miasta; Niemen i Wilija do Litwinek, Naprzód ciebie wspomina, Duettino, wyk. Urszula Kryger - mezzosopran, Jadwiga Rappé - alt, Mariusz Rutkowski - fortepian

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Korzyński

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Antje Weithaas - skrzypce, Mahan Esfahan - klawesyn, (Schwetzingen Festival, 26.10.2021)

Jan Sebastian Bach Sonata d-moll, BWV 1023; Darius Milhaud Sonata skrzypcowa, op. 257; Arcangelo Corelli Sonata skrzypcowa C-dur, op. 5/3; Carl Philipp Emanuel Bach Sonata skrzypcowa B-dur, Wq. 76; Jan Sebastian Bach Sonata skrzypcowa E-dur, BWV 1016

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Wszyscy, którzy znają awangardową twórczość prof. Bogusława Schaeffera, wiedzą, że jego sztuka jest ponadczasowa, wielowymiarowa, o nieposkromionej kreatywności i możliwości interpretacji. Każde spotkanie z dziełami Mistrza, łączącymi w niezwykły sposób teatr muzykę, taniec, grafikę i sztuki wizualne oraz grę aktorką, ma unikatowy charakter i jest niezwykłym przeżyciem na poziomie estetycznym i filozoficznym. W najbliższy piątek podczas XIII ERY SCHAEFFERA w warszawskim Basenie Artystycznym odbędzie się multimedialny spektakl pt. "Schaeffer Arts Fight". O spektaklu i Festiwalu opowiedzą nasi goście Janusz Radek i Paweł Tomaszewski - godz. 16.30. 

Michalski_Szuldrzynski-663.jpg
"O wszystkim z kulturą" o listopadowej zadumie

Ponadto w audycji: wystawa Spojrzenia w Zachęcie; komiks "Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna" Lukasa Harariego oraz zaproszenie na koncert septetu Agi Derlak w cyklu Jazz.pl.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego

22.00-23.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Wratislavia Cantans (NFM, 9.09.2021) Energie połączone. Steve Reich Clapping Music, Edgar Varèse Ionisation, Wolfgang Amadeus Mozart "Gran Partita" - Serenada B-dur KV 361/370a, wyk: Ensemble Zefiro, Alfredo Bernardini - kierownictwo artystyczne, Zespół perkusyjny, Miłosz Rutkowski - kierownictwo artystyczne

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Danielem Barenboimem - aud. Róży Światczyńskiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Przypadki Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Dorian Lynskey "Ministerstwo prawdy. Biografia roku Orwella", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Igor Newerly "Zostało z uczty Bogów", czyta Krzysztof Kołbasiuk.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Stanisław Ignacy Witkiewicz "Listy do żony", czyta Krzysztof Gosztyła.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Tomasz Gajownik

Audycja o mniejszości białoruskiej w II RP i w czasie II wojny światowej. Rozmowa z prof. Jerzym Grzybowskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

02.00-03.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 - "Trójka budzi" / OFF - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W Dzień Zszarganych Nerwów przyjrzymy się ćwiczeniom mózgu, skutecznej komunikacji i sposobom na oszczędzanie. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Szymon Hołownia, Polska 2050. 

zawierucha rafał 1200x660.jpg
"Rowerem przez II RP". Czyta Rafał Zawierucha

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

Odwiedzimy Festiwal Teatru w Więzieniu - Granice/Borders 2021, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Akademię Muzyczną w Łodzi. Sprawdzimy jak powstaje muzyka filmowa i dostrzeżemy piękno naprawianych przedmiotów. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in. cykle: "Biegam, bo lubię", Informator ekonomiczny oraz "Powtórka z rozrywki". 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

20.00-21.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk 

Czy człowiek panuje jeszcze nad postępem technologicznym? Czy rewolucja cyfrowa to tylko wielkie dobrodziejstwo dla człowieka czy także wielkie zagrożenie dla ludzkości? Czy w zalewie informacji mediów cyfrowych możliwe jest samodzielne odnalezienie tego co dobre i piękne? Czy rewolucja cyfrowa to kres klasycznej liberalnej demokracji? Gość - prof. Andrzej Zybertowicz. 

22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" - Małgorzata Łukowska

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.06 - "Nakręceni" - magazyn premier filmowych - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek

W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Łukasz Adamski i Piotr Gociek zrecenzują "Diunę" - najbardziej oczekiwany film tego roku wyreżyserował Denis Villeneuve. Z kolei jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tej jesieni to 3. sezon "Sukcesji". Natomiast "Furioza" Cypriana T. Olenckiego to męskie kino po polsku. 

23.35 - Weekend kulturalny - zaprasza Maja Kluczyńska

"Miłość po dwóch stronach Atlantyku" w reżyserii Bożenny Intrator to teatr niezwyczajny, teatr z motywem przewodnim. Spektakl oswaja i odczarowuje temat starości. Jest częścią projektu, któremu w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych towarzyszy kampania społeczna #MiłośćPoDwóchStronach dedykowana sztuce". Autorka spektaklu opowie o tym wydarzeniu na naszej antenie. 

Natomiast Telewizja Polska organizuje w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny Heart of Europe. Będzie to konkurs produkcji telewizyjnych nadawców publicznych z Europy Środkowo-Wschodniej. Celem tego projektu jest promocja twórczości telewizyjnej regionu, a także wzmacnianie roli mediów publicznych w Europie. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Marek Solon-Lipiński z biura sprzedaży i współpracy międzynarodowej w Telewizji Polskiej. 

logo


10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Kaja Klimek przedstawi nowości ze świata seriali.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Skąd się wzięła nazwa Zaułek Prosowy w Toruniu? 

mikrofon radio studio czwórka 1200.jpg
"Panny z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza w Czwórce

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska

Spotkanie z Rosalie. i Królem, którzy opowiedzą o utworze "Potrzeba skał". W cyklu "Był sobie numer" - Martyna Matwiejuk przedstawi historię powstania utworu Wrony - laureatki konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno" - "Double Tap".

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

"Strefa Studenta" - Ekspres, czyli przegląd najnowszych informacji dla studentów.

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

Czym są ataki na tzw. spoofing, przed którymi ostatnio przestrzega policja, i co oznacza w slangu chonky boi? 

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon

W programie sporo brassbandowych brzmień, w tym nagrania takich wykonawców jak Youngblood Brass Band, czy Hypnotic Brass Band. Będą nowości z Polski (Dziarma, Holak, Jarecki), a na plejliście ponadto Busta Rhymes, Earthgang, J. Cole.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


logo


11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek opowie Misiowi o słynnych malarzach, ich obrazach, kolorach i światłocieniu. Dowiemy się też od czego zacząć jeśli chcemy zostać malarzem.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień miłośników pluszaków. Dzisiaj do głosu dopuszczamy naszych słuchaczy i zapytamy o ich ulubione pluszaki i historie z nimi związane. 

Nasze Muzyczne Zrodelko 2021_1200x660_do 31.jpg
Konkurs "Muzyczne źródełko" - na zgłoszenia czekamy do końca października!

18.00-19.00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak pomóc zwierzakom w przygotowaniach do jesieni i nadchodzącej zimy. Jesień to czas intensywnego żerowania i gromadzenia pożywienia wśród leśnych zwierząt. By przetrwać zimę myszy, nornice, wiewiórki, popielice, orzesznice, jeże i borsuki gromadzą leśne owoce runa i drzew. Czy w czasie wypraw do lasu lub parków możemy im pomóc. Jak nie zakłócać ich naturalnego rytmu życia swoją ingerencją, nawet w dobrej wierze. Gość: Michał Teodorowicz, pedagog.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

Jak edukacja klimatyczna jest realizowana dzisiaj w szkole, jaka ma formę i w jaki sposób jest rozplanowana w siatce zajęć uczniów. Jakie zmiany są planowane, a jak powinna wyglądać w wersji optymalnej. Rozmowa o postulatach Koalicji dla klimatu, i o już gotowych scenariuszach z Centrum Edukacji Obywatelskiej. ​

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia. Teatr Polskiego Radia, 1998 r. 

Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.


.

 

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny​" - Marcin Majchrowski

W audycji usłyszymy nagrania zmarłego w ubiegłym roku Fou Ts’onga (Mazurek c-moll op. 56 nr 3), Alfreda Cortota (Ballada f-moll i As-dur, Etiudy op. 25) oraz Louisa Lortie (Walc Ges-dur op. 70 nr 1). 

radio chopin inauguracja 1200.jpg
Posłuchaj wybranych audycji Polskiego Radia Chopin!

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

Pieśń "Precz z moich oczu" Fryderyka Chopina do słów Stefana Witwickiego wykonają Mariusz Kwiecień z Nelsonem Goernerem, Teresa Żylis-Gara i Waldemar Malicki oraz muzycy jazzowi -  Grzegorz Nagórski, Henryk Miśkiewicz, Łukasz Zyta i Kuba Stankiewicz (autor opracowania).

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie wielki Jorge Bolet - tym razem głównie w repertuarze lisztowskim (m.in. Kaplica Wilhelma Tella, U źródła, Sonet 104. Petrarki, wybór Etiud transcendentalnych, oba Koncerty fortepianowe), ale nie zbraknie także dzieł Chopina (cztery Impromptus, Fantazja f-moll).​

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Podsumowanie XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Bruce Liu to niekwestionowany zwycięzca"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 16:00
- W finale XVIII Konkursu Chopinowskiego znalazły się rozmaite postacie o zróżnicowanej osobowości i spojrzeniu na Chopina. To dobrze świadczy o jury, bo nie zamknęło się w jakimś wyimaginowanym, skostniałym widzeniu. Przekroczono w ten sposób pewną granicę - mówił Andrzej Sułek, podsumowując wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook": "Opowieść Artura Gordona Pyma" E. A. Poe [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:02
W serii Polskiego Radia "Radiobook" po raz pierwszy sięgamy do twórczości mistrza horroru - Edgara Allana Poe. Proponujemy "Opowieść Artura Gordona Pyma", w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (nagranie z 1995 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Płomecka laureatką Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. "Pracujemy przede wszystkim dla słuchaczy"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 18:18
Beata Płomecka, wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, została laureatką tegorocznej Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. Członkowie Rady docenili dziennikarkę za rzetelne przygotowywanie materiałów, znakomity warsztat korespondenta, świetne zorientowanie w prezentowanych tematach oraz znajomość zawiłości problemów dotyczących Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wystartujmy z farbami i pisakami". Trwa akcja "Choinki Jedynki 2021"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:00
Trwa konkurs plastyczny dla młodych artystów w ramach jubileuszowej, 20. Akcji Charytatywnej "Choinki Jedynki 2021". Akcję i konkurs pod hasłem "Tajemnica Bożego Narodzenia" zainaugurowano podczas specjalnej audycji 17 października.
rozwiń zwiń