Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Agnieszka Budzińska-Bennett nominowana w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 14:49
Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett otrzymała nominację do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio.
Agnieszka Budzińska-Benett - nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka.
Agnieszka Budzińska-Benett - nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. Foto: Polskie Radio

 - Muzyka, którą zwykle wykonuję nie jest muzyką salonową. Generalnie śpiewam muzykę liturgiczną, religijną, która potrzebuje zupełnie innych przestrzeni - mówiła w Polskim Radiu Agnieszka Budzińska-Bennett. 

nagrody 1200.jpg
Znamy nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2021

Kapituła w kategorii "Muzyka" wybierze tegorocznego laureata Nagród Mediów Publicznych spośród trzech znanych i cenionych artystów - Agnieszki Budzińskiej-Bennett, Leszka Możdżera i Józefa Skrzeka. W jej skład weszli: muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski, światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk, kompozytor oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński i lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia-Tutka.

Laureata poznamy pod koniec listopada. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Nad wydarzeniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Źródło: Polskie Radio/Agnieszka Budzińska-Bennett w "O wszystkim z kulturą"

Zaczęła od dyplomu z fortepianu

Agnieszka Budzińska-Bennett to wokalistka, harfistka (gra na harfie średniowiecznej) i muzykolog. Jest osobą odkrywającą na wielu płaszczyznach piękno muzyki dawnej, założycielką i kierowniczką rezydującego w Bazylei zespołu Ensemble Peregrina specjalizującego się w wykonawstwie muzyki średniowiecza. 

Leszek_Możdzer.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2021. Leszek Możdżer nominowany w kategorii "Muzyka"

Urodziła się 25 kwietnia 1973 roku w Szczecinie. 19 lat później uzyskała dyplom z fortepianu w Państwowym Liceum Muzycznym w Szczecinie.

Muzykologię studiowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując w 1999 roku stopień magistra, a w 2010 roku tytuł doktora nauk humanistycznych. W 1994 i 1996 roku, w ramach Dartington International Summer School, uczestniczyła w wokalnych warsztatach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. Evelyn Tubb i Emmę Kirkby. W latach 1997-2001 studiowała podyplomowo na Wydziale Średniowiecza i Renesansu Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii oraz uczyła się gry na harfie średniowiecznej. 

agnieszka budzińska-benett- five o clock1200_.JPG
Budzińska-Bennett o wojnach na scenie muzyki średniowiecznej

W latach 2001-2006 studiowała śpiew u Stefana Haselhoffa w Bazylei. W 2010 roku ukończyła z wyróżnieniem studia mistrzowskie w zakresie zespołów wokalnych pod kierunkiem Anthony'ego Rooleya i Evelyn Tubb w Schola Cantorum Basiliensis. Ponadto w latach 2001-2004 studiowała skandynawistykę oraz muzykologię, pracowała jako asystentka w Archiwum Mikrofilmów
w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie w Bazylei.

Źródło: Agnieszka Budzinska-Bennett/"Nobilis humilis"

Muzyka dawna i współczesna

Współpracuje z zespołami muzyki dawnej. Wśród nich były m.in. Perlaro Dragma, Ferrara Ensemble, La Cetra, Accademia dell’Arcadia, Chór Polskiego Radia, Capella Cracoviensis, Flores Rosarum. Nie stroni również od wykonywania muzyki współczesnej. Koncertuje w Polsce i Szwajcarii, gdzie osiadła na stałe, tworząc nagrania płytowe, telewizyjne i radiowe. W 2003 roku zadebiutowała w Operze Bazylejskiej jako Amor/Valetto w "Koronacji Poppei" C. Monteverdiego z orkiestrą barokową A Cetra pod dyrekcją Konrada Junghänela. 

Józef_Skrzek.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek nominowany w kategorii "Muzyka"

- Muzyka, którą zwykle wykonuję nie jest muzyką salonową. Generalnie śpiewam muzykę liturgiczną, religijną, która potrzebuje zupełnie innych przestrzeni. Musiałam tak ukształtować program "Domówki", żeby brzmiało i wyglądało to naturalnie. Z drugiej strony chciałam bardzo, żeby ten wieczór upłynął pod znakiem różnorodnej muzyki. Trudno jest śpiewakowi samemu wypełnić te pół godziny, więc oprócz śpiewu pojawią się też rozmaite instrumenty - tak artystka zapowiadała swój występ w "Domówce z Dwójką".

Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej

Agnieszka Budzińska-Bennett łączy działalność artystyczną z pracą pedagogiczną. W roku akademickim 2002-2003 wykładała muzykę liturgiczną XII wieku w Schola Cantorum Basiliensis, a w latach 2011-2013 należała do kadry badawczej tej instytucji. W latach 2013-2015 wykładała chorał gregoriański i historię muzyki w Musikhochschule Trossingen w Niemczech. W latach 2016-2017 prowadziła zajęcia z historii muzyki średniowiecznej w Schola Cantorum Basiliensis.

Współpracuje z Chórem Polskiego Radia, z którym nagrała Melodie na Psałterz polski Mikołaja Gomółki - najwybitniejszy zabytek renesansowej kultury muzycznej i literackiej. Jest autorką wielu artykułów o muzyce dawnej oraz książki "Subtilitas w motecie ars antiqua" i laureatką International Classical Music Award. Została odznaczona medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Czytaj też:


O wszystkich nominowanych w kategorii Muzyka - przeczytasz TUTAJ

DS


Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Koncert Agnieszki Budzińskiej-Bennett [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 11:25
Bohaterką kolejnej, ósmej już audycji z cyklu "Domówka z Dwójką" była Agnieszka Budzińska-Bennett: założycielka i kierowniczka rezydującego w Bazylei Ensemble Peregrina, która za swoją działalność była dwukrotnie nominowana do Paszportów "Polityki". Wokalistka, harfistka i muzykolog. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To jest naprawdę trudny moment". Piotr Beczała o pracy w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:00
- Zostać na szczycie jest już dużo bardziej trudno i skomplikowanie, ponieważ trzeba potwierdzać się z każdym spektaklem, z każdym występem to już jest dużo trudniejsze niż samo wyskoczenie na ten poziom - powiedział na antenie PR24 Piotr Beczała, tenor liryczny, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Narodowych w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Uroczysta gala

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 15:00
Laureatami tegorocznych Nagród Mediów Publicznych zostali: w kategorii Słowo - Andrzej Nowak, w kategorii Obraz - Mirosław Bork, w kategorii Muzyka - doceniono zaś Piotra Beczałę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Budzińska-Bennett i Wizlav von Rügen [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 16:58
Pieśni miłosne, pieśni o naturze oraz sentencje, które interpretują historie biblijne, czy mitologiczne Wizlava von Rügen znalazły się na trzeciej już płycie cyklu "Mare Balticum" Peregriny. Płyty, która jest nominowana do nagrody International Classical Music Awards - "muzycznego Oscara".  
rozwiń zwiń