Polskie Radio

American Music Awards – triumf koreańskiej myśli muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 13:48
Koreański boysband BTS oraz amerykańska wokalistka Doja Cat – to najwięksi wygrani ceremonii wręczenia nagród American Music Awards 2021, która odbyła się minionej nocy w Los Angeles.
BTS najlepszym zespołem na świecie
BTS najlepszym zespołem na świecieFoto: Forum / Backgrid UK

Święcący triumfy w różnych zakątkach świata siedmioosobowy zespół BTS z Korei Południowej może dopisać do swej biografii kolejny sukces. Z gali American Music Awards, która odbyła się 21 listopada w Microsoft Theater w Los Angeles, muzycy wyjechali z trzema statuetkami: dla najlepszej grupy roku, najlepszej grupy popowej i za najlepszą piosenkę pop ("Butter").

Tyle samo nagród zgarnęła 26-letnia wokalistka Doja Cat, która zdominowała kategorię "R&B", zaś po dwie statuetki przypadły w udziale Taylor Swift (najlepsza popowa artystka i autorka najlepszej popowej płyty roku), Megan Thee Stallion (triumfowała w dziedzinie hip-hopu) oraz Portorykańczykowi Bad Bunny'emu (bezkonkurencyjny wśród wykonawców muzyki latino).

BTS i Coldplay zagrali wspólnie na gali AMA, źródło: YouTube / Coldplay

O ile nie dziwią nagrody dla Eda Sheerana (najlepszy artysta popowy) czy Drake'a (najlepszy artysta hiphopowy), to uhonorowanie Kanye Westa w kategorii "najlepszy artysta gospel" jest już nieco kontrowersyjne. Amerykański raper i producent od paru lat afiszuje się wprawdzie ze swą głęboką wiarą (jeden z albumów zatytułował nawet "Jesus Is King"), ale nie brakuje opinii, że jest to jedynie kolejna poza gwiazdora, który sam sobie przypisuje cały szereg boskich atrybutów.

American Music Awards przyznawane są od 1974 roku. Początkowo były wynikiem popularności artystów mierzonej w liczbie sprzedanych płyt i częstotliwości pojawiania się piosenek na antenach radiowych. Od 2006 roku o nagrodach decydują fani w głosowaniu internetowym. Absolutną rekordzistką w liczbie zdobytych statuetek jest Taylor Swift, która ma ich w swej kolekcji już 34. Drugi na liście wszech czasów Michael Jackson zdobył "zaledwie" 26 nagród AMA.

kc

Czytaj także

ABBA wraca, by się pożegnać. Dziś premiera płyty "Voyage"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 09:00
Czterdzieści lat oczekiwania i wreszcie jest! Nowy album zespołu ABBA, zatytułowany "Voyage", ma być ukoronowaniem kariery szwedzkiego kwartetu i definitywnym pożegnaniem z fanami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy album Adele – intymny list wysłany do dorosłego syna

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:41
Choć nowe płyty wydają dziś takie legendy, jak Sting, Robert Plant czy Willie Nelson, nie ma wątpliwości, że premierą dnia jest album "30" Adele. Po sześciu latach milczenia brytyjska supergwiazda wraca z piosenkami, które niemal na pewno podbiją serca milionów fanów.
rozwiń zwiń