Polskie Radio

Ekologia i nauki ścisłe. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 19:00
Ponad połowa etykietek, że dany produkt czy żywność jest "eko" to informacja nieprawdziwa i wprowadzająca konsumentów w błąd - powiemy kto, gdzie i jak nas oszukuje. Zajrzymy też na wystawę "Magiczny Botaniczny" w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a także zwiedzimy wystawę "Przyszłość jest dziś. Cyfrowy mózg?" - na żywo z Centrum Nauki Kopernik. Zastanowimy się także, wraz z ekspertami, jak ciekawie przekazywać wiedzę o naukach ścisłych w szkole. Sprawdź nasze propozycje! 
Jedno ze studiów emisyjnych Polskiego Radia.
Jedno ze studiów emisyjnych Polskiego Radia. Foto: Polskie Radio
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Greenwashing czyli "zielone kłamstwo". Jak wynika z badań UOKiK ponad połowa etykietek, że coś jest "eko" jest nieprawdziwa i wprowadza konsumentów w błąd. Najnowszy przykład - eko-groszek do palenia w piecach, który truje… bardziej niż węgiel rakotwórczymi związkami (to badania Politechniki Warszawskiej). Gość - Kamila Drzewicka - prawnik ClientEarth/Prawnicy dla Ziemi.

Kominiarz z kalendarzem, pani z kartkami świątecznymi na niepełnosprawne dzieci pod drzwiami, pan z puszką na ulicy - przed świętami nasze serca i portfele są bardziej otwarte na potrzebujących, ubogich, chorych. Niestety wykorzystują to czasem nieuczciwi ludzie czy firmy, które zbierają pieniądze niekoniecznie na szczytny cel. Jak formalnie powinna wyglądać zbiórka pieniędzy na cele charytatywne? Czy chodzenie po domach to dobry i legalny sposób? Czy firmy mogą dzwonić do nas i prosić o wpłatę na jakieś konto? Jak sprawdzić wiarygodność osoby, która zbiera pieniądze?

W audycji także profilaktyka nowotworowa (cykl we współpracy z Ministerstwem Zdrowia), omówienie prac nadsyłanych na konkurs "Choinki Jedynki" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Niebezpieczne związki" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "A to kto to?".

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

STAN WOJENNY - SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA

"Dlaczego w niedzielę 13 grudnia 1981 roku w telewizji nie pokazano Dobranocki dla dzieci, pszczółki Mai? - Ponieważ nie udało się znaleźć właściwego rozmiaru munduru dla Gucia". "Puk, puk… - Kto tam? - Interniści! - ale ja jestem zdrów! A my nie przyszliśmy was leczyć, tylko internować!" - przytoczyłam dwa z licznych dowcipów powstałych po ogłoszeniu stanu wojennego, które zostały przypomniane w książce "Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach". To wydarzenie sprzed 40 lat, w niedzielną mroźną zimę 13 grudnia 1981 roku, którym władze komunistyczne brutalnie zakończyły karnawał Solidarności, kiedy na ulicach pojawiły się czołgi, skoty, ma wiele oblicz. Każdy, kto żył w tamtych czasach, doświadczył stanu wojennego, może opowiedzieć swoją historię. Nierzadko dramatyczną. W stu odsłonach opisali ją trzej historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Prof. Wojciech Polak historyk, Prof. Sylwia Galij-Skarbińska i ks. Michał Damazyn. Dlaczego autorzy wybrali takie, a nie inne wydarzenia? Gość: prof. Wojciech Polak.

Nie tylko RoBERT   

W ciągu ostatnich kilu lat znacznie wzrosła popularność neuronowych modeli języka. To właśnie dzięki nim użytkownicy internetu mają dostęp do usług tłumaczenia tekstu na różne języki, możliwe jest wykrywanie SPAM-u, realizowane są badania nastrojów społecznych w sieci, a także z ich pomocą każdy ma dostęp do automatycznej korekty tekstu czy też może porozmawiać z chatbotem. Jednak większość tych modeli opracowywanych jest dla języka angielskiego, dlatego naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) stale rozwijają i udostępniają polskojęzyczne modele. W tym roku oddali oni do użytku dwa kolejne - Polish RoBERTa v2 oraz GPT-2. Gość: Sławomir Dadas, zastępca kierownika Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych w OPI PIB.

21.00 - Retransmisja fragmentów Gali Nagród Mediów Publicznych

 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Słuchowisko wg słynnej powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki".

21.45 - "Opowiadania" Stefana Grabińskiego w interpretacji Tomasza Borkowskiego, czyli fantastyka i horror w wersji retro.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

00.55-01.00 - Przypadki słowa: Piotr Szewc "Po nitce" - aut. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh 

Stanisław Moniuszko Bajka - Uwertura fantastyczna, wyk. Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jarosław Thiel;

Juliusz Zarębski Trzy tańce galicyjskie op. 2, Sałajczyk Piotr i Maria Szwajger-Kułakowska - fortepian; Mieczysław Karłowicz Rapsodia litewska op. 11, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, dyr. Łukasz Borowicz;

Mieczysław Karłowicz Serenada G-dur, wyk. Janusz Wawrowski - skrzypce, Jose Gallardo - fortepian;  Władysław Żeleński Humoreska z cyklu zwei stucke fur klavier op. 18, wyk. Joanna Ławrynowicz - fortepian. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Francis Poulenc, Maurice Ravel, Albert Roussel, Jacques Ibert, Darius Milhaud, Jean-Philippe Rameau, Józef Haydn, Béla Bartók, Claudio Monteverdi, Leoš Janáček, Fanny Mendelssohn, Toivo Kuula, Chiara Margarita Cozzolani, Wolfgang Amadeus Mozart. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh 

Karol Szymanowski Uwertura koncertowa E-dur, op.12 wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk;

Mieczysław Karłowicz Sonata B-dur, wyk. Piotr Banasik - fortepian;

Ignacy Feliks Dobrzyński Symfonia B-dur op. 11, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza;

Henryk Wieniawski Kujawiak a-moll, wyk. Bartłomiej Nizioł - skrzypce, Andrzej Tatarski - fortepian. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Tadeusz różewicz serwis specjalny.jpg
Tadeusz Różewicz - serwis specjalny Polskiego Radia

"I co pan widzi? Różewicz filmowy" - w audycji o niezwykłym dokumencie poświęconym Tadeuszowi Różewiczowi. To publikacja zawierająca rozmowy m.in na tematy filmowe (w tym np. z Meryl Streep), pełna unikatowych archiwów, w tym notatników z zapiskami i rysunkami czy zdjęć z prywatnych spotkań z przyjaciółmi. O tej wyjątkowym pracy porozmawiamy z jej autorem, reżyserem, dokumentalistą - Andrzejem Sapiją (godz. 9.30). W audycji będziemy relacjonować także uroczystość wręczenia Nagród Mediów Publicznych. Ponadto poznamy nazwisko tegorocznego zdobywcy Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego. Jak w każdy wtorek - felieton językowy "Nowa mowa".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie

Przed 230 rocznicą śmierci Wolfganga Amadeusza

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert fortepianowy d-moll KV 466, wyk. Leif Ove Andsnes - fortepian, dyrygent, Mahler Chamber Orchestra

12.05-12.45 - Johannes Brahms Wariacje fis-moll nt Schumanna op.9 wyk. Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko; Piotr Czajkowski Wariacje nt rokokowy, op.33, wyk Andrzej Bauer - wiolonczela, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr., Jacek Kaspszyk

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Kazimierz Wiśniak, opr. Anna Lisiecka

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Recital pieśni: Christian Gerhaher - baryton i Gerold Huber - fortepiano (Sztokholm, 17.01.2021)

Franciszek Schubert Schwanengesang D 957, Sehnsucht D 879, Der Wanderer an den Mond D 870, Am Fenster D 878, Im Freien D 880

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

W audycji będziemy gościć dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia - Małgorzatę Małaszko-Stasiewicz, laureatkę Nagrody Specjalnej Polskiego Radia. Wyróżnienie przyznano podczas uroczystej gali Nagród Mediów Publicznych 2021. Redaktor Naczelna Radiowej Dwójki została uhonorowana Nagrodą Specjalną przez Zarząd Polskiego Radia "za wieloletnią, pełną pasji i sukcesów promocję ambitnej kultury antenie radiowej Dwójki, w tym muzyki klasycznej, jazzowej oraz ludowej oraz literatury, a także za organizację lub współorganizację wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych rangi światowej - z Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na czele."

Porozmawiamy również o albumie Andrzeja Korzyńskiego "Sweet music". Pierwszy raz został wydany trzydzieści lat temu, teraz powraca - w odnowionej i poszerzonej wersji. Znajdziemy w nim nagrania z niemieckich seriali telewizyjnych. Płyta ma czarować i tworzyć niepowtarzalny klimat, zwłaszcza za sprawą współbrzmienia saksofonu, gitary i syntezatorów. O tym, jak powstawał album i skąd decyzja o jego reedycji opowiada sam autor - Andrzej Korzyński - kompozytor, aranżer i pianista i członek Polskiej Akademii Filmowej.

Opowiemy też o kontrowersjach wokół renowacji polichromii Stanisława Wyspiańskiego w bazylice św. Franciszka w Krakowie oraz o pilnie zwołanym w tej sprawie spotkaniu Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa. W audycji sprawdzimy także, kto został zwycięzcą pierwszej edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza i zajrzymy również na wystawę "Magiczny Botaniczny" w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą"

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Sol Gabetta (wiolonczela), Gstaad Festival Orchestra, dyr. Elim Chan (Wiesbaden, Kurhaus Friedrich-von-Thiersch-Saal, 20.08.2021)

Edward Elgar Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85; Johannes Brahms IV Symfonia e-moll  op. 85

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wszystkie gatunki Lema - Lem dla początkujących - audycja Michała Nowaka

Eseje Stanisława Lema mogą zniechęcać czytelników swoją dygresyjnością i skomplikowanym językiem. Nie wszyscy też są przekonani do fantastyki naukowej jako gatunku literackiego. Czy to oznacza, że twórczość Stanisława Lema musi pozostać dla nich terra incognita? Jak wejść w świat pisarza?

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski     

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Michael Sowa "Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie", czyta Michał Czernecki.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp", czyta Jan Englert.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Ksawery Pruszyński "Opowiadania", czyta Michał Klawiter. 


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak 

Sylwetka Tadeusza Różewicza - poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty, jego życiorys oraz najważniejsze utwory i ich sceniczne realizacje. 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 -  "Trójka budzi: soul & funk" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji, w poszukiwaniu bajkowych postaci - zajrzymy do Muzeum Okręgowego w Pile; powiemy też o Dniu Białych Skarpetek oraz o plebiscycie "Złota piłka". 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prowadzi Beata Michniewicz

Gość - Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler  

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

Mercury_1200x660_1.jpg
Freddie Mercury. 30 rocznica śmierci wokalisty Queen. SERWIS SPECJALNY

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

17.40 - "Puls Europy". Goście: Marcin Przydacz - wiceminister spraw zagranicznych oraz Paweł Zalewski - Polska 2050 Szymona Hołowni. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski 

W audycji rozmowy o grudniu 1981 roku w Polsce oraz w Paryżu. W audycji także o "papierowej kontrrewolucji" i bibule. Gośćmi: Piotr Jegliński - publicysta, założyciel wydawnictwa Editions Spotkania oraz Wit Wojtowicz - dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie. 

22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

Po delikatnych, rockowych, listopadowych wiatrach w "Dogrywce" nadchodzi czas na potężny thrashmetalowy huragan. Bowiem dwadzieścia lat temu ukazał się dziesiąty studyjny album formacji Sodom, zatytułowany "M-16". Płyta przesiąknięta tematyką antywojenną doczekała się właśnie specjalnej reedycji, którą zaprezentujmy w audycji. 

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

W galerii Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można podziwiać wystawę "Ciało_archiwum: rozgrzewka" - zbioru pytań, stworzonego na podstawie fotografii autorów i autorek związanych z FAF. Na ekspozycji znajdują się zdjęcia między innymi Zofii Chomętowskiej, Zbigniewa Dłubaka, Andrzeja Georgiewa, Anny Musiałówny, Marka Piaseckiego, Antoniego Zdebiaka czy Wojciech Zamecznika. W archiwach Fundacji można znaleźć wiele przedstawień ciała, w większości wizerunki kobiet - od fotografii dokumentalnej po prace abstrakcyjne. Ciała zostały uchwycone w fotografii podróżniczej, dokumentacji wypraw na peryferie i prowincję, a także w zdjęciach tak chętnie fotografowanych dzieci i zwierząt. Gościem będzie kurator wystawy Marta Przybyło.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska


Ta część ciała mówi o nas najwięcej. Często także to, czego sami nie jesteśmy świadomi. Jednak bystrzy obserwatorzy potrafią z naszych fizjonomii wyczytać wiele informacji. A ci, którzy oprócz bystrości posiadają dar plastyczny plus zdolność do wychwytywania podobieństwa w rysunku, niekiedy interpretują nasze twarze podkreślając nasze najsłabsze punkty, dane przez naturę bądź charakter. Jedni robią to w sposób złośliwy, mocno przesadzając na naszą niekorzyść; inni są dobroduszni, lecz zarazem zabawni, z przymrużeniem oka wyolbrzymiając nasze przywary. Nazywamy ich karykaturzystami. Co ich łączy, co dzieli? Jak zmieniała się ich rola przez pięć stuleci – bo tak długo już gatunek istnieje? Jakimi posługują się środkami? Kto najczęściej pada "ofiarą" karykaturzystów? Opowie o tym Karolina Prymlewicz, kurator wystawy "Przepotwarzanie" w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.​


logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Audycja na żywo z Centrum Nauki Kopernik, gdzie m.in. zwiedzimy wystawę "Przyszłość jest dziś. Cyfrowy mózg?" i zastanowimy się wraz z ekspertami jak przekazywać wiedzę o naukach ścisłych, żeby uczniowie chcieli odkrywać fizykę, chemię czy biologię w szkole.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych Ad Astra zostało Kołem Naukowym Roku. Ad Astra to organizacja studencka, funkcjonująca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W aktywny sposób działa na rzecz studentów z niepełnosprawnościami - poprzez organizację licznych wydarzeń, spotkań integracyjnych i warsztatów. Czy uczelnie w Polsce są odpowiednio dostosowane do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami. Co jeszcze można poprawić? 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Spotkanie z "wolontariuszką na maksa": Ania Mleczko dwa razy w tygodniu pomaga w schronisku, kolejne trzy wieczory spędza na rozbawianiu dzieci w poznańskich szpitalach jako członkini fundacji Dr Clown. Tym co daje jej siłę jest dobrowolna praca dla innych, a zebraną energię wykorzystuje do pracy na uczelni, ponieważ właśnie obroniła pracę doktorską.

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Catz 'N Dogz - usłyszymy zapis z ich występu w Miami w klubie "Floyd".

22.00-00.00 - "Numer Raz na fali" - Michał Witak "Numer Raz"

Wywiad ze Szpilersami, którzy wydali właśnie piąty album zatytułowany "Jazz Junkies". Płyta ukazała się pod patronatem Czwórki.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Tadeusz Konwicki "Kronika wypadków miłosnych" w adaptacji Teatru Polskiego Radia. Czyta Grzegorz Kwiecień - aktor Teatru Narodowego w Warszawie.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Moda czyli skąd się wzięły różne części garderoby.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 30 listopada 119 lat temu urodził się kompozytor, pionier jazzu w Polsce - Henryk Wars. Poznajemy jego twórczość.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Skąd wzięły się zwierzęta na herbach, godłach, flagach? Dlaczego w godle Polski jest orzeł biały? Co oznacza lew, niedźwiedź? Miś wymyśla swoje własne logo.

Gwiazdkopisanie 1200.jpg
Trwa "Gwiazdkopisanie" - świąteczny konkurs literacko-plastyczny dla dzieci

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Pyszne, rozgrzewające, w sam raz na jesienno-zimowe dni - zupy. Czy trudno jest ugotować zupę? Które z nich lubią nasi słuchacze?

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Czym zajmuje się policjant ruchu drogowego? Jak dba o bezpieczeństwo użytkowników dróg? Policjant Robert przypomni o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które powinniśmy znać aby być bezpiecznym.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - ​Jak stymulować rozwój wcześniaka. Gość: Elżbieta Brzozowska, wiceprezes fundacji Koalicja dla Wcześniaka​.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Bracia Lwie Serce" na podstawie powieści Astrid Lindgren, w adaptacji Hanny Bielawskiej, w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Teatr Polskiego Radia, 1986 r. Wystąpili m.in. Artur Pontek, Janusz Paluszkiewicz, Stefan Lewicki, Michał Bukowski.

.


13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska 

Najbliższa audycja poświęcona będzie Wariacjom B-dur op. 2 Fryderyka Chopina na temat "La ci darem la mano" z "Don Giovanniego" Mozarta. Opowie także o miłości, jaką polski romantyk darzył sztukę wokalną i operę.

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

W programie zabrzmią dzieła Mendelssohna, Berlioza, Schumanna i Schuberta. Usłyszymy m.in. Symfonię fantastyczną op. 14 Berlioza w wykonaniu Les Siècles, pod dyrekcją François-Xavier Rotha, a także II Trio fortepianowe F-dur op. 80 Schumanna w interpretacji Isabelle Faust, Jean-Guihena  Queyrasa i Alexandra Melnikova.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Odkładamy na bok ciekawostki: tym razem coś, co należy do najsłynniejszych nagrań w dziejach. Muzyka Debussy'ego w interpretacji Waltera Giesekinga. Klasyczne pozycje są po to, by do nich wracać.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Nowoczesne brzmienia z rockowym pazurem. Kalinovski na scenie Trójki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 19:06
Podbił serca widzów programu "The Voice of Poland", zadebiutował "Być może ostatnią płytą", a 28 listopada wystąpił w radiowym studiu im. Agnieszki Osieckiej – Adam Kalinowski alias Kalinovski to kolejny artysta, który zaprezentował swoje umiejętności słuchaczom Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Postaw na rozwój". Kaja Tomczyk o tym "Jak być sobą" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 18:35
Kaja Tomczyk, psycholog i trenerka umiejętności interpersonalnych poprowadziła kolejny webinar w Czwórce. Na naszej antenie opowiadała o tym "Jak być sobą? O odpuszczeniu perfekcjonizmu i korzystaniu ze swoich mocnych stron". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Sowa i ślonsko godka w Teksasie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:15
W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy debiutancką powieść polskiego autora, Ślązaka z Opolszczyzny, który od wielu lat mieszka w Niemczech – Michaela Sowy. Jej tytuł brzmi: "Tam gdzie nie pada - Ballada o śląskim Teksasie, czyli w poszukiwaniu ziemi obiecanej". Czyta Michał Czernecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Choinki Jedynki 2021". Pierwsza dama przekazała podarunki na licytacje

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 21:20
Małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda przekazała prezes Polskiego Radia Agnieszce Kamińskiej dwie prace artystyczne wykonane techniką decoupage. Przygotowane własnoręcznie obrazki można będzie wylicytować podczas Akcji Charytatywnej "Choinki Jedynki 2021". W ubiegłym roku podarunki przekazane przez pierwszą damę wylicytowano na łączną kwotę 41 000 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Pater Trio. Debiutancko i przedpremierowo [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:00
Marcin Pater Trio to kolejny zespół, który wystąpił w ramach koncertowego cyklu Jazz.PL. 3 grudnia br. zespół dowodzony przez utalentowanego młodego wibrafonistę zaprezentował utwory z debiutanckiej płyty "Nothing But Trouble", a także zupełnie nowe kompozycje, które znajdą się na przyszłorocznym albumie formacji. Zapis wideo koncertu znajduje się w artykule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nieprzeciętny" Rademenez pobił rekord Guinessa w rapowaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 13:51
Zwycięzca tegorocznej odsłony plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni" został rekordzistą Guinessa. Zielonogórski raper ustanowił najlepszy wynik w historii, nawijając przez 36 godzin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking najbardziej opiniotwórczych nadawców. Polskie Radio na podium

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 16:45
W najnowszym rankingu najbardziej opiniotwórczych nadawców radiowych w Polsce Polskie Radio uplasowało się na drugim miejscu. Wszystkie anteny publicznego nadawcy były w październiku cytowane w sumie 2514 razy.
rozwiń zwiń