Polskie Radio

Wielki Splendor 2021. Znamy laureatów nagród Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 08:30
Teatr Polskiego Radia wręcza dziś, w poniedziałek 6 grudnia, swoje najważniejsze laury, czyli nagrody Wielkiego Splendora. Otrzymują je wybitni twórcy teatru radiowego, a także uhonorowani zostają artyści debiutujący w premierowych spektaklach i słuchowiskach. Nazwiska laureatów nagrody Wielki Splendor 2021 ogłosił  dziś rano na antenie radiowej Jedynki Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Wielki Splendor 2021. Statuetki już czekają
Wielki Splendor 2021. Statuetki już czekają Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Od 1988 r. zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielkiego Splendora za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. W tym roku Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia 2021 dla aktorki "za wrażliwość w budowaniu swoich bohaterek i za ogromne serce dla pracy w Teatrze Polskiego Radia" otrzymuje Lucyna Malec.

 Lucyna Malec fot. Tomasz Cedro

Lucyna Malec jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1989 r), debiutowała drobnymi rolami w serialach telewizyjnych: "W labiryncie" i "Czterdziestolatek 20 lat później". Dała się zapamiętać widzom z wyrazistego, komediowego epizodu nierozgarniętej aktorki w filmie Jacka Bromskiego "Dzieci i ryby".

Dużą popularność oraz potwierdzenie talentu komediowego przyniósł jej udział w telewizyjnym widowisku kabaretowym "Komiczny Odcinek Cykliczny (KOC)", w którym partnerowała Grzegorzowi Wasowskiemu i Sławomirowi Szczęśniakowi. Popularność przyniosła jej rola Grażyny Nowik- zapracowanej żony i matki dwojga dzieci w serialu "Bulionerzy". Znana jest także z roli zazdrosnej żony Mariana Włosińskiego w nagradzanym na międzynarodowych festiwalach "Moim Nikiforze" w reżyserii Krzysztofa Krauze.

Od 1989 roku jest związana z warszawskim Teatrem Kwadrat. Z kolei z Teatrem Polskiego Radia związana jest od początku lat 90-tych. Od 2006 roku w obsadzie serialu "Na Wspólnej". Często użycza swojego głosu w filmach animowanych. Dubbingowała m.in. Betty Ruble w kreskówce "Flinstonowie" i Noddy’ego w "Noddym".

Z kolei Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia 2021 dla aktora "za wszechstronność w opisywaniu ludzi i świata, bogactwo środków artystycznych i wiarę, że słowa pomagają zrozumieć świat" wędruje do Jarosława Gajewskiego. Jest on absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST im. A. Zelwerowicza (dziś AT) w Warszawie (1984), aktorem Teatru Narodowego (2003–2010 oraz od 2016), reżyserem i pedagogiem. 

Fot. Jarosław Gajewski

W latach 1993-1999 oraz 2002-2008 pełnił funkcje prorektora na Wydziale Aktorskim PWST. Dziś (AT) pracuje tam na stanowisku profesora zwyczajnego. Z Teatrem Polskiego Radia związany od początku lat 90-tych.

Honorowy Wielki Splendor 2021 "za wewnętrzne piękno i za zewnętrzną dobroć oraz mądrość, która pozwala przeżyć piękne chwile słuchaczom Teatru Polskiego Radia" otrzymuje Włodzimierz Press, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1963), aktor teatrów warszawskich: Praskiego Teatru Ludowego (1963–1974, od 1966 roku – Teatr Ludowy), Kwadrat (1974–1982), Dramatycznego (1987–1992), Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (1992–2006).

Fot. Włodzimierz Press

Włodzimierz Press współpracował z teatrami warszawskimi: za Dalekim, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, na Woli, Centrum Artystycznym M25, Syrena, Bajka, HOTELOKO, Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, a także z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Jest laureatem nagrody ministra obrony narodowej I stopnia przyznanej realizatorom i wykonawcom ról w serialu telewizyjnym "Czterej pancerni i pies" w reżyserii Konrada Nałęckiego (1967). Uhonorowany Feliksem Warszawskim w kategorii "najlepsza drugoplanowa rola męska", za rolę Gunkela w "Udręce życia" Levina w reżyserii Jana Englerta w Teatrze Narodowym (2012).

Honorowy Wielki Splendor 2021 "za współtworzenie Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum słów i głosów w Baranowie Sandomierskim oraz za miłość do sztuki radiowej" otrzymuje Marek Mazur, który od co najmniej czterech pokoleń jest ściśle związany z ziemią baranowską. 

Fot. Marek Mazur

Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. swoją przygodę z samorządem rozpoczął od pracy w Departamencie Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Od 2014 roku pełni funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski. Jego troską jest wszechstronny i zrównoważony rozwój Gminy.

Zabiegając o poprawę jakości życia mieszkańców Gminy, w tak podstawowych sprawach jak: infrastruktura wodno-kanalizacyjna, drogi, czy rozwój bazy sportowej, dużą wagę przykłada do kwestii kultury i tożsamości. W trakcie jego kadencji wykonana została m.in.: kompleksowa modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim wraz z siedzibą gminnej biblioteki, częściowa modernizacja Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu, poddano renowacji liczne, historyczne kapliczki i figury przydrożne.

Ostatnią, bardzo ciepło przyjętą przez mieszkańców Gminy, inicjatywą Burmistrza było powstanie na rynku w Baranowie Sandomierski pomnika Orła Piastowskiego, przypominającego fakt nadania dla Baranowa praw miejskich przez Króla Kazimierza Wielkiego w 1354 roku. W swojej działalności samorządowej kieruje się zasadą "Gmina jest silna aktywnością swoich mieszkańców". Dlatego też aktywnie wspiera inicjatywy społeczne, dzięki czemu w ostatnich latach na terenie Gminy powstały, m.in.: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Chór Chorus Familiaris, gminna orkiestra dęta, jak również Muzeum Teatru Polskiego Radia.

Czytaj także:

Splendor młodych

Podczas poniedziałkowej gali docenieni zostaną także twórcy debiutujący w Teatrze Polskiego Radia. W kategorii Arete 2021 nagrodę dla aktorki "za lekkość w kreowaniu świata oraz za bogactwo środków artystycznych, dzięki którym Teatr Polskiego Radia przyciąga młode pokolenia słuchaczy" otrzymuje Karolina Honchera, absolwentka wrocławskiej PWST Wydziału Lalkarskiego (2005).

Fot. Karolina Honchera 

Karolina Honchera po studiach występowała w Teatrze Miejskim Miniatura w Gdańsku, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ale na stałe od 2006 -2015 związana była z Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze.

W swoim dorobku ma około trzydziestu ról teatralnych. W 2008 roku otrzymała Nagrodę Dyrektora Lubuskiego Teatru za rolę Evelyn w "Kształcie rzeczy" w reżyserii Szymona Kuśmidera. Rok wcześniej znalazła się w gronie laureatów festiwalu "Tańczące Eurydyki" w Zielonej Górze. Obecnie mieszka w Warszawie i zajmuje się szkoleniami z autoprezentacji dla osób bezrobotnych. Prowadzi również warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.

W tej samej kategorii Arete2021, tyle, że dla aktora nagrodę "za prawdę kreowanych bohaterów, dzięki której aktor opowiada o człowieku i otaczającym go świecie" otrzymuje Jakub Kordas, student Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie.

Jakub Kordas fot. Łukasz Ślusarczyk

Wyróżniony za rolę rolę Chyżego Patroklesa w spektaklu "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" oraz za rolę Płatonowa w spektaklu "Płatonow" na 37. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W zespole Teatru Polskiego w Warszawie od 2019 r.

W kategorii Talanton2021 - za debiut dramaturgiczny nagrodę "za wrażliwość w dotykaniu najboleśniejszych ludzkich przeżyć, za umiejętność ukazania postaw i wyborów, sięgających czasów wojny" otrzymuje Przemysław Wyszyński, aktor, reżyser, choreograf układów walk, doktor w dziedzinie Sztuk Teatralnych i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.

Przemysław Wyszyński fot. Mateusz Motyczyński

Przemysław Wyszyński jest także absolwentem Lee Strasberg Theatre& Film Institute w Los Angeles (2013r.) oraz Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2010r.). Współpracował z warszawskimi teatrami m.in.: Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny, obecnie na stałe związany z Teatrem Polskim im. A. Szyfmana.

Od 2010 roku współpracuje z Teatrem Polskiego Radia jako aktor i reżyser ("Witz", "Kolacja z Gustawem Klimtem", "Virion" (Audioteka). Praca głosem obejmuje także realizacje dubbingowe polskich wersji językowych filmów i seriali. Reżyser m.in.: spektakle w cyklu Salon Poezji oraz spektakl „Ferdynand Wspaniały” w Teatrze Polskim w Warszawie. Choreografia walk scenicznych spektakli m.in.: "Król Lear" W. Shakespeare’a, reż. J. Lassalle, Teatr Polski w Warszawie, "Hamlet" W. Shakespeare’a w reż. T. Bradecki, Teatr Dramatyczny w Warszawie.

W kategorii debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia Amadeusz 2021 nagrodę "za kolorowanie słów dźwiękami, za czułość, z jaką to czyni oraz za wszechstronność, która temu towarzyszy" otrzymuje Piotr Skotnicki, Warszawiak, absolwent Wydziału Historii na Uniwersytecie Warszawskim. Scenarzysta, dramaturg, reżyser radiowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, sound designer, realizator dźwięku, muzyk sesyjny. Autor słuchowisk utrzymanych w tematyce historycznej, współczesnych dramatów, ale także komedii absurdu z gatunku Science-Fiction ("Amaterasu", "Wielkie porządki w Klubie Patriotów", "Spokojna głowa, czyli kryzys wieku niemowlęcego", "Zabierzesz to ze sobą", "Prymas", "Nieznany żołnierz").

Fot. Piotr Skotnicki

Jest także autorem radiowych adaptacji prozy m.in: Stanisława Lema (Szpital Przemienienia). Komponuje dla Teatru Polskiego Radia, a wcześniej współpracował z wieloma artystami, m.in: Kasią Kowalską, Edytą Górniak, Justyną Steczkowską, Reni Jusis, Alicją Janosz, Kazikiem Staszewskim, Krzysztofem Antkowiakiem, Pono, Sokołem, O.S.T.R, Wojtkiem Pilichowskim, czy zespołami Mathplanete, Plastic, Buldog, Kciuk-Surzyn Band.

Laureat nagród za scenariusze oraz muzykę do filmów średnio i krótkometrażowych nagrodzonych na festiwalach Silesia Film oraz 48HourFilmProject. Absolwent pierwszego kursu reżyserii radiowej organizowanego przez Teatr Polskiego Radia i Wajda School&Studio. Stypendysta MKDIN.

Nagrodę w kategorii debiut reżyserski Don Kichot 2021 "za profesjonalizm i umiejętność przenikliwej analizy psychologicznej bohaterów sztuki, za wspaniałą pracę z aktorami" otrzymuje Kamil Maria Banasiak,  aktor, tekściarz i reżyser radiowy. Absolwent wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założyciel oraz autor kabaretu literackiego DODO (2016-2018) działającego przy Teatrze Scena w Warszawie.

Kamil M. Banasiak fot. Agnieszka Zielińska

Autor tekstów piosenek dla dzieci oraz piosenek do spektaklu "Lato Muminków" (muz. Jerzy Derfel) w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Absolwent kursu Reżyserii Radiowej realizowanego przez Szkołę Wajdy we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Reżyser i autor stale współpracujący z Teatrem PR. 

Wręczenie Splendorów 2021 

Uroczystość - zorganizowaną w kameralnej formule, dostosowanej do antycovidowych obostrzeń - poprowadzi Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Swoją obecność zapowiedzieli: przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski i Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Więcej o Teatrze Polskiego Radia tutaj.

dn/ash

Czytaj także

Beata Płomecka laureatką Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. "Pracujemy przede wszystkim dla słuchaczy"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 18:18
Beata Płomecka, wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, została laureatką tegorocznej Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. Członkowie Rady docenili dziennikarkę za rzetelne przygotowywanie materiałów, znakomity warsztat korespondenta, świetne zorientowanie w prezentowanych tematach oraz znajomość zawiłości problemów dotyczących Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To święto kultury polskiej". Krzysztof Czabański o wręczeniu Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:18
- Wręczenie tych nagród to hołd, jaki media publiczne składają kulturze polskiej i jej twórcom - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas gali Nagród Mediów Publicznych. 
rozwiń zwiń