Polskie Radio

Nie żyje János Kóbor, wokalista zespołu Omega

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:38
Zaśpiewaną przez niego "Dziewczynę o perłowych włosach" zna cały świat. W wieku 78 lat zmarł János Kóbor, wokalista najpopularniejszej węgierskiej grupy rockowej Omega.
Jnos Kóbor (1943-2021)
János Kóbor (1943-2021)Foto: Forum / TASS / Artyom Korotayev

Informację o śmierci artysty zespół przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Jesteśmy wstrząśnięci, musząc poinformować, że po krótkiej chorobie zmarł Janos Kobor, założyciel zespołu Omega, z którym zdobył nagrody imienia Ferenca Liszta i Nagrodę Kossutha" – czytamy we wpisie.

"Był uwielbiany przez miliony fanów w kraju i za granicą jako wielka gwiazda sceny rockowej. Nie mamy słów, pozostaje cisza. Mecky zawsze pozostanie w naszych sercach" – piszą muzycy. "Mecky" to pseudonim artystyczny, jakim posługiwał się Kóbor.

János Kóbor – charyzmatyczny wokalista kultowej grupy

Kóbor urodził się w 1943 roku w Budapeszcie, a wokalistą Omegi został 19 lat później. Z ponad 50 milionami sprzedanych płyt grupa nie miała sobie równych na węgierskiej scenie rockowej. Kóbor nie tylko śpiewał, ale był również producentem nagrań zespołu, który w przyszłym roku, z okazji 60-lecia działalności, miał zagrać wielki, jubileuszowy koncert w Budapeszcie.  

Węgierska grupa kojarzy się milionom fanów przede wszystkim z nagranym w 1969 roku megahitem "Gyöngyhajú lány". Piosenka znana w Polsce jako "Dziewczyna o perłowych włosach" doczekała się wielu coverów – wykonywali ją m.in. Kult, Janusz Radek i Zakopower. Anglojęzyczną wersję utworu ("White Dove") nagrała grupa Scorpions. W ubiegłym roku zmarł klawiszowiec László Benkő, który –  podobnie jak Kóbor – występował z Omegą od jej założenia w 1962 roku. 

źródło: YouTube / vizardis

kc

 

Czytaj także

Nie żyje Zbigniew Bernolak. Były basista Niebiesko-Czarnych i Polan miał 81 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 10:44
W Chicago zmarł Zbigniew Bernolak, jeden z prekursorów polskiego big-beatu. Muzyk grał m.in. na płycie "Sen o Warszawie" Czesława Niemena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska delegacja do "największej orkiestry świata". Wspominamy muzyków zmarłych w ostatnim roku

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 09:00
"Największa orkiestra świata", jak czasem nazywa się zbiorczo nieżyjących już muzyków, powiększyła się w ostatnim roku o kilku wybitnych przedstawicieli polskiej sceny. Każdy z nich zapisał się w historii naszej kultury.
rozwiń zwiń