Polskie Radio

"Katedra fortepianu 2" - odcinek 6

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 15:20
Fantazja na tematy polskie będzie przedmiotem dzisiejszego odcinka Katedry Fortepianu Polskiego Radia Chopin. Ten już ostatni odcinek naszego serialu - z głównymi (cóż z tego, że jedynymi!) rolami Marka Szlezera i Jana Frycza - poświęcony będzie wczesnej i jednej z kilku zaledwie kompozycji Chopina z orkiestrą - Fantazji na tematy polskie. Jakie kryją się w niej tajemnice i treści? Zapraszamy do oglądania!
Jan Frycz przy klawiaturze fortepianu Marka Szlezera.
Jan Frycz przy klawiaturze fortepianu Marka Szlezera.Foto: Polskie Radio

Źródło: YouTube Polskie Radio Chopin

Co czwartek na stronach Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia Chopin prezentowaliśmy drugi sezon tych niezwykłych, muzycznych spotkań. 

Narrator serialu - Jan Frycz - naświetla wybrane dzieło Fryderyka Chopina z rozmaitych perspektyw: autobiograficznej, politycznej, literackiej lub towarzyskiej. Aktor wchodzi w dyskurs z pianistą - profesorem Markiem Szlezerem. Reżyserem projektu jest Alek Pietrzak

Podczas rozmowy, prowadzonej przy fortepianie i na żywo, ilustrowanej fragmentami kompozycji Chopina, niektóre zaproponowane tropy zyskują swoje potwierdzenie, inne zaś - zaprzeczenie. 

Ex cathedra

Drugi sezon nakręcony został w przepięknej scenerii pałacu myśliwskiego, którego fundatorem był utalentowany muzycznie książę Antoni Radziwiłł, zaprzyjaźniony z młodym Chopinem. Pałac w Antoninie to jedyny obiekt architektoniczny na ziemiach polskich, który od czasów Chopina zachował się w postaci oryginalnej. W 1829 roku pałac był miejscem 10-dniowego wypoczynku genialnego artysty, który tu także komponował, muzykował, polował, a zapewne i niewinnie flirtował z młodymi księżniczkami. 

forte / piano

Serial wyreżyserował Aleksander Pietrzak, wschodząca gwiazda polskiej kinematografii ("Juliusz", "Czarna owca"), scenariusze napisał prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin, a oprawę muzyczną do czołówki skomponował Paweł Mykietyn.

Producentem serialu był Marcin Dławichowski, kierownik Działu Produkcji Multimedialnych Polskiego Radia, a kierownikiem produkcji z ramienia Polskiego Radia - Ewa Prus. 

Czytaj także:


ZOBACZ ZWIASTUN, A OD GODZINY 19 KOLEJNY ODCINEK "KATEDRY FORTEPIANU 2":

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia Chopin 

id


Czytaj także

Czwarte urodziny Radia Chopin. Koncert wirtuoza fortepianu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 12:00
Polskie Radio Chopin - jedna z cyfrowych rozgłośni Polskiego Radia - gra dla słuchaczy już od czterech lat. Z tej okazji stacja przygotowała wiele niespodzianek. Jedną z nich był recital fortepianowy Jakuba Kuszlika - laureata IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz nagrody specjalnej Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin" odcinek 5 [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 15:00
"Katedra Fortepianu" z Janem Fryczem i Markiem Szlezerem! 11 listopada ruszył II sezon naszego cyklu. "Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin" to serial edukacyjny poświęcony twórczości patrona anteny. Każda część opowiada o jednej kompozycji Fryderyka Chopina. Dziś zapraszamy na odcinek 5: Barkarola Fis-dur op.60
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin" - odcinek 3 [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 07:25
"Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin" z Janem Fryczem i Markiem Szlezerem to serial edukacyjny poświęcony twórczości patrona anteny. Każdy odcinek opowiada o jednej kompozycji Fryderyka Chopina. Prezentujemy odcinek trzeci - Nokturn g-moll op. 15 nr 3. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń