Polskie Radio

Annie Lennox, Dido i K.A.S.A. – gwiazdy urodzone w Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 09:00
Data 25 grudnia kojarzy się nam przede wszystkim z Bożym Narodzeniem. Jest to jednak również dzień urodzin sporej gromadki gwiazd sceny muzycznej z Polski i z zagranicy.
Dido - 50-latka w dobrej formie
Dido - 50-latka w dobrej formieFoto: Forum / FARRELL / BACKGRID

Szacowne jubilatki

W Boże Narodzenie szampana z okazji własnych urodzin może otworzyć Annie Lennox. Brytyjska wokalistka, która wielką karierę rozpoczynała w duecie Eurythmics, kończy w tym roku 67 lat. Choć od czasu jej największych sukcesów upłynęło już sporo wody w Tamizie, wyśpiewane przez nią przeboje, takie jak "Sweet Dreams (Are Made of This)", "Why" czy "No More I Love You's" szczęśliwie do dziś nie przepadły w otchłani zapomnienia. Ostatnimi czasy artystka stroni od fleszy i czerwonych dywanów – jedynym wydawnictwem, jakie opublikowała w ciągu minionych sześciu lat, jest EP-ka "Lepidoptera" zawierająca cztery instrumentalne utwory na fortepian.

Jeszcze mniej słychać o kolejnej dzisiejszej jubilatce, 63-letniej Alannah Miles. Pod względem dokonań nie może się ona równać z Annie, bo tak naprawdę ma na swym koncie tylko jeden wielki hit – "Black Velvet" sprzed ponad trzech dekad. I wszystko wskazuje na to, że na tym się skończy, bo mizerny dorobek fonograficzny Kanadyjki w bieżącym stuleciu nie napawa optymizmem nawet największych fanów jej wokalnego talentu.

Znacznie więcej możemy się spodziewać po kończącej dziś równo 50 lat Dido. Wprawdzie jej największe przeboje, takie jak "White Flag", "Thank You" czy nagrany z Eminemem "Stan" mają już swoje lata, ale wydany w 2019 roku album "Still on My Mind" pozwala być spokojnym o artystyczną formę Brytyjki. Może nie jest już tak modna, jak kiedyś, ale wciąż potrafi tworzyć muzykę pop z wysokiej półki.

Drodzy jubilaci

67-letni Robin Campbell nie ma może nazwiska, które by elektryzowało miliony fanów, ale jeśli dopowiedzieć, że jest on wokalistą, gitarzystą i współzałożycielem zespołu UB40, robi się z niego poważny kandydat do grona dzisiejszych sławnych jubilatów. Ciekawe, czy "Red Red Wine" poleje się strumieniami w domu Robina z okazji jego osobistego święta?

Czerwone wino przez bardzo długi czas uważał za napój dla mięczaków Shane McGowan, były lider formacji The Pogues, któremu 25 grudnia stuknęły 64 lata. Irlandczyk słynął nie tylko z muzycznego talentu, ale i z zamiłowania do wysokoprocentowych napojów, których nadużywanie omal nie doprowadziło do jego śmierci. Jednak gdy kilka lat temu połamał sobie kości i wylądował na wózku inwalidzkim, na poważnie zabrał się za walkę z nałogiem i ponoć od tamtej pory unika alkoholu niczym diabeł święconej wody. Jest więc szansa, że i dzisiejsze urodziny uczci grzecznie szklanką pomarańczowego soku.

Na krajowym podwórku

51 lat kończy w to Boże Narodzenie Krzysztof Kasowski, znany szerzej jako K.A.S.A. Zaczynał od rapowania, sławę zyskał dzięki piosenkom "Reklama" i "Maczo", a od pewnego czasu wiedzie żywot celebryty pokazującego się od czasu do czasu na telewizyjnym ekranie. Z okazji urodzin wypada życzyć, aby nagrał jeszcze kiedyś coś choćby na miarę płyty "K.A.S.A. no. 3", za którą w 1999 roku dostał Fryderyka.

Ciepłe słowa kierujemy też w stronę Fiolki Najdenowicz, kończącej dziś 58 lat. Pamiętamy ją przede wszystkim z działającego na przełomie lat 80. i 90. bardzo oryginalnego duetu Balkan Electrique. W 2001 roku zgarnęła jeszcze Fryderyka za solowy album, a potem zdecydowała o zakończeniu muzycznej kariery i wyjechała do Londynu. Kilka lat temu wydała autobiograficzną książkę pod niepokojącym tytułem "Głośny śmiech. Byłam gwiazdą, zostałam bezdomną wolontariuszką". Miejmy nadzieję, że ostatnia część tego tytułu jest już dawno nieaktualna.

kc/kr

Czytaj także

Lola Lennox – czy powtórzy sukces sławnej matki?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 12:22
"Wherever You Go" – taki tytuł nosi świeżutka piosenka Loli Lennox, córki Annie, byłej wokalistki duetu Eurythmics. Czy obdarzona świetnymi muzycznymi genami dziewczyna ma szanse zrobić karierę podobną do tej, jaka stała się udziałem jej słynnej mamy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezniszczalny Keith Richards kończy 78 lat!

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 09:00
Choć przez długi czas prowadził wyjątkowo niezdrowy tryb życia, Keith Richards śmiało zmierza w kierunku osiemdziesiątki. Przy okazji 78. urodzin, które muzyk The Rolling Stones obchodzi właśnie dziś, przypominamy trzy spośród najsłynniejszych gitarowych riffów, które wyszły spod jego ręki.
rozwiń zwiń