Polskie Radio

Rozmowy w "Sygnałach dnia" w Wigilię

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 17:39
Gośćmi będą: o godz. 7.15 abp Wojciech Polak, Prymas Polski, a o godz. 8.15 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego.
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, omikron - nowy wariant koronawirusa - rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż delta. WHO zaleciła wprowadzanie obostrzeń sanitarnych, ponieważ zachorować mogą nawet zaszczepieni. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział podczas wideokonferencji prasowej, że jest już jasne, iż omikron jest najszybciej rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa.

Lek. med. Michał Sutkowski mówił na antenie Polskiego Radia 24, że nowa mutacja koronawirusa jest "wielką niewiadomą". - Gdyby nie było wariantu omikron, to optymistyczne przewidywania dotyczące przebiegu IV fali sprawdziłyby się w 80 proc. - zaznaczył prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Programu 1 Polskiego Radia "minionej doby odnotowano w Polsce 17 156 zakażeń koronawirusem, zmarło 616 zakażonych osób".

Waldemar Kraska powiedział, że wśród zmarłych przeważają osoby niezaszczepione - prawie 75 procent wszystkich przypadków. - To jest kolejny dowód na to, że szczepienia są potrzebne - podkreślił i zaapelował, abyśmy szczepili się na koronawirusa. Dodał, że spośród osób zmarłych minionej doby 482 osoby miały choroby współistniejące, a średnia wieku osób zmarłych wynosiła 75 lat.

Wiceminister powiedział także, że liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nadal spada i wskazał, że w porównaniu z zeszłym tygodniem dziś liczba nowych przypadków jest mniejsza o 22 procent.

***

Do słuchania "Sygnałów dnia" w piątek (24.12) w godzinach 6.00-9.00 zapraszają Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych.

PR24/nt/ag

Zobacz więcej na temat: Michał Sutowski Wojciech Polak

Czytaj także

Prymas Polski: wiarygodność Kościoła musi być większa

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:54
Trzeba "znaleźć konkretną drogę, by wiarygodność Kościoła w Polsce była większa" - powiedział prymas arcybiskup Wojciech Polak w poniedziałek, w pierwszym dni wizyty trzeciej grupy polskich biskupów w Watykanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sutkowski: fala pandemii dramatycznie się rozpędza, trzeba się szczepić

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 12:55
- Na świecie wykonano już 6 mld szczepień. Ratują życie i zdrowie, a liczba niepożądanych oddziaływań jest znikoma - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Apelował o zaufanie do lekarzy, którzy potrafią odpowiednio kwalifikować pacjentów do szczepień.
rozwiń zwiń