Polskie Radio

Elvis Costello – "dziecięcy" album z polskim akcentem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 11:40
Niestrudzony brytyjski rockman Elvis Costello właśnie wydał 32. studyjną płytę. Album "The Boy Named If" ma imponującą oprawę graficzną w formie książki dla dzieci, a jeden z utworów został zainspirowany filmem "Zimna wojna".
Elvis Costello ponownie połączył siły z zespołem The Imposters
Elvis Costello ponownie połączył siły z zespołem The ImpostersFoto: Emma McIntyre/Getty AFP/East News

67-letni Elvis Costello to żywa legenda brytyjskiej sceny muzycznej. Wkrótce minie 45 lat od jego fonograficznego debiutu, a jego dyskografia liczy już 32. albumy studyjne. Nawet trwająca pandemia nie zahamowała jego twórczej weny – w październiku 2020 roku wydał płytę "Hey Clockface", natomiast dziś ukazuje się najnowsze dzieło londyńczyka – "The Boy Named If"  nagrane z pomocą towarzyszącej mu od wielu lat grupy The Imposters.

Więcej niż tylko muzyka

W czasach, gdy zdecydowana większość muzyki dociera do fanów za pośrednictwem serwisów streamingowych, Costello nadał swojemu albumowi wystarczająco godną oprawę, aby warto było pofatygować się do sklepu i nabyć fizyczny nośnik. W wersji deluxe do krążka dołączona jest 88-stronicowa książeczka wypełniona historiami i ilustracjami odnoszącymi się do poszczególnych piosenek. Co istotne, wszystko to jest dziełem samego wokalisty.

Zarówno tytuł płyty, jak i sama książeczka mogą się kojarzyć z bajkami dla dzieci, ale to tylko pozory – zawartość albumu jest jak najbardziej "dorosła", a w tekstach utworów artysta porusza tematy przemocy, niewierności, zdrad i oszustw, czyli wszystkiego tego, od czego chcielibyśmy trzymać jak najdalej nasze pociechy. Muzycznie jest to wciąż ta sama mieszanka gitarowego rocka, chwytliwych melodii i naleciałości z takich gatunków jak jazz, soul czy country – czyli koktajl, który Costello funduje fanom od lat.

Inspirujący Pawlikowski

Na nowej płycie Brytyjczyka znalazł się też polski akcent w postaci utworu "The Difference". Jak wyznał sam twórca, do jego napisania zainspirowała go historia miłosna pokazana w nominowanym do Oscara filmie "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Niestety, polscy fani Elvisa Costello, chcąc nabyć bogatą wersję jego najnowszego albumu, muszą skorzystać z pośrednictwa któregoś z zagranicznych serwisów wysyłkowych.

źródło: YouTube / Elvis Costello

kc

Czytaj także

Czy płyty CD przetrwają? Promyk nadziei ze Stanów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 08:00
W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedano więcej płyt CD, niż rok wcześniej – taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od 17 lat! Było to możliwe dzięki świetnym wynikom uzyskanym przez Adele i Taylor Swift. A kto mógłby uchodzić za lidera sprzedaży kompaktów w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Rolling Stones na znaczkach brytyjskiej poczty

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 14:02
Brytyjska Poczta Królewska uhonorowała grupę The Rolling Stones serią znaczków pocztowych, które trafią do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu. Taki zaszczyt spotkał do tej pory wąską grupę artystów z branży muzyki popularnej, m.in. Beatlesów, Eltona Johna i Davida Bowiego.
rozwiń zwiń