Polskie Radio

Dzień Babci i propozycje na ferie. Piątek z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 21:00
O wyzwaniach, które stoją przed dziadkami w XXI wieku. Także, jak dziś wyglądają studniówki oraz jak pandemia wpływa na organizację tego najważniejszego balu w życiu maturzystów? Sprawdzimy warunki w najpopularniejszych ośrodkach narciarskich w Polsce i zaprosimy słuchaczy do wspólnej zabawy. Zaprosimy na 15. Katowicki Karnawał Komedii i opowiemy o prezentowanej w Łodzi i w Mediolanie wystawie inspirowanej żywnością - "Przepis na kolor".
Badanie Radio Track obecnie jest jedynym badaniem słuchalności stacji radiowych w Polsce
Badanie Radio Track obecnie jest jedynym badaniem słuchalności stacji radiowych w PolsceFoto: Kolbakova Olga/Shutterstock
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

21 stycznia Dzień Babci, 22 stycznia Dzień Dziadka - ciekawe wyzwania, które stoją przed dziadkami w XXI wieku czyli czego muszą się nauczyć współcześni dziadkowie. A także czego nauczy babcia, dziadek, a czego nie naucza rodzice i szkoła – podpowiadają dzieci oraz ekspert. Poza tym czy dziadkowie są tylko  od rozpieszczania czy jednak można liczyć na współpracę wychowawczą? Gość - Dorota Minta, psycholog. Gość specjalny - Majka Jeżowska, piosenkarka, również babcia. Pytania do dzieci – najlepsza babcia, najlepszy dziadek to taka/taki, która/który…. ? Kulturałki czyli propozycje na weekend. Ferie turystycznie – materiał Sławy Bieńczyckiej. Ponadto, kolejny odcinek słuchowiska "Wyspa skarbów" oraz konkursy: "Bohater naszej bajki" i "Od małego dla dużego".

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Choć upadek klasycznej cywilizacji Majów datuje się na początek 1 tys. n.e., to potomkowie tej kultury żyją do dziś. Oblicza się, że Indian różnych majańskich grup etnicznych jest ok. 8 mln, a najwięcej z nich mieszka obecnie w Gwatemali. I właśnie do jednego z takich majańskich miasteczek położonych w górzystym regionie środkowo-zachodniej Gwatemali dotarli kilka lat temu polscy archeolodzy zwabieni informacją o intrygujących malowidłach. Dzięki grantowi NCN polskim specjalistom udało się w ciągu 3 lat zadokumentować i przeprowadzić konserwację tych unikalnych malowideł. Ale niedawno zakończony sezon przyniósł kolejne odkrycia... Gość: prof. Jarosław Źrałka - Instytut Archeologii UJ, kierownik misji.

Agatha Christie archeologiem? Wszyscy uwielbiają jej kryminały, ale już niewiele osób wie, że znana pisarka uczestniczyła w wykopaliskach archeologicznych. Jej drugi mąż sir Max Mallowan był uznanym badaczem kultur Mezopotamii. Żona przez wiele lat towarzyszyła mu w pracach terenowych i jako członek zespołu była odpowiedzialna za dokumentację oraz konserwację znalezisk. I choć nie ukończyła żadnych studiów archeologicznych, budziła podziw swoją wiedzą o prehistorycznej ceramice. Wykopaliska i kontakty z wybitnymi postaciami świata archeologii były dla Christie niewyczerpanym źródłem pisarskiej inspiracji. Starożytne wątki, jak i codzienność pracy archeologów, odnajdujemy w kilku jej powieściach, o czym przypomni - w kolejną rocznicę śmierci Agathy Christie (zm. 12.01. 1976r) - dr Marta Kaczanowicz - archeolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, prywatnie wielbicielka twórczości "królowej kryminału".


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Wyspa skarbów" - Robert Louis Stevenson.

Nagranie z roku 1970 wykonane przez rozgłośnię w Krakowie do cyklu "codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" w Trójce. Reżyseria Jerzy Grotowski. Grają: Jerzy Trela, Wojciech Ziętarski, Leszek Herdegen, Tadeusz Włudarski, Wiktor Sadecki, Jerzy Nowak.

Bohaterem książki jest Jim Hawkins, chłopak, który pracuje w tawernie "Admiral Benbow". Traf sprawia, że bierze on udział w wyprawie poszukującej - na podstawie tajemniczej mapy - skarbu legendarnego kapitana piratów Flinta. Nikt się jednak nie spodziewa, że wśród załogi statku znajdą się dawni towarzysze Flinta, którzy pragną odzyskać utracone łupy. W końcu okazuje się, że skarb tajemniczo zniknął... Jest jednak ktoś, kto wie, gdzie się podział.

21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Dariusz Muszer "Dzieci krótszej nogi Syzyfa", czyta Adam Bauman - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh

Feliks Nowowiejski - Legenda Bałtyku,  wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Andrzej Straszyński;  Aleksander Zarzycki - Koncert fortepianowy As-dur op. 17, wyk. Józef Śmidowicz - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Bydgoszczy, dyr. Arnold Rezler; Karol Kurpiński - Suita z baletu Wesele w Ojcowie, wyk. Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, dyr. Krzysztof Missona; Ignacy Feliks Dobrzyński - Wielki walc op. 63, wyk. Veronique Briel - fortepian

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Bela Bartók, Johannes Brahms, Alexander Zemlinsky, Franz Berwald, Cipriano de Rore, Astor Piazzolla, Francis Poulenc, Alexander Borodin, Georg Friedrich Haendel, Teresa Carreño

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh

Maksymilian Einert - Uwertura koncertowa D-dur, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza; Szymon Laks - Suita polska, wyk. Aleksandra Szwejkowska-Belica - skrzypce, Michał Rot - fortepian; Mieczysław Karłowicz - Powracające fale op. 9, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Jacek Kaspszyk

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Drna, Sadurka, Żurawka, Pólkówka, Bełcząca, Brodnia - to tylko kilka nazw rzek, które meandrowały przez Warszawę. Część z nich już nie istnieje, a niektóre nadal płyną pod ziemią. Dlaczego zniknęły? Tego można dowiedzieć się w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy. A także w Poranku Dwójki. Na spotkanie związane z wystawą "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy" zapraszamy na godz. 9.30. Naszymi przewodnikami będą kuratorzy ekspozycji: Magdalena Staroszczyk oraz Konrad Schiller.

Ponadto w audycji:

- pierwsza przekrojowa prezentacja kilku dekad twórczości Jarosława Modzelewskiego w CSW w Warszawie​;

- prezentowana w Łodzi i w Mediolanie wystawa inspirowana żywnością - "Przepis na kolor" jest żywność;

- "Elementarz Polskiej Kultury" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku​.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Piazzola, wyk. Bester Quartet

11.10-12.00 - Johannes Brahms I Symfonia c-moll Op. 68, Le Cercle de l’Harmonie, dyr. Jérémie Rhorer

12.05-12.45 - Robert Schumann Koncert skrzypcowy d-moll, WoO 23 Henryk Szeryng - skrzypce, London Symphony Orchestra & Antal Doráti 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Olaf Lubaszenko 

13.00-15.00 - "Dźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Fryderyk Chopin Nokturn cis-moll nr20 (opr. Rodionov); Fritz Kreisler Grave c-moll; Jean Sibelius Koncert skrzypcowy d-moll op. 49; Maurice Ravel Tzigane,

Wyk. Ginette Neveu - skrzypce, Bruno Seidler, Jean Neveu - fortepian, Philharmonia Orchestra, dyr. Walter Susskind; Stanisław Moniuszko Msza piotrowińska B-dur na sopran, chór mieszany i organy, wyk. Chór Filharmonii Narodowej, Piotr Wilczyński - organy, Małgorzata Jajkiewicz - sopran, dyr. Henryk Wojnarowski (90 rocznica urodzin)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Kacper Greń jest absolwentem Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i laureatem 20. edycji przeglądu dyplomowego Graduation Project 2021. Nagrodzona kilka dni temu praca zatytułowana "Okolica — esej wizualny o Krakowie i akcja społeczna"  to jego dyplom licencjacki, zrealizowany pod kierunkiem dr hab. Anny Myczkowskiej-Szczerskiej z krakowskiej ASP. Jak czytamy w opisie autor w tym projekcie "zaznacza, że otaczająca nas przestrzeń warta jest uwagi i odkrycia, bowiem wszyscy powinniśmy decydować o kierunku rozwoju naszego miejsca zamieszkania". W swojej pracy Kacper Greń skoncentrował się na badaniu krakowskiej Dzielnicy I, w której, również z aparatem, szukał miejsc "niezgentryfikowanych" i "miastotwórczych". Co oznaczają te pojęcia, czym jest miniaktywizm miejski, dlaczego tak ważne dla autora było pokazanie zjawisk zachodzących zarówno w Krakowie jak i w innych miastach świata oraz co znajdziemy w książce która stanowi efekt jego pracy opowie sam autor - Kacper Greń.

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą - aut. Jakub Kukla 

Spotkanie z poetą, dr Łukaszem Michalskim (PIW).

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Kajetan Galas

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert L’Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI pod dyrekcją Fabia Luisiego, solistka: Hilary Hahn - skrzypce (Turyn, 21.10.2021)

Jean Sibelius Koncert skrzypcowy d-moll op. 47, Hector Berlioz Symfonia fantastyczna op. 14

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury - aud. Kingi Michalskiej

"Niepoprawny Istnieniowiec" - Bolesław Leśmian w 145. rocznicę urodzin.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - François Rabelais "Gargantua i Pantagruel", czyta Andrzej Szczepkowski (tł. Boy-Żeleński).

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bruno Schulz "Sanatorium pod Klepsydrą", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

Artyści „Kino-teatru” MUMIO – JADWIGA BASIŃSKA, JACEK BORUSIŃSKI oraz DAREK BASIŃSKI – przygotowują program swojego występu w Teatrze Śląskim w Katowicach.

A ponieważ spotkanie z MUMIO obfituje zawsze w liczne niespodzianki, to wydanie TPK zapewne idealnie będzie pasowało do dziwnego czasu karnawału 2022.

02.00-03.00 - "Nocne żądze" Tomasz Żąda

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan

05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski

Epidemiczne czasy spowodowały, że zamiast organizować w przedszkolach i szkołach występy, dzieciaki i ich dziadkowie muszą zadowolić się przedstawieniami online. O tych wyjątkowych okolicznościach i z najmłodszymi i z babciami porozmawia Justyna Kościelna. Zachęcimy również słuchaczy, aby dzwonili do nas z życzeniami dla swoich dziadków.

Popadający w ruinę zabytkowy dworzec kolejowy w Korzybiu koło Słupska zyskał nowe życie, a mieszkańcy tej pomorskiej wsi otrzymali nie tylko odnowiony budynek, w którym przyjemniej czeka się na podróż, ale również miejsce spotkań. Stworzono tam bibliotekę, lokal, do którego można przyjść i spędzić miło czas, a także miejsca noclegowe.

Niespotykane wcześniej ptaki (m.in. świstuny i gęsi gęgawy) zaczęły przylatywać nad Prosnę do samego centrum Kalisza. To też spowodowało, że do tego wielkopolskiego miasta zaczęli przyjeżdżać fotografowie z całego kraju, a zdjęcia i filmy tego wyjątkowego zjawiska trafiają do ornitologicznej Komisji Faunistycznej (eksperci sprawdzają doniesienia i jeśli stwierdzą, że są prawdziwe - są one uznawane za „faunistycznie ważne”, co powoduje, że dowiadują się o tym współpracujące z polską jednostką rozsiane po całej Europie grupy). Dlaczego niespotykane wcześniej ptaki zaczęły przylatywać do Kalisza? I co jest ciekawego w ich obserwowaniu/fotografowaniu? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gość - Janusz Kowalski, Solidarna Polska.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

"Ferie po królewsku 2022" - Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do skorzystania ze specjalnej oferty edukacyjnej przygotowanej na czas ferii zimowych. W tym roku motywem przewodnim będą wystawy czasowe dzieła Caravaggia i caravaggionistów. W programie: min. Ferie z Caravaggiem, Pracownia Caravaggia i Szlakiem orientalnych opowieści.

Gość: Monika Przypkowska z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej

Jeszcze tylko przez miesiąc, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oglądać można wystawę „Theatrum Jerzego Nowosielskiego”. To próba nowego spojrzenia na twórczość klasyka XX wieku, jakim był Nowosielski. Z jednej strony zobaczymy tu scenografa, projektującego dekorację do teatrów lalkowych, a z drugiej malarza, odsłaniającego swój własny, bogaty w motywy i wątki teatr, rozgrywający się na jego obrazach. Po raz pierwszy będzie można również zajrzeć do pracowni Jerzego Nowosielskiego, która mieściła się kiedyś w jego domu w Krakowie. Zobaczymy w niej malowane przez artystę meble, przedmioty, jak i obrazy. Ekspozycja, zaaranżowana w części jako collage’e, daje okazję zobaczenia na nowo wielu obrazów artysty, które namalował pomiędzy 1954 a 1996 rokiem. Gość: Andrzej Szczepaniak kurator wystawy

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Tomasz Żąda

Gość: zespół Nastroje. Tworzą go Ola, Kuba i Michał. Łączą brzmienia syntezatorów i rockowej gitary z delikatnym wokalem oraz polskimi tekstami.

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara

Tele-text lub Tele-gazeta. Choć może to dziwić, w dobie Internetu, codziennie zagląda do niej milion widzów. Sprawdzamy na czym polega fenomen teletextu. Wyjdziemy od tego jak działa przesyłanie tekstu za pośrednictwem sygnału analogowego oraz cyfrowego. Następnie odwiedzimy miejsce gdzie powstaje telegazeta. Na koniec przeniesiemy się do Niemiec, gdzie telegazeta przechodzi transformację. Dzięki zastosowaniu technologii HBB tele-text jest nowocześniejszy i jeszcze bardziej intuicyjny.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

Nie tylko w Urzędzie Skarbowym. Na wsparcie merytoryczne w związku ze zmianami podatkowymi można liczyć także w innych instytucjach m.in. w ZUS-ie, czy w Krajowej Administracji Skarbowej.

Schroniska, w których znajdują się bezdomne zwierzęta będą musiały dostosować warunki ich bytowania do nowego rozporządzenia określającego m.in. powierzchnię kojców czy sposób przechowywania karmy – przyg. M. Suszek

By móc skutecznie ratować strażacy z całej Polski przechodzą obecnie szkolenie z tak zwanych aparatów powietrznych i masek. Jak wygląda akcja strażaków i jak zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem?

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Na 21 stycznia została zapowiedziana premiera utworu AUTØSTOP w wykonaniu Kasi Moś. Piosenkę w oryginale wykonywała Karin Stanek – oryginalny tytuł utworu to "Jedziemy autostopem". Utwór będzie częścią projektu Karin Stanek, który ma się ukazać już w kwietniu. Opowie o nim Kasia Moś. W audycji przedstawimy również propozycje Polskiego Radia Dzieciom na ferie zimowe. 


logo

06.00-09.00 - "Najlepszy Dzień Tygodnia" - Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Studniówki czas zacząć! Jak dziś wyglądają studniówki? Jak pandemia wpływa na organizację tego najważniejszego balu w życiu maturzystów? Czy młodzi wolą dziś muzę na żywo, czy DJ-a? Jakie hity w tym roku goszczą na playliście studniówkowej? Jakie stroje dominują?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku przez dwa sezony zarejestrowali ponad 4 tys. godzin nagrań głosów ptaków w ramach projektu monitoringu akustycznego nad zalewem Siemianówka (Podlaskie). Chcą sprawdzić zależność między liczbą ptaków, a odłowami, w ramach akcji obrączkowania ptaków.

13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - Marcin Matuszewski

Zapraszamy na rozmowę o książce "To nie jest hip-hop. Rozmowy". Więcej można posłuchać w podcaście "Słowem: muzyka" na podcasty.polskieradio.pl

14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Zaproszenie na 15. Katowicki Karnawał Komedii. W programie przeglądu znalazły się spektakle z 10 teatrów z całej Polski, będą pokazywane na scenie Teatru Śląskiego oraz w Teatrze Korez.

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Ferie w Czwórce - #AleZjazd. Sprawdzamy warunki w najpopularniejszych ośrodkach narciarskich w Polsce i zapraszamy słuchaczy do wspólnej zabawy - na swoich profilach IG wstawiajcie fotę ze stoku i hasztagujcie #AleZjazd, #4Bieg, #Czworka. Dla autorów najciekawszych zdjęć mamy gadżety Czwórki.

18.00-20.00 - "Będzie Głośno" - Damian Sikorski

Po godz.18.00 zapraszamy na sotkanie z zespołem Weroena, który trudno opisać jednym zdaniem. Większość utworów grupy wywodzi się z typowych piosenek songwriterskich, ale trudno zaszufladkować to wszystko w jednym gatunku: niektórzy uważają to za indie, inni za rock, jeszcze inni - za folk. Gościem drugiej godziny audycji będzie zespół The Branchers, który powstał w 2015 roku w trzyosobowym, niezmiennym składzie: bliźniaki Natalia i Szymon Gałązka oraz Tomek Sowa. Wydali 3 EPki, zagrali ponad 90 koncertów, zostali rozpoznani na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Po godz. 19.30 przedstawimy duet  Anieli - Joanna Prykowska i Paweł Krawczyk od ponad 25 lat trafiają ze swoją muzyką do serc słuchaczy, jednak drogi obojga artystów przebiegały zupełnie inaczej.

00.00-01.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

Okazja powrócić do brzmień Drum Basstion Festival 2021 - zapraszamy na retransmisję setu Dj-a Septa.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

logo
 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Uroczyście rozpoczynamy obchody Dnia Babci oraz jutrzejszego Dnia Dziadka.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyka z czasów naszych babć i dziadków, oraz dedykacje wnuków dla babć i dziadków z okazji ich święta.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Czego można dowiedzieć się o dziadkach, w co się bawili jako dzieci, jakimi byli uczniami, co lubili robić i czego nie lubili? Gość: Aleksandra Karkowska - autorka "Zeszyt bananowy. Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi!". Interaktywny zeszyt, dzięki któremu wzmocnimy więzi z dziadkami i poznamy ich bliżej. Do tego przez cały dzień nitka z życzeniami dla babć i dziadków od przedszkolaków.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak edukacja wygląda w krajach poza Polska, czy bardzo różni się od polskiej. Gość: Oktawia Gorzeńska, autorka książki "Projekt zmiana - od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole - warsztatownik"​.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Maciej Wachowiak z zespołu Max Bravura. Po wydaniu pierwszej epki w 2016 zagrali kilkadziesiąt koncertów w Polsce. Intensywna trasa sprawiła jednak, że zespół nie dotrwał w pierwotnym składzie do występu na Spring Breaku w kolejnym roku. Band, który pojawił się na deskach poznańskiego CK Zamek, został zebrany zaledwie kilka godzin przed samym koncertem. Scenicznej charyzmie i wyjątkowej motywacji Maciek Wachowiak, frontman zespołu, zawdzięcza tak świetne przyjęcie koncertu przez publikę. Po czterech latach Max Bravura wraca w nowej odsłonie - z długogrającym albumem "Too Bravura". To świeża brzmieniowo, autorska propozycja syntezatorowo-gitarowego grania, pełna nawiązań do rockowej alternatywy sprzed lat, neo-psychodelii i shoegaze’u. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Kraina Obiboków" na podstawie powieści Mariusza Niemyckiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza. Teatr Polskiego Radia, 2006 r.

Wystąpili m.in. Jacek Braciak, Kajetan i Beniamin Lewandowscy, Anna Dereszowska, Andrzej Mastalerz.

.

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

Trzeci odcinek poświęcony walcom Fryderyka Chopina. W audycji zabrzmią Walce: F-dur op. 34 nr 3, As-dur op. 42, Des-dur op. 64 nr 1 oraz As-dur op. 64 nr 3. Wśród wykonawców m.in. Alfred Cortot, Stefan Askenase, Józef Hofmann, Claudio Arrau, Zoltán Kocsis oraz Artur Rubinstein. W programie usłyszymy również m.in. La valse z Historii żołnierza Igora Strawińskiego oraz Minute Waltz w wykonaniu Barbry Streisand. 

20.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji będzie różnorodnie. Adam Bałdych opowie o swoim albumie New Tradition, a także posłuchamy jak jazzmani przerabiają muzykę baroku, renesansu a nawet średniowiecza. W programie zabrzmią m.in. Preludium e-moll nr 4 op. 28 w wykonaniu Gerry Mulligan Sextet, wybrane mazurki Chopina w wykonaniu Macieja Strzelczyka, Romualda Erenca oraz Piotra Rodowicza, a także Sortorello w interpretacji Leszka Możdżera, Zohara Fresco i Larsa Danielsona.

21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski [PREMIERA]  

Gościem audycji po raz drugi będzie Hubert Kurkiewicz - kompozytor, piosenkarz i gitarzysta. Program wypełni muzyka Fryderyka Chopina.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU