Polskie Radio

"Cztery pory roku" i "Stacja Nauka". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 21:00
O bezpieczeństwie podczas zimowych wycieczek w góry, a także, jak przetrwać zimę na wzór skandynawskich sąsiadów - jaką rolę odgrywa wtedy dieta, słodycze, światło czy kultura fizyczna? Jakie granice stawiać dziecku, w jaki sposób, i czemu ma to dokładnie służyć. Ponadto wybitna literatura w interpretacji najlepszych aktorów i muzyka na każdy gust. Zapraszamy!
Chladni - muzyka stworzona przez niewidomych i niesłyszących
"Chladni" - muzyka stworzona przez niewidomych i niesłyszących Foto: pixabay.com
logo

06.00-09.00 - "Sygnały Dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

Gośćmi audycji będą:

7.15- Radosław Fogiel - PiS

8.15- Paweł Kowal - PO

Ponadto z cyklu Po pierwsze ekonomia ok. 6.40 - w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji tzw. ustaw antylichwiarskiej. Jej celem jest ograniczenie kosztów pozaodsetkowych kredytów i pożyczek - materiał Tomasza Matusiaka, a po 7.30 zapraszamy na Aktualności ekonomiczne.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Odpowiedni strój, naładowany telefon komórkowy i … wyobraźnia! Czyli o bezpieczeństwie podczas zimowych wycieczek w góry, niekoniecznie w te … najwyższe. O tym będziemy rozmawiać z podróżnikiem, fotografikiem i ratownikiem górskim Marcinem Dobasem oraz Jackiem Będkowskim organizatorem kursów lawinowych. Jak w każdą środę Poradnik językowy, kolejny odcinek słuchowiska "Wyspa skarbów" oraz konkursy "Od małego dla dużego" i "Bohater naszej bajki" - realizowany wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke

Gościem telefonicznym będzie Krzysztof Logan Tomaszewski - pretekstem do spotkania będą nowy utwór i rocznica urodzin.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Wyspa skarbów" - Robert Louis Stevenson.

Nagranie z roku 1970 wykonane przez rozgłośnię w Krakowie do cyklu "codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" w Trójce. Reżyseria Jerzy Grotowski. Grają: Jerzy Trela, Wojciech Ziętarski, Leszek Herdegen, Tadeusz Włudarski, Wiktor Sadecki, Jerzy Nowak.

Bohaterem książki jest Jim Hawkins, chłopak, który pracuje w tawernie "Admiral Benbow". Traf sprawia, że bierze on udział w wyprawie poszukującej - na podstawie tajemniczej mapy - skarbu legendarnego kapitana piratów Flinta. Nikt się jednak nie spodziewa, że wśród załogi statku znajdą się dawni towarzysze Flinta, którzy pragną odzyskać utracone łupy. W końcu okazuje się, że skarb tajemniczo zniknął... Jest jednak ktoś, kto wie, gdzie się podział.

21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Kazimierz Wierzyński - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Witold Lutosławski Sonata fortepianowa, Melodie ludowe, Bukoliki, wyk. Veronique Briel

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Aleksander Tansman Rapsodia polska wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Bernard Le Monnier, Tadeusz Szeligowski Cztery tańce polskie, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Mirosław Błaszczyk, Karol Szymanowski Pieśni kurpiowskie, wyk. Zespół Śpiewaków Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie Artur Jóźwik, Dyrektor Biura Kultury w Urzędzie M .St. Warszawy. Porozmawiamy o obecnej ofercie teatralnej miasta stołecznego Warszawy oraz o pomysłach miasta na jej rozwój. Początek spotkania o godz. 8.30. Godzinę później połączymy się z Gabrielą Sierocińską - Dec z Muzeum Historii Polski. Tematem spotkania będzie otwarta właśnie internetowa wystawa, na której zgromadzono kilkaset relacji i wspomnień w ramach akcji #MojaPamiątka​. W audycji zajrzymy też do Galerii Raster na wystawę prac Edwarda Dwurnika. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Muzyka na fortepian na 4 ręce - Amy Beach (1867 - 1944) wyk. Duo Genova & Dimitrov; Robert Schumann – Johannes Brahms – Antonín Dvořák, wyk. Geister Duo

11.10-12.00 - Moritz Moszkowski (1854 - 1925) Suita orkiestrowa nr 1 op. 39, Bohuslav Martinu Balet „The Shadow” (fragm.), wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Ian Hobson

12.05-12.45 - Giacomo Puccini (1858 – 1924) Messa a quattro voci „Messa di Gloria”, wyk. Ensemble K, Ensemble Sequenza 9.3 & Simone Menezes (z płyty Metanoia)

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Iwona Smolka - opracowanie Małgorzata Szymankiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Festiwal Muzyka Dawna – Persona Grata. „Weneckie Boże Narodzenie”. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (18.12.2018) Antonio Vivaldi Koncert E-dur „Il riposo per il Santissimo Natale” – Andante RV 270a (rekonstrukcja i aranżacja koncertu na skrzypce), Koncert C-dur RV 774 na organy i psałterium (aranżacja koncertu na skrzypce i organy), Koncert E-dur „L’Amoroso” RV 271 na skrzypce, orkiestrę smyczkową i basso continuo, Salve Regina RV 617 - antyfona na sopran, skrzypce, smyczki i b.c., Giovanni Agostino Perotti Sonata na psałterium i b.c., Johann Adolph Hasse Alma Redemptoris Mater – antyfona na sopran, smyczki i b.c., Antonio Vivaldi Nulla in mundo pax sincera RV 630 – motet solowy na sopran, smyczki i b.c., wyk: Claire Lefilliatre, sopran, Aureliusz Goliński, skrzypce, Dohyo Sol, lutnia, Martin Gester, pozytyw, Komale Akapko, psałterium, Arte dei Suonatori, kier. Martin Gester

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Erlendis Quartet powraca na antenę Dwójki po 4 latach. W miejscówce z Dwójką zabrzmią ich aranżacje miniatur fortepianowych epoki romantyzmu oraz Divertimento D-dur KV 136 W.A Mozarta. Erlendis Quartet to polski kwartet gitarowy, który powstał w 2013 roku w Poznaniu. W jego skład wchodzą Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki, od kompozycji pisanych na kwartet gitarowy poprzez transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej aż po utwory współczesne. Więcej o zespole opowie nasz gość – Wojciech Jurkiewicz ( g.16.30) Ponadto w audycji opieka nad izbą pamięci przy cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, rozmowa na temat  albumu “Klimaty Podlasia - Wielokulturowość” Jerzego Rajeckiego oraz wystawy Bicepsy Sądecczyzny w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Przedstawimy także bohatera piątkowego koncertu z cyklu Jazz.pl​.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Rozmowa z Czesławem Bieleckim o jego książce „Archikod” - aud. Wacława Holewińskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Narodowej Duńskiej Orkiestry Symfonicznej z Kopenhagi z udziałem Kiryła Gersteina ( 18.11.2021, DR Concert House)

Sergiusz Rachmaninow III Koncert fortepianowy d-moll op. 30; Dymitr Szostakowicz  VI Symfonia h-moll op.54

Wyk. Kirył Gerstein – fortepian, Narodowa Duńska Orkiestra Symfoniczna, dyr. Vasily Petrenko

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Abakanowicz we Wrocławiu - aut. Jakub Kukla  

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska  

Teoniki Rożynek Etiuda na mechanizm klamki i jedną sprężynę na taśmę, Float na zespół, wyk. European Workshop for Contemporary Music, dyr. Rudiger Bohn, Bilokacja, wyk Teoniki Rożynek i Krzysztof Ratajski – skrzypce, Palinopsja, wyk. Teoniki Rożynek.

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk 

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - François Rabelais "Gargantua i Pantagruel", czyta Andrzej Szczepkowski (tł. Boy-Żeleński).

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Włodzimierz Kowalewski "Excentrycy", czyta Marcin Przybylski. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Dariusz Urbanowicz i Krzysztof Łoniewski  

Rozmowa z Przemysławem Kozanowskim, reprezentantem Polski w dresażu czyli w ujeżdżeniu.

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wzbogaciło się o nowe eksponaty, które pochodzą w dużej mierze od darczyńców 

05.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

Palmy w Polsce i to na wolnej przestrzeni? Okazuje się, że marzenie polskiego ogrodnika zostało spełnione, bo już kolejny rok z rzędu w Szczawnie-Zdroju rosną palmy. Ciepłolubne drzewa pochodzą z Chin. Jak to możliwe, że przetrwały w naszym klimacie?

Czy obserwujemy definitywny zmierzch płyt CD? W sklepach, nawet dyskontach leżą przecenione albumy znanych wykonawców. I to mimo, że ostatnio podano statystyki za 2021 rok, które wykazały nieznaczny wzrost sprzedaży tego nośnika. Problem w tym, że liczby podbiły konkretne wydawnictwa, m.in. płyta Adele. Zmierzch płyty CD wydaje się nieuchronny i wynika z malejącej liczby odtwarzaczy, m.in. w autach. Czy mimo tego CD doczeka się kiedyś  renesansu, tak jak teraz winyl czy kaseta? Czy i tu wygra nostalgia?

Pojawił się trend przechodzenia ze smartfonów na prostsze urządzenia typu dumbphone, czyli takie z epoki przedsmartfonowej. Ci, którzy to zrobili, mówią że odzyskali kontrolę nad swoim życiem i dzięki temu odczuwają większy spokój. Czy to złoty środek w czasach informacji? Gość Maciej Dębski, fundacja "Dbam o swój zasięg”

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość - Paweł Szrot, szef Kancelarii Prezydenta RP

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka

Gość: Aleksandra Liput artystka i autorka wystawy "Dzisiaj za oknem drzewa wyglądały jak żywe istoty na księżycu"

Artystka zaprasza do rzeczywistości pełnej magicznych totemów, zagadkowych talizmanów i prowizorycznych szałasów, które symbolicznie koją i dają schronienie.

W swoich pracach powołuje do życia świat zrodzony z marzeń, tęsknot i fantazji. To fantastyczna utopia, której tak bardzo potrzebujemy w świecie zdominowanym przez technologie i chłodną kalkulację. Wystawa organizowana jest w Galerii Labirynt w Lublinie.

Gość: Kuratorka wystawy - Joanna Bartuszek „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy”.

Fotogawęda to wielowątkowa, niezwykła postać etnografa-amatora – Mieczysława Cholewy – spełniającego się w wielu życiowych rolach – fotografa, regionalisty, gawędziarza, bacy, wydawcy, poety. Snuł opowieść o góralskiej kulturze, którą nie tylko dokumentował i utrwalał, ale również sam wytwarzał. Liczący ponad 130 obiektów zbiór strojów, instrumentów, przedmiotów codziennego użytku, które zebrał, to przedmioty wykonane przed II wojną światową, a znaczna część w II poł. XIX w. Wraz z kolekcją ponad 800 czarno-białych fotografii wykonanych na szklanych negatywach i celuloidowych błonach stanowią zbiory Cholewy.

Gość: Piotr Kędziorek - redaktor Naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej

RCKL ogłosiło konkurs na Folkowy Fonogram Roku lub Fonogram Źródeł. To prestiżowy konkurs od lat jest najbardziej aktualnym i najszerszym podsumowaniem polskiego rynku muzycznego w kategoriach folku i tradycyjnych brzmień. Radiowe Centrum Kultury Ludowej czeka na zgłoszenia od solistów i zespołów oraz wydawców płytowych i instytucji archiwizujących lub dokumentujących taką twórczość.  W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.

Wrocław ma nową atrakcję związaną z figurkami krasnali, których w różnych częściach miasta jest kilkaset. To seria audiobooków "Krasnalkowe opowieści". Jej bohaterami są najbardziej znane wrocławskie krasnale. Kim są bohaterowie audiobooków? Życzliwek, Papa Krasnal, Śpioch, jeszcze jest dżdżownica Magda, która też tam bardzo często się przewija. Gość: Paulina Lewandowska - koordynatorka projektu. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda   

Koniec ze spersonalizowaną reklamą w Internecie. UE wypowiada wojnę koncernom  i chce chronić nieletnich przed reklamami. Jak wyglądają kulisy tworzenia reklam „pod odbiorcę”  i jakie techniki sprzedaży opanowały algorytmy sprawdził Józef Niewiarowski. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

Trwa nabór na kontrolerów ruchu lotniczego. Kursy kończy zaledwie kilkanaście osób. Praca kontrolera jest wymagająca ale i pasjonująca. Kto chce zostać kontrolerem i jakie powinien mieć predyspozycje?


Trójkowy Komentarz Dnia: Bieżące problemy w kraju i na świecie

Gość: Marek Sawicki - Koalicja Polska, były minister rolnictwa 

Prowadzący: Bartłomiej Graczak 

 

Reportaż w Trójce - "Pasja na całe życie"

Pamiętam, jak w młodości biegałam z małym zeszytem, za swoimi ówczesnemu idolami by zdobyć ich autograf. Wielu młodych miało wtedy takie hobby. 

Pani Zofia Czerny ze Staszowa, swoją przygodę z autografami zaczęła juz w dorosłym życiu. Zbiera je od prawie 40 lat. Posiada podpisy  a czasem dedykacje, znanych ludzi sportu, sztuki, pisarzy, świata polityki. Koresponduje z całym światem. Ma ich ponad 700. 

Pierwszym, zdobytym dla siebie autografem, był podpis Ludwika Jerzego Kerna. 

Mówi, ze zbieranie autografów stało się  jej pasja na całe życie. Grażyna Wielowieyska

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda

Marcin Szczurski opowie o swojej eurowizyjnej przygodzie w San Marino.

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska

MODA NA ŚNIADANIE
Ten film był przełomem w Ameryce (i nie tylko). "Śniadanie u Tiffaniego" ukazało się na ekranach w 1961 roku. Niedawno ukazała się po polsku książka „Piąta Aleja, piąta rano” Sama Wassona (wyd. Marginesy). Fascynująca opowieść, pełna faktów, anegdot i – trochę – plotek o okolicznościach oraz kulisach powstawania ww. filmu. To była rewolucja w każdym wymiarze: wizerunku głównej bohaterki, jej strojów, relacji z mężczyznami… 
W książce Wassona, wśród mnogości postaci związanych z tą produkcją, pojawia się Mancini i jego nowatorskie muzyczne pomysły, na czele z piosenką napisaną specjalnie dla bohaterki, dostosowaną do głosowych (skromnych) możliwości Audrey Hepburn. Jej bohaterka Holly Golightly nie byłaby tak szokująca, gdyby nie stroje, noszone o… piątej rano, w Nowym Jorku na kompletnie pustej Piątej Alei.  
Hubert de Givenchy (1927 – 2018) sprawił, że Audrey stała się nie tylko gwiazdą, ale też ikoną mody. Od tej pory kobiety chciały wyglądać jak ona, porzucając dawny wizerunek seksownych, pulchnych, biuściastych kobietek na rzecz nowoczesnych dziewczyn, szczupłych aż do przesady, ubranych z elegancką prostotą, nonszalancko noszących kosztowną biżuterię i buty na płaskim obcasie. No i zaczęła się moda na filmowe koty. Nie kociaki, lecz futrzaki.
Audrey była całkowicie inna niż gwiazdy lat 50. – słodkie kobiety, które miały wdrukowane, że w życiu najbardziej liczy się małżeństwo, zadbany dom i gromadka zdrowych dzieci. Najbardziej zaś liczył się ten, który na to wszystko zarobił, podczas gdy ona nie będzie miała zawodowych aspiracji, za to zawsze będzie atrakcyjnie wyglądać i trwać u boku małżonka.
Henry Mancini (1924 – 1994) 70 lat temu zaczął współpracę z wytwórnią Universal Studio, dla której w ciągu 6 kolejnych lat skomponował muzykę do prawie 100 filmów. Gigant muzyki filmowej (i nie tylko) zmarł w wieku 70 lat. Piosenka „Moon River” i muzyka do wspomnianego powyżej filmu Blake’a Edwardsa przyniosła Manciniemu 2 pierwsze Oscary. Innowacją był także soundtrack. 
Od 1958 roku uniezależnił się, nadal pisząc muzykę do setek filmowych produkcji, poza tym komponując niezależne utwory jazzowe, popowe, aż po muzykę poważną. Nagrał ponad 90 albumów, z których 8 zdobyło w Stanach Zjednoczonych status Złotej Płyty. Otrzymał 20 statuetek Nagrody Grammy i 72 nominacje; 4 statuetki Oscara i 18 nominacji.
Następną statuetkę zdobył za „Days of Wine and Roses” (1963) i 20 lat później – za najlepszą muzykę filmową do obrazu „Victor/Victoria”. Ale choć seria „Różowa Pantera” (30-letnia współpraca z Blakiem Edwardsem) nie została uhonorowana nagrodą, to przecież motyw przewodni należy do najbardziej rozpoznawalnych w historii kina. 
Gość: Wiganna Papina, stylistka, kostiumolog

22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka 

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski  

Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Wraz z zaproszonymi gośćmi omawiają gorące nowości wydawnicze. Tym razem będą to: "Jane Austen i jej racjonalne romanse" Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej oraz "Dostojewski. Portret intymny" Alexa Christofiego.

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek 


logo


10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Jak przetrwać zimę na wzór skandynawskich sąsiadów? Zima w Norwegii jest znacznie dłuższa, mroźniejsza i ciemniejsza niż w wielu innych krajach. To świetny powód, aby przyjrzeć się co Norwegowie robią, aby poradzić sobie w tym trudnym czasie. Jaką rolę odgrywa wtedy dieta, słodycze, światło czy kultura fizyczna?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Zapytamy fizyka czy to prawda, że ciepła woda zamarza szybciej niż zimna.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Jak przetrwać w szkole? Jakich narzędzi używać i jak tworzyć notatki, by wiedza sama została nam w głowie; jak uczyć się mniej, a osiągać więcej; jak odkryć, że uczenie się to super sprawa i naprawdę może mieć sens? Zapraszamy na rozmowę z Mikołajem Marcelem, autorem poradnika pt. "Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać".

17.00-19.00 - "TOP" - Janek Olejniczak

Przed Igrzyskami Zimowymi w Pekinie zapraszamy na przegląd kosmicznych technologii w narciarstwie alpejskim.

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

W RAUdycji sprawdzamy najciekawsze wydawnictwa pierwszych tygodni roku 2022. Znany z zaskakującego gustu redaktor RAU spośród kilkudziesięciu nowości wyselekcjonował te najbardziej przykuwające uwagę, najlepiej wyprodukowane, świetnie przewinięte lub po prostu dobre. 

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Wielka Rafa Koralowa, Uluru i zwierzaki, które noszą swoje niemowlęta w kieszeni. W Poranku wybieramy się w podróż do Australii.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Czasem możemy usłyszeć, że jakieś miejsce leży na końcu świata albo, że ktoś zamieszkał na końcu świata. Tylko, gdzie ten koniec świata jest? Okazuje się, że końców świata może być wiele. Niektórzy uważają , że na końcu świata leży wyspa Kaffeklubben, której szukać możemy u wybrzeży Grenlandii, inni końca świata szukają na półkuli południowej i za taki uznają Antarktydę albo Ziemię Ognistą, która mieści się na koniuszku Ameryki Południowej. Są też tacy, którzy końcem świata nazywają Nową Zelandię. My w Popołudniku poszukamy tych i innych końców świata, miejsc zamieszkanych przez ludzi i takich, w których nikt nie mieszka. Jednak wszystkie te miejsca są fascynujące, piękne i godne poznania.

17.15 - "Jestem, więc myślę" - Dlaczego życie bywa trudne. Prawdopodobnie dość często zadajemy sobie podświadomie tego rodzaju pytania, ale rzadko mówimy o nich otwarcie. Pochłonięci codziennymi obowiązkami rzadko zatrzymujemy się na chwilę, żeby świadomie zadać sobie pytanie „Dlaczego?”. Jakich odpowiedzi udzielali filozofowie kiedyś, a jak my dzisiaj znajdujemy odpowiedzi na to pytanie.​ Gość: Wiktor Piotrowski, filozof prowadzący warsztaty filozoficzne dla dzieci​.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Nauka dzieci poprzez muzykę. Jak bardzo muzyka wspiera edukację dziecka w różnych obszarach rozwoju. Gość: Katarzyna Sokołowska - nauczycielka języka francuskiego, muzyk.

2. Temat: Jakie granice stawiać dziecku, w jaki sposób, i czemu ma to dokładnie służyć. Gość: Marlena Bronhard-Puchała - psycholog i pedagog.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Tym razem zapraszamy na pierwszą w nowym 2022 roku wycieczkę do naszych południowych sąsiadów. Nowe płyty przedstawią m.in. HRDZA, Tom Kocko, Matej Smutny, Katerina Gottlichova. Do tego wyjątkowy wywiad z Ewą Farną o jej najnowszej płycie w wersji czeskiej "Umami". Premiera polskiej płyty 26 stycznia.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Kraina Obiboków" na podstawie powieści Mariusza Niemyckiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza. Teatr Polskiego Radia, 2006 r.

Wystąpili m.in. Jacek Braciak, Kajetan i Beniamin Lewandowscy, Anna Dereszowska, Andrzej Mastalerz.

.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Interpretacje Ivo Pogorelicha - chorwackiego pianisty, który wystąpił na X Konkursie Chopinowskiem (1980). Zabrzmią: Sonata d-moll K.1 Domenico Scarlattiego, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina oraz Etiudy Symfoniczne op. 13 i Toccata op. 7 Roberta Schumanna.

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś [PREMIERA]

Daniił Trifonow w sonatach Liszta i Skriabina, Polonez–Fantazja As-dur op. 61 Chopina pod palcami Charlesa-Richarda Hamelina w konkursowym nagraniu z 2015 oraz V Symfonia c-moll Beethovena w wykonaniu Concentus Musicus Wien pod batutą Nicolausa Harnoncourta - to główne propozycje programu.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

"De Greef jest najlepszym interpretatorem mojej muzyki, jakiego spotkałem - pisał w liście Edvard Grieg. - To wręcz zaskakujące, jak on mnie rozumie! Czy wędruję przez góry lub doliny, czy jestem wyrafinowany, czy żywiołowy - podąża za mną z cudownym instynktem. Jestem szczęśliwy i zaszczycony jego odczuwaniem mojej muzyki. To prawdziwy Mistrz, co dostrzegam coraz bardziej - po prostu jeden z tych, których można szukać ze świeczką w muzycznym świecie". Arthura de Greefa - w utworach Griega, ale także Chopina (II Sonata b-moll) i Liszta (II Koncert A-dur) - znajdziemy i my.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU