Polskie Radio

"Radio i zaufanie" - Światowy Dzień Radia na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 14:05
W Światowy Dzień Radia, przypadający dziś (w niedzielę 13 lutego) - na antenach Polskiego Radia goszczą specjalne audycje o roli radia jako środka komunikacji na całym świecie. Od czasu proklamowania Dnia Radia przez UNESCO w 2011 roku i zatwierdzenia przez ONZ w 2013 roku, Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowało na ten wyjątkowy dzień - specjalny program.
Światowy Dzień Radia 2022
Światowy Dzień Radia 2022Foto: Polskie Radio

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Radio i zaufanie". - Radio towarzyszy nam od ponad 110 lat i pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym na świecie, a jednocześnie jednym z najtańszych środków przekazu.(…) Zróżnicowanie kanałów radiowych, a co za tym idzie - także treści i form przekazu, stwarza pole do publicznej, demokratycznej debaty na praktycznie każdy temat. Wielkie możliwości wyboru źródeł informacji i zapraszanych gości czynią z radia instrument krzewienia wartości i kształtowania postaw tolerancji, solidarności i otwartości na różnorodność, a bezpośredni kontakt ze słuchaczami otwiera przestrzeń dla wymiany myśli i poglądów na skalę, na jaką nie umożliwia tego żadne inne medium - czytamy na stronie internetowej polskiego oddziału UNESCO. Ponadto w czasach COVID-19 radio pełni rolę środka przekazu walczącego z chaosem informacyjnym oraz dezinformacją, czyli celowym wprowadzaniem opinii publicznej w błąd na temat pandemii.

Polskie Radio łączy historię i nowoczesność – cały czas rozwija się i podąża za swoimi słuchaczami, czego dowodem są kolejne projekty antenowe, multimedialne i wydawnicze - mówi Agnieszka Kamińska, Prezes Polskiego Radia. 

Na Światowy Dzień Radia anteny publicznego nadawcy przygotowały specjalne ramówki. Jedynka m.in. w "Czasie pogody" (po godzinie 10.00) przypomniała nagrania jednego z legendarnych spikerów, który stał się ikoną smaku i dowcipu kabaretowego, Jeremiego Przybory, oraz monolog autorstwa Stefanii Grodzieńskiej, także wiernej radiu. Poza tym Program Pierwszy Polskiego Radia zaprosił słuchaczy do składania życzeń dla wszystkich radiowców w "Piosenkach na życzenie" Igi Niewiadomskiej (godz. 14.00). Dwójka przypomniała zabawną komedię Henryka Bardijewskiego "Guwernantki", z Martą Lipińską, Ewą Dałkowską, Darią Trafankowską i Kazimierzem Kaczorem w obsadzie. To spektakl o tym, że żadna płeć nie chroni człowieka przed upadkiem i o tym, że nie ma nic pewnego. Emisja w "Wieczorze ze słuchowiskiem" (godz. 19.00). Trójka zaprosiła na specjalne wydanie "Zagadkowej niedzieli" (godz. 9.00), w której dzieci opowiedziały Katarzynie Stoparczyk, czym jest (dla nich) radio. Nie zabrakło innych, muzycznych i filmowych nawiązań do produkcji z radiem w tytule. Prezentem dla słuchaczy był również wieczorny (godz. 19.05) koncert Ani Dąbrowskiej. (Więcej o Dniu Radia w Trójce - TUTAJ). Informacje o Światowym Dniu Radia pojawiają się przez cały dzień również w serwisach informacyjnych i rozmowach publicystycznych Polskiego Radia 24.

Wiele ciekawych propozycji przygotowały również cyfrowe anteny Polskiego Radia. Czwórka emituje sondy "Dla mnie radio to…?", gdzie reporterzy pytają słuchaczy o ich pierwsze wspomnienie związane z radiem i o to, co w radiu lubią najbardziej. Poza tym są ciekawostki związane z przeszłością radia, w tym historia budynku Polskiego Radia; słynna audycja Orsona Wellesa "Historia o potędze radia" i wspomnienie o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. W Polskim Radiu Dzieciom wyemitowany został specjalny cykl rozmów z młodymi słuchaczami, którzy mieszkają za granicą. Z kolei w popołudniowej audycji "Zapraszamy do stołu" (15.00-16.00) dziennikarze zaprezentowali kuchnię PRD... od kuchni. Polskie Radio Chopin w audycji "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" (godz. 21.00) przypomni wspomnienia Jaromira Wawrzyniuka, wiernego słuchacza audycji redaktora Webera. Na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy pojawiają się specjalne wydania magazynów, poświęcone przede wszystkim historii tej stacji i poszczególnych redakcji językowych: polskiej, angielskiej, rosyjskiej, białoruskiej, ukraińskiej i niemieckiej. Ta ostatnia przypomni archiwalne wywiady z Marleną Dietrich czy Willy Brandtem. Z kolei w Polskim Radiu Kierowców znajdują się m.in. wzmianki dotyczące przeplatającej się historii radiofonii i motoryzacji oraz tematyka dotycząca odbiorników cyfrowych w samochodach. 

Hasłem przewodnim obchodów Dnia Radia w 2022 roku jest: Radio i zaufanie. Hasłem przewodnim obchodów Dnia Radia w 2022 roku jest: Radio i zaufanie.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

mat.pras./rk 

Czytaj także

Polskie Radio wspiera polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:30
Ponad połowa piosenek goszczących na wszystkich antenach Polskiego Radia wykonywana jest w języku polskim. Do tego dochodzą koncerty, recitale, okolicznościowe albumy i internetowe serwisy specjalne – publiczny nadawca jak nikt inny wspiera rodzimych artystów zajmujących się muzyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapraszamy na ferie z Polskim Radiem!

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 19:00
Relacje reporterskie o ciekawych i atrakcyjnych miejscach, a także o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Przegląd najciekawszych wydarzeń z poszczególnych województw - propozycje aktywności  oraz wiele atrakcji dla najmłodszych. Dla młodzieży - audycje muzyczne, sportowe, ale również naukowe. Zapraszamy na ferie z Polskim Radiem!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022: ponad sto godzin transmisji i relacji

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 14:27
Polskie Radio towarzyszy polskim sportowcom wszędzie tam, gdzie reprezentują barwy narodowe i walczą o medale. Podczas ZIO Pekin 2022, ekipa dziennikarska publicznego nadawcy liczy 8 osób. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Kuszlik "Brahms, Chopin". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 15:05
Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydaje pierwszy solowy album "Brahms, Chopin" Jakuba Kuszlika - laureata IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Premiera 4 lutego 2022 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pekin 2022: Polskie Radio Oficjalnym Nadawcą Radiowym

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 09:00
Ponad sto godzin transmisji, relacji, raportów i ciekawostek na sześciu antenach oraz specjalny internetowy serwis olimpijski – w taki sposób Polskie Radio, będące Oficjalnym Nadawcą Radiowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 – obsłuży zmagania na sportowych arenach. Transmisje wyemitują: Jedynka, Trójka, Czwórka i PR24. Audycje nawiązujące do Igrzysk pojawią się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta Polskiego Radia z muzyką Wojciecha Karolaka nagrodzona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 11:15
Polskie Radio laureatem pierwszego miejsca w kategorii Historyczny Album Roku (w ankiecie czytelników Jazz Top 2021) za płytę z serii "Polish Radio Jazz Archives vol. 34 - Wojciech Karolak". Nagrodę przyznało "Jazz Forum", a wydawcą płyty jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń