Polskie Radio

"To decydujący okres". Rzecznik Departamentu Stanu USA o rozmowach ws. umowy nuklearnej z Iranem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 22:52
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że "Stany Zjednoczone są na ostatnim etapie pośrednich rozmów z Iranem o ożywieniu umowy nuklearnej JCPOA z 2015 roku". Podobna informacja napłynęła od przedstawicieli władz irańskich.
Stany Zjednoczone są na ostatnim etapie pośrednich rozmów z Iranem o ożywieniu umowy nuklearnej JCPOA z 2015 roku
Stany Zjednoczone są na ostatnim etapie pośrednich rozmów z Iranem o ożywieniu umowy nuklearnej JCPOA z 2015 rokuFoto: vanchai tan/Shutterstock

- To naprawdę decydujący okres, w którym będziemy w stanie określić, czy zbliża się wzajemny powrót do JCPOA, czy też nie - powiedział Price podczas rozmowy z dziennikarzami.

Podobną opinię wyraził czołowy negocjator nuklearny Iranu Ali Bagheri Kani, który napisał na Twitterze, że "po tygodniach intensywnych rozmów jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek porozumienia; jednak nic nie zostanie podpisane, dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione".

Wypełnienie zobowiązań

Bez entuzjazmu w tej kwestii wyraził się Ali Szamchani, sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, postrzegany jako twardogłowy przedstawiciel irańskich władz, który oświadczył, że porozumienie z 2015 roku stało się dla Iranu ekonomicznie bezwartościowe i obwinił Stany Zjednoczone i europejskie mocarstwa o taki stan rzeczy.

"Stany Zjednoczone i Europa nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z umowy. Stała się ona teraz dla Iranu pustą skorupą w sferze gospodarczej i w kwestii zniesienia sankcji. Nie będzie żadnych negocjacji, poza porozumieniem nuklearnym, z nieposłuszną Ameryką i pasywną Europą" – napisał na Twitterze.

O postępach w negocjacjach, które odbywają się w Wiedniu, w środę informował także minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, który stwierdził, że rozmowy są obecnie w decydującym momencie i wszystko powinno wyjaśnić się w ciągu najbliższych dni.

- Obecnie osiągnęliśmy punkt krytyczny. To nie kwestia tygodni, to kwestia dni – powiedział we francuskim parlamencie Le Drian i dodał, że mocarstwa zachodnie oraz Rosja i Chiny są zgodne co do zarysu porozumienia.

Decyzje Iranu

- Potrzebne są decyzje polityczne ze strony Irańczyków. Albo wywołają poważny kryzys w nadchodzących dniach, albo zaakceptują porozumienie, które szanuje interesy wszystkich stron - oświadczył szef MSZ Francji.

Rozmowy w Wiedniu zostały wznowione 8 lutego, a cztery dni wcześniej Waszyngton zniósł sankcje zabraniające międzynarodowej współpracy nuklearnej z Teheranem, co ma pozwolić na prowadzenie projektów związanych z nieproliferacją, skutecznie utrudniających wykorzystanie irańskich obiektów jądrowych do celów militarnych.

Zwolnienia z sankcji pozwolą m.in. firmom i krajom kontynuować prace nad cywilnymi projektami jądrowymi w irańskiej elektrowni jądrowej Buszer, reaktorze ciężkowodnym w Arak i w teherańskim reaktorze badawczym.

Umowa nuklearna, zawarta w 2015 roku i znana jako JCPOA, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Teheran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Nowy prezydent USA Joe Biden zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem.

Czytaj także: 

dz

Czytaj także

Goldman Sachs podwyższył prognozę ceny ropy do 100 dolarów za baryłkę. W tle irański program nuklearny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 15:23
Bank inwestycyjny Goldman Sachs podwyższył prognozę ceny ropy Brent w III i IV kwartale 2022 r. do 100 dol. za baryłkę z wcześniej oczekiwanych 80 dol. Analitycy szacują, że w przyszłym roku baryłka będzie kosztować 105 dol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaz z Kataru dla Europy? Paweł Rakowski tłumaczy geopolityczne skutki możliwego ruchu USA

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 19:20
- Jak donoszą amerykańskie media, Katar ma możliwość, by nadprogramowo dostarczyć gaz, który mógłby zastąpić gaz rosyjski. Media saudyjskie z kolei informują, że takowej możliwości już nie ma, a kontrakty, które Katar musi wypełnić, są skierowane przede wszystkim w kierunku azjatyckim - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z umową nuklearną? Irańczycy mówią o "unikaniu zobowiązań" przez Zachód

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 03:47
"Strony zachodnie »udają« wymyślanie inicjatyw, aby uniknąć ich zobowiązań" - napisał na Twitterze sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Ali Szamchani po rozmowach dotyczących reaktywacji porozumienia nuklearnego. Decyzję o wyjściu z porozumienia podjął w 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump. 
rozwiń zwiń