Polskie Radio

"Polski blues". Harlem w rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 06:30
Trudno znaleźć dwóch innych polskich twórców, niż Tadeusz Nalepa i Bogdan Loebl, o których z takim przekonaniem można by powiedzieć, że ich życie to blues. Wspólne utwory tych dwóch przez lata stały się prawdziwym kanonem polskiego bluesa. W dniu piętnastej rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza na premierę singla zespołu Harlem "Polski blues". 
Polski blues w wykonaniu grupy Harlem.
"Polski blues" w wykonaniu grupy Harlem. Foto: Polskie Radio

W kilka lat po śmierci Tadeusza Nalepy Bogdan Loebl napisał bardzo ważny dla niego tekst - "Polski blues". Tekst poświęcony swojemu przyjacielowi, kompozytorowi, gitarzyście i wokaliście. Nie jest zaskoczeniem, ani przypadkiem, że muzykę do tych słów napisał Krzysztof Jaworski, przez wielu znany jako Dżawor, współtwórca i leader zespołu Harlem. Do nagrania Dżawor zaprosił swoich kolegów, muzyków zespołu Harlem i spowodował, że śpiewają trzej wokaliści tej formacji - obecny, Marek Jakub Weigel i dwaj byli, Ryszard Wolbach oraz Maciej Balcar (obecnie Dżem).

W 2004 roku Tadeusz Nalepa zgodził się być gościem honorowym i zagrał w koncercie z okazji dziesięciolecia zespołu Harlem. Po śmierci Nalepy Bogdan Loebl zwrócił się do Dżawora, aby ten opatrzył muzyką jego tekst, poświęcony zmarłemu przyjacielowi. Tak właśnie powstał utwór "Polski blues". 

To wyjątkowy kawałek, z mistrzowskim riffem wibrującym od pierwszej do ostatniej nuty i doskonale z nim hormonizującymi solowymi partiami gitary Dżawora. Narracja tekstu Bogdana Loebla jest opowieścią pięknie i przejmująco zaśpiewaną przez trójkę wokalistów. I tylko zadane pytanie: "Jak Ci tam, na rajskich łąkach jest, czy kołysze Twoje serce blues..?" zostaje bez odpowiedzi. 

Łukasz Smolaga i Bogusław Chrabota przygotowali do tego okazjonalnego utworu klimatyczny teledysk, w którym pokazują się obaj twórcy - Bogdan Loebl i Krzysztof Jaworski. 

Singiel jest jednocześnie zapowiedzią nowej, wydanej po dziewięciu latach fonograficznego milczenia, płyty zespołu Harlem, której premiera planowana jest w maju tego roku


ZOBACZ I POSŁUCHAJ: 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia 

Agencja Muzyczna Polskiego Radia postanowiła udostępnić "Polski blues" w stacjach radiowych, w internecie oraz w kanałach cyfrowych i serwisach streamingowych dokładnie w dniu piętnastej rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy. 

Mat. pras./ oprac. rk 

Czytaj także

Tadeusz Nalepa. Ojciec polskiego bluesa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 05:40
16 lat temu, 4 marca 2007 roku zmarł Tadeusz Nalepa, gitarzysta i wokalista, legenda polskiego bluesa, twórca i lider zespołów Blackout i Breakout.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polski blues". Bogdan Loebl i Krzysztof Jaworski ku czci Tadeusza Nalepy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 14:41
"Polski blues" to singiel zespołu Harlem. Jego premiera odbyła się dziś, 4.03.2022 roku, w piętnastą rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy, polskiego kompozytora. - Nie udało się wydać piosenki na jedenastą ani na dwunastą, ani na trzynastą, więc dzisiaj wydajemy ją na piętnastą rocznicę śmierci ojca polskiego bluesa - mówi Krzysztof Jaworski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15 lat bez Tadeusza Nalepy. "Nasza tonacja" wspomina muzyka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 13:15
Tadeusz Nalepa, zwany ojcem polskiego bluesa, to kompozytor, gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów. Muzyk zmarł w 2007 roku. Dokładnie dziś mija piętnasta rocznica jego śmierci.
rozwiń zwiń