Polskie Radio

40 lat T.Love. Wzloty i upadki legendy rocka w serwisie specjalnym Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 06:00
Z okazji 40-lecia T.Love portal polskieradio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony jednej z najważniejszych grup w historii polskiego rocka. Jego publikacja zbiega się w czasie z premierą najnowszej płyty Muńka Staszczyka i spółki, zatytułowanej "Hau! Hau!".
Serwis specjalny T.Love - 40 lat
Serwis specjalny "T.Love - 40 lat"Foto: mat. redakcyjne

Od muzycznych dyletantów po klasyków polskiego rocka

Historia T.Love (początkowo z dodatkowym członem "Alternative" w nazwie) sięga początku 1982 roku, kiedy to czterej koledzy z IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie postanowili założyć zespół, nie zważając na fakt, że większość z nich nie potrafiła grać na żadnym instrumencie muzycznym. Ta "załoga dźwiękowych anarchistów" po kilku próbach zagrała pierwszy koncert na studniówce we własnej szkole, by już w następnym roku wystąpić na kultowym festiwalu w Jarocinie. Z pierwszego okresu działalności grupy pozostały takie przeboje alternatywnego rocka, jak "To wychowanie", "My marzyciele", "Garaż '86", "IV Liceum" czy "Autobusy i tramwaje".

Po chwilowym zawieszeniu działalności i odrodzeniu w zreformowanym składzie, T.Love stał się jedną z najjaśniejszych gwiazd na polskiej scenie rockowej lat 90. Z tamtego okresu pochodzą m.in. wielkie radiowe hity "Warszawa", "King", "I Love You", "Bóg" oraz "Chłopaki nie płaczą". Mimo licznych zmian personalnych w składzie grupy i osobistych perturbacji muzyków – największą z nich był udar mózgu wokalisty Muńka Staszczyka w 2019 roku – zespół z powodzeniem gra nadal, a 22 kwietnia ukazuje się jego najnowszy album "Hau! Hau".

Płyta została nagrana przez tych samych muzyków, którym zawdzięczamy bestsellerowy longplay "King" z 1992 roku. Kompozytorem 10 zawartych na niej utworów jest gitarzysta Jan Benedek, a autorem słów jak zwykle niezawodny Muniek. Krążek promowały utwory "Ponura żniwiarka" oraz "Pochodnia", z gościnnym udziałem Kasi Sienkiewicz, wokalistki grupy Kwiat Jabłoni. Do nagrania albumu muzycy T.Love zaprosili również Andrzeja Smolika oraz rapera Sokoła. 

źródło: YouTube / T.Love

Jubileusz na stronie Polskiego Radia

W dniu premiery albumu "Hau! Hau!" portal polskieradio.pl uruchamia serwis specjalny poświęcony formacji T.Love. Opowiada on o 40-letniej historii grupy i jest podzielony na cztery rozdziały:

1982-1989 – Nastoletnia miłość, punkowa bezczelność

1990-1998 – Warszawa wzięta, królewski czas

1999-2011 – Idole są zmęczeni

2012-2022 – Bóg, korzenie, odrodzenie

W jaki sposób Jacek "Słoniu" Wudecki zdemolował pożyczoną perkusję na pierwszym koncercie T.Love? Jak Muniek popadł w długi, próbując handlować magnetowidami w Związku Radzieckim? Dlaczego oryginalny tekst "Warszawy" wokalista zapisał na serwetkach? Od kiedy podczas koncertów zespołu na scenie zaczęły lądować pluszowe misie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się na stronach serwisu specjalnego "T.Love – 40 lat", dostępnego pod adresem tlove.polskieradio.pl.

Dodatkową gratką dla fanów zespołu jest dołączona do serwisu internetowa stacja Radio T.Love, nadająca non stop utwory z repertuaru grupy we wszystkich jej wcieleniach oraz te nagrane przez Muńka Staszczyka solo i w pobocznych projektach, takich jak np. Yugopolis.

kc

Czytaj także

Muniek Staszczyk: byłem w sytuacji granicznej, poczułem potrzebę dziękowania Bogu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 09:20
- Była to dla mnie sytuacja graniczna. Refleksje przyszły później. Poczułem wielką miłość ze strony ludzi, wielką empatię. Jestem człowiekiem wierzącym, poczułem też potrzebę podziękowania Bogu. Po wylewie inaczej spojrzałem na swoje życie - powiedział w Polskim Radiu 24 Muniek Staszczyk, lider zespołu T.Love. Gościem audycji była także Ewa Liegman z Hospicjum Pomorze Dzieciom. 
rozwiń zwiń