Polskie Radio

Abba – wielka miłość i powrót po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 21:00
Kiedyś zakochani w sobie po uszy, członkowie zespołu Abba przez blisko 40 lat utrzymywali luźne kontakty, a zobaczenie ich publicznie razem graniczyło z cudem. Londyńska premiera show "Voyage" była rzadką okazją, aby zobaczyć słynny szwedzki kwartet w komplecie.
ABBA w 1976 roku - niewymuszone uśmiechy i czułości
ABBA w 1976 roku - niewymuszone uśmiechy i czułościFoto: Polar Music International AB

Przez pierwsze lata funkcjonowania Abba była nie tylko wulkanem twórczej kreatywności, ale również miłosną oazą, w której zgodnie koegzystowały dwie zakochane pary: Agnetha Fältskog z Björnem Ulvaeusem oraz Anni-Frid Lyngstad z Bennym Anderssonem. Pierwsi dwoje szybko wzięli ślub i mieli dwójkę dzieci, natomiast drudzy – po wcześniejszych życiowych doświadczeniach, które u obojga zaowocowały potomstwem – nie spieszyli się do ołtarza, co nie zmienia faktu, że łączyło ich równie gorące uczucie.

Muzyczne owoce złamanych serc

Niestety, miłosna sielanka nie trwała długo – już pod koniec lat 70. w obu związkach zaczęło zgrzytać i ostatecznie rozpadły się one parę lat przed tym, jak w niebyt odeszła sama Abba. Uczuciowe turbulencje wewnątrz zespołu zainspirowały powstanie kilku piosenek, najbardziej znaną z nich jest wielki przebój "The Winner Takes It All", napisany przez Björna po rozpadzie jego małżeństwa z Agnethą. To właśnie ona zaśpiewała słowa: "Zgrałam wszystkie moje karty, to samo zrobiłeś i ty. Nie ma nic więcej do powiedzenia, żadnych asów w rękawie" – ten utwór uważa się zresztą powszechnie za jedno z największych osiągnięć w karierze jasnowłosej wokalistki.

Temat złamanych serc Abba poruszyła już wcześniej w innym wielkim hicie: "Knowing Me, Knowing You", ze słowami: "rozstania nigdy nie są łatwe, ale muszę odejść". Główną wokalistką była w nim Frida. Był rok 1976, a więc czas, w którym ich związki – przynajmniej dla postronnych obserwatorów – wyglądały jeszcze całkiem dobrze. Tekst utworu okazał się jednak proroczy dla obu par.

źródło: YouTube / ABBA

Powrót po latach

Gdy oba związki przeszły do historii, a niedługo później rozpadła się Abba, tworzące zespół pary przestały utrzymywać intensywne kontakty towarzyskie, tym bardziej że obaj panowie szybko znaleźli ukojenie w ramionach innych kobiet. Do czasu reaktywacji grupy w 2021 roku praktycznie nie pokazywali się razem publicznie. Na prapremierze show "Voyage", która odbyła się w Londynie w miniony czwartek, można było ich sfotografować w komplecie po raz pierwszy od 14 lat.

Dużo więcej ciekawych historii związanych z zespołem Abba znaleźć można w serwisie specjalnym Polskiego Radia, przygotowanym specjalnie z okazji reaktywacji kwartetu. Warto też posłuchać Radia Abba, nadającego non stop piosenki zespołu oraz solowe dokonania jego poszczególnych członków.

 

ABBA_1200X660.png

ABBA. Serwis specjalny

kc

Czytaj także

Abba – futurystyczne koncerty i serwis pełen ciekawostek

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 07:00
W Londynie wystartował wyjątkowy projekt "Abba Voyage", przenoszący ponadczasową muzykę szwedzkiego kwartetu w zupełnie nowe obszary multimedialnej rzeczywistości. To dobra okazja, by zajrzeć do poświęconego grupie serwisu specjalnego, uruchomionego przez portal polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABBA – serwis specjalny na rozgrzewkę przed spektakularną podróżą

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 13:00
Jutro w Londynie startuje spektakularne show "Voyage" z zespołem ABBA w roli głównej. A już od dziś w portalu Polskiego Radia dostępny jest serwis specjalny abba.polskieradio.pl poświęcony największej popowej grupie wszech czasów!
rozwiń zwiń