Polskie Radio

Strajk generalny w Belgii. Ma dojść do blokady transportu publicznego i lotniska w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 13:50
W poniedziałek w Belgii przypada dzień narodowego protestu. W związku ze strajkiem generalnym spodziewane są paraliż na lotnisku w Brukseli oraz zakłócenia w usługach publicznych.
Protest organizują trzy związki zawodowe - socjalistyczne, chadeckie i liberalne
Protest organizują trzy związki zawodowe - socjalistyczne, chadeckie i liberalneFoto: DIRK WAEM/Belga Press/Forum

Władze międzynarodowego lotniska w Brukseli poinformowały, że już zostało odwołanych 65 procent lotów. Przestrzegają, że czas oczekiwania na odprawę i kontrolę bezpieczeństwa przy bramkach może wynieść nawet osiem godzin, dlatego apelują, by w poniedziałek (20.06) omijać brukselskie lotnisko. Także port lotniczy w Charleroi może odczuć negatywne skutki strajku generalnego.

W całym kraju będą problemy z transportem publicznym, ponadto demonstracja może oznaczać poważne konsekwencje między innymi dla dystrybucji poczty, edukacji, czy administracji. 

"Żądają podwyżek płac"

Protest organizują trzy związki zawodowe - socjalistyczne, chadeckie i liberalne, które domagają się wyższych płac, poprawy dialogu społecznego oraz inwestycji w sektorze publicznym.

"20 czerwca to dzień narodowego protestu belgijskich związków zawodowych. Żądają podwyżek płac i zmian w ustawodawstwie, które ogranicza ich zakres" - podała telewizja VRT.

Posłuchaj
00:49 11798082_1.mp3 O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka (IAR) 

Czytaj więcej

nt

Czytaj także

Sankcje UE wobec Rosji i Białorusi. Zamrożono prawie 30 mld euro aktywów oligarchów

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 14:46
Prawie 30 miliardów euro - tyle wynosi wartość zamrożonych aktywów w Unii rosyjskich i białoruskich oligarchów w ramach nałożonych sankcji. Poinformowała o tym Komisja Europejska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Msza w intencji ofiar tragedii smoleńskiej. Andrzej Sadoś: pamiętamy szczególnie w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 14:45
W Brukseli, w kościele Świętej Elżbiety, odprawiona została msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Dziś mija 12 lat od katastrofy samolotu Tu-154, w której zginęło 96 osób. W mszy upamiętniającej ofiary, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uczestniczył ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna na Ukrainie. Dr Anusz: po rosyjskiej agresji doszło do integracji NATO, które przeżywa renesans

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 10:05
– Dołączenie Finlandii i Szwecji ma dla nas fundamentalne znaczenie. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę doszło do integracji NATO – mówił dr Andrzej Anusz, politolog, historyk z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Gośćmi Bartłomieja Graczaka byli także: prof. Włodzimierz Marciniak (sowietolog, były ambasador RP w Rosji), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), prof. Grzegorz Górski (Toruńska Szkoła Wyższa – Kolegium Jagiellońskie).
rozwiń zwiń