Polskie Radio

Iskandery od Putina dla Łukaszenki. Media: prezydenci spotkali się tradycyjnie w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 19:15
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział swemu białoruskiemu odpowiednikowi Alaksandrowi Łukaszence, że jego kraj dostarczy Białorusi pociski rakietowe Iskander-M. - Nastąpi to w ciągu kilku miesięcy - zaznaczył Putin, cytowany przez agencję Reuters.
Aleksander Łukaszenka ponownie przyjechał z wizytą do Rosji, aby spotkać Władimira Putina
Aleksander Łukaszenka ponownie przyjechał z wizytą do Rosji, aby spotkać Władimira PutinaFoto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN / POOL

"Rosyjski przywódca mówił o tym na spotkaniu z Łukaszenką w Petersburgu. Oświadczył, że przekaże Białorusi zestawy Iskander-M, które mogą stosować pociski balistyczne i manewrujące, »przy czym, zarówno konwencjonalne, jak i jądrowe«" - podała rosyjska redakcja BBC News.

Aleksander Łukaszenka zapowiadał w listopadzie 2021 roku w wywiadzie dla mediów rosyjskich, że zwrócił się do Moskwy o dostarczenie "kilku dywizjonów" Iskanderów.

"Atak Zachodu na Białoruś"

Przekonywał wówczas, że Białoruś jest zagrożona atakiem "z Zachodu" i dlatego przy pomocy Rosji musi wzmacniać swoją armię. Na początku 2022 roku, gdy tuż przed inwazją na Ukrainę Rosja i Białoruś prowadziły ćwiczenia wojskowe, rakiety Iskander były wśród uzbrojenia przerzuconego przez Rosję na Białoruś.

6 czerwca ukraiński Sztab Generalny ostrzegał, że na Białorusi przy granicy z Ukrainą wciąż stacjonuje część rosyjskich pododdziałów posiadających na wyposażeniu zestawy Iskander-M. Ponadto wcześniej ukraiński wywiad stwierdził, że Rosja chce wciągnąć białoruskie wojsko do wojny na Ukrainie. Temu miały służyć sobotnie rosyjskie ostrzały terytoriów Ukrainy z przestrzeni powietrznej Białorusi. Według ukraińskiego wywiadu Rosja przygotowuje też na terenie Białorusi szereg prowokacji.

Jak napisano w komunikacie ukraińskiego wywiadu wojskowego - 6 rosyjskich bombowców strategicznych TU-22M wystrzeliło rakiety w kierunku ukraińskich obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego. Samoloty wyleciały z lotniska "Szajkowa" w Rosji, następnie skierowały się w rejon miasta Petryków na Białorusi, stamtąd dokonały ataku rakietowego na Ukrainę i wróciły do Rosji.

Czytaj więcej:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

nt

Czytaj także

Rosja chce wywołać światową falę głodu. Borrell o dezinformacji Kremla

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 11:21
Wojna Rosji z Ukrainą grozi wywołaniem globalnej fali głodu, a Kreml prowadzi działania dezinformacyjne, oskarżając Unię Europejską o blokowanie eksportu zbóż i nawozów - podkreślił wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Josep Borrell w artykule opublikowanym na stronie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałace, wille, jachty i winnice. Wyciekły maile na temat tajnej fortuny Putina

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 10:20
Śledztwo przeprowadzone przez Organized Crime and Corruption Reporting Project oraz serwis informacyjny Meduza ujawniło nieformalną sieć, która zarządza ukrytym majątkiem Władimira Putina. Obejmuje on m.in. luksusowe posiadłości i winnice o wartości 4,5 mld dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kremlowskie elity boją się Putina. Nie informują go o konsekwencjach wojny i sankcji

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 11:18
Otoczenie Władimira Putina nie informuje go o katastrofalnych dla Rosji skutkach wojny z Ukrainą i zachodnich sankcji - napisał internetowy serwis informacyjny "Agienctwo. Nowosti".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za tydzień szczyt NATO. Ekspert OSW: Rosja będzie się mu uważnie przyglądała

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 21:10
- Od tego jak NATO rozwija planowanie obronne (...), jak poszczególne państwa Sojuszu szybko inwestują w swoje siły zbrojne, jak państwa wschodniej flanki będą inwestowały w obronność - od sumy tych wszystkich działań będzie zależało to, jak Rosja postrzega Sojusz, czy z jej perspektywy te wszystkie działania są wiarygodne - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska (OSW). 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna Rosji i Ukrainy wojną cywilizacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 02:00
Przez stulecia kultura i cywilizacja kształtowały podejście człowieka do relacji państwo – osoba. Czy atak Rosji na Ukrainę można traktować jako atak na ich podstawy? Z czego wynika postawa wobec wojny (czy jak twierdzi Putin, "operacji specjalnej") zwykłych rosyjskich obywateli?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Bogdan Musiał: partnerstwo Niemiec z Rosją jest zakończone

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 21:30
- To sytuacja wymusiła zmianę polityki Niemiec, dotychczasowa została totalnie zdyskredytowana, do tego dochodzi niemiecka opinia publiczna, która coraz bardziej krytykuje politykę Scholza. Wygląda na to, że SPD zmienia i dopasowuje politykę zagraniczną do zadań koalicjantów i opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk.
rozwiń zwiń