Polskie Radio

Belgia: ogromne zainteresowanie szczepionką na małpią ospę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 04:08
Belgijska telewizja VRT poinformowała, że "liczba infekcji wirusem małpiej ospy stale rośnie od czasu, gdy po raz pierwszy pojawił się w Belgii w maju. Coraz więcej osób chce się zaszczepić przeciwko chorobie. Jednak popyt na szczepionkę znacznie przewyższa podaż".
Popyt na szczepionkę przeciw małpiej ospie przewyższa podaż
Popyt na szczepionkę przeciw małpiej ospie przewyższa podażFoto: shutterstock.com/Nicolas Economou

- Większość z tych, którzy chcą się zaszczepić przeciw małpiej ospie, to homoseksualiści. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że do tej pory wszyscy, którzy zostali zakażeni małpią ospą, byli mężczyznami w wieku od 20 do 71 lat, którzy mieli stosunki seksualne z innymi mężczyznami. Nie oznacza to, że heteroseksualni mężczyźni lub kobiety są odporni na wirusa, ale po prostu, jak dotąd, obecna epidemia rozprzestrzeniła się wyłącznie wśród społeczności LGBT - podała telewizja VRT.

Szczepionka na małpią ospę

Belgia ma obecnie około 3000 dawek szczepionki przeciwko małpiej ospie. Aktualnie zamawianych jest 30 000 kolejnych dawek. Jednak nie oczekuje się, że pojawią się one przed październikiem lub listopadem - powiedział VRT wakcynolog z Uniwersytetu w Antwerpii, profesor Pierre Van Damme.

Dodał, że "wysokie zapotrzebowanie na szczepionkę jest zrozumiałe". - Ale z punktu widzenia zdrowia publicznego należy zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać ograniczoną liczbę preparatów - zaznaczył.

Mając to na uwadze wydaje się, że najlepszym sposobem postępowania jest, przynajmniej na razie, nie stosować szczepionki zapobiegawczo, ale raczej podawać ją tym, którzy mieli kontakty wysokiego ryzyka.

To droga, którą wybrała Belgia i nie jest w tym odosobniona, podejmując taką decyzję. - Ze względu na ograniczoną liczbę szczepionek wiele krajów zdecydowało się najpierw podać szczepionkę osobom, które miały kontakt wysokiego ryzyka. Są to długotrwały kontakt ze skórą lub kontakt seksualny - dodaje profesor Van Damme.

Za późny kontakt z lekarzem

Szczepionka jest podawana po zakażeniu pacjenta. Profesor Van Damme podkreśla, że jest to bardzo skuteczne. - Szybko tworzy przeciwciała i zapobiega zachorowaniu zaszczepionej osoby. W przypadku ospy małpiej najlepiej jest zaszczepić się w ciągu czterech dni od zakażenia - wskazał.

- Problem polega na tym, że ludzie, którzy zostali zarażeni przez kontakt wysokiego ryzyka, często odwiedzają lekarza dopiero kilka dni później, a czasami jest za późno na podanie szczepionki - dodał Van Damme w wywiadzie dla VRT.

Czytaj także:

dz

Czytaj także

KE zawarła umowę na zakup szczepionek na małpią ospę. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 13:32
Komisja Europejska zawarła umowę na zakup 109 tysięcy dawek szczepionek na małpią ospę. Poinformowała o tym komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Na świecie odnotowano około 1400 przypadków małpiej ospy, z czego 900 przypadków w unijnych krajach, w tym w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małpia ospa. Belgia już dostała szczepionki, kiedy trafią do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 16:28
Belgia otrzymała ponad 3 tysiące dawek szczepionek na małpią ospę. Potwierdziła to w rozmowie z belgijską agencją prasową komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Szczepionki pochodzą z puli prawie 110 tysięcy dawek, która zamówiła Komisja Europejska w imieniu unijnych krajów, w tym także Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małpia ospa w Niemczech. "Wpływ na transmisje zakażeń ma aktywność seksualna"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 15:47
Instytut im. Roberta Kocha ogłosił  nowe dane dotyczące rozprzestrzeniania się małpiej ospy w Niemczech. Obecnie w kraju zakażone są dokładnie 2033 osoby - w tym tylko cztery kobiety. Jak zaznaczono, według obecnego stanu wiedzy transmisje zakażeń związane są z aktywnością seksualną.
rozwiń zwiń