Polskie Radio

Franciszek Pieczka - audycje wspomnieniowe w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 14:00
W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, przez ponad pół wieku współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą ról w filmach m.in. "Żywot Mateusza", "Austeria", w serialu "Czterej pancerni i pies". Polskie Radio przygotowało audycje specjalne poświęcone sylwetce niezapomnianego, wybitnego aktora.
Nie żyje Franciszek Pieczka
Nie żyje Franciszek PieczkaFoto: Łukasz Dejnarowicz/Forum
logo

PIĄTEK 

Tuż po godz. 23.05 zaprosiliśmy na audycję specjalną, w której zaprezentowaliśmy fragmenty rozmowy z aktorem.  


SOBOTA 

W "Kulturze na weekend" o godz. 14.45 przypomnieliśmy dorobek Franciszka Pieczki. Po godz. 16.05 zaprosiliśmy z kolei na audycję specjalną, którą w całości poświęciliśmy zmarłemu artyście. NIEDZIELA 

W audycji "Czas pogody" (godz. 10.00-12.00) [prow. Zbigniew Krajewski] zaprosiliśmy na wspomnienie o zmarłym aktorze. Mówiliśmy o jego rolach filmowych oraz o tym, jak zaskarbił sobie sympatię widzów. 

Po godz. 21.05 przypomnimy słuchowisko Wiliama Szekspira "Król Edyp" w reżyserii Mariusza Malca. W roli Sfinksa wystąpił Franciszek Pieczka. 

Z kolei w audycji "Kulturalna Jedynka" od godz. 23.05 [prow. Michał Montowski] będziemy przypominać sylwetkę Franciszka Pieczki oraz będziemy mówić o najwybitniejszych dzieła z udziałem aktora. 


Czytaj również: 


logo

PIĄTEK 

W piątek od godziny 21.00 przypomnieliśmy słuchowisko "Król Lear" wg Shakespeare’a w reż. Mariusza Malca (część 1). Po nim – ok. godziny 21.45 wspomnienia o Franciszku Pieczce.


SOBOTA

W godzinach od 15.00 do 17.00 na audycję specjalną, poświęconą postaci wybitego aktora, zaprosili Małgorzata Szymankiewicz i Jakub Kukla.

Część druga słuchowiska "Król Lear" w reż. Mariusza Malca po godz. 22.00.logo

PIĄTEK

W piątek po godzinie 22.00 zaprosiliśmy na audycję specjalną, w której zmarłego Franciszka Pieczkę wspominali: Mariusz Malec, reżyser spektaklu "Król Lear", który został zrealizowany w Teatrze Polskiego Radia i Andrzej Mastalerz.  


SOBOTA

Od godziny 12 do Programu 3 Polskiego Radia zaprosiliśmy na audycję okolicznościową. Przypomnieliśmy rozmowę Katarzyny Stoparczyk z Franciszkiem Pieczką. 

NIEDZIELA

W niedzielę o godz. 20.00 w ramach "Sceny teatralnej Trójki" przypomnimy dramat "Horsztyński" Juliusza Słowackiego. W roli Świętosza - Franciszek Pieczka. 


***

Franciszek Pieczka od ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia. W popularnym słuchowisku "W Jezioranach" wcielał się w rolę Wojcieszka. O swojej roli opowiadał w jednym z jego ostatnich wywiadów udzielonych dla Polskiego Radia:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


oprac. zch / rk 

Czytaj także

Wspomnienia o Franciszku Pieczce. Andrzej Mastalerz, Mariusz Malec, Janusz Kukuła w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 00:00
Przez ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia, gdzie nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury, występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". Franciszek Pieczka – wybitny aktor, ciepły człowiek – odszedł w wieku 94 lat. Tę niezwykłą postać polskiej sceny teatralnej i filmowej, w specjalnej audycji przygotowanej przez Program 3 Polskiego Radia, wspominali związani z nim twórcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Był wzorem prawdy w sztuce". Janusz Kukuła o życiu i twórczości Franciszka Pieczki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 22:31
- Franciszek Pieczka był wzorem prawdy w sztuce - wierzyliśmy, że postaci, które tworzy, istnieją naprawdę. To jest dowód na potęgę sztuki. Zawsze, kiedy na niego patrzyłem, towarzyszyło mi uczucie, że wierzę mu bezgranicznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Gajos: Franciszek Pieczka był świetnym aktorem i człowiekiem wielkiego serca

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 17:00
- Był świetnym aktorem, który doskonale znał swój fach. Franciszek Pieczka był też po prostu świetnym facetem, człowiekiem wielkiego serca, zawsze można było do niego przyjść po pomoc - mówił na antenie Dwójki wybitny aktor Janusz Gajos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z kopalni na scenę. Archiwalna rozmowa z Franciszkiem Pieczką

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 10:00
Franciszek Pieczka - wybitny aktor, przez ponad 50 lat związany z Teatrem Polskiego Radia, odznaczony Orderem Orła Białego - zmarł w wieku 94 lat. W "Kulturalnej Jedynce" przypomnieliśmy fragmenty wywiadu, którego w 2012 roku Pieczka udzielił Annie Lisieckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bez niego bylibyśmy smutniejsi". Wspomnienie Franciszka Pieczki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 17:38
Ponad sto ról filmowych. Wiele lat spędzonych na scenach teatralnych. Ponad pięćset ról w ramach Teatru Polskiego Radia. To dorobek Franciszka Pieczki, który zmarł w wieku 94. lat. - Bez niego bylibyśmy smutniejsi - nie ma wątpliwości Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń