Polskie Radio

Doniesienia naukowe i wysoka kultura. Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 18:00
Jak dobrze zbierać grzyby, jak nie dać się zwieść za kierownicą podczas jesiennej jazdy samochodem i jak dobierać pomoce szkolne i zajęcia pozalekcyjne. O tym w Jedynce przed południem. W Dwójce o poranku o przygotowaniach do kolejnego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a w Trójce o historii i współczesności kolejnictwa. W Czwórce przed południem - kolejny odcinek rapowanej poezji Marii Konopnickiej, a w Polskim Radiu Dzieciom - w Dzień Borsuka - wszystko o tych zwierzętach! Wieczorem w Dwójce retransmisje z poprzednich Koncertów Skrzypcowych im. Wieniawskiego, a w Trójce - pierwszy odcinek cyklu reporterskiego o Ukraińcach w Polsce. Popołudniem w Czwórce o aplikacjach różnych polskich uczelni dla nowych studentów, a wieczorem w Polskim Radiu 24 - rozmowy o filmach serialach na podstawie biografii. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio emisyjne radiowej Dwójki.
Studio emisyjne radiowej Dwójki. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Henryk Szrubarz i Krzysztof Świątek

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godz. 7.15 spotkanie z senatorem Prawa i Sprawiedliwości Stanisławem Karczewskim, a o godz. 8.15 - z wiceminister rozwoju Olgą Semeniuk.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" zaprasza Roman Czejarek

Pomoce szkolne i zajęcia praktyczne - dla kogo są przeznaczone? Dzieci czy ambitnych rodziców: co jest premiowane w szkole – kreatywność dziecka czy przedsiębiorczość rodzica? Gościem Magdalena Kordaszewska, redaktor naczelna serwisu www.zabawkowicz.pl.

Ponadto w audycji: Na grzyby, ale jakie? Czy każdy może zbierać opieńki lub kanie? O tym w relacji Lilianny Kaczmarczyk z Polskiego Radia Lublin. W audycji także o najczęstszych błędach kierowców - na co zwracać uwagę nawet, jeśli jest się kierowcą z wieloletnim stażem?

12.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

Gośćmi audycji - o godz. 13.20 - Krzysztof Ścierański ze swoją nową płytą oraz o godz. 14.30 - Leszek Biolik w opowieści o koncercie "Obywatele Republiki" z piosenkami legendarnego zespołu.


LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem. 

21.45 / 20.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w roku 1909. Historia naznaczonej trudnościami miłości skromnej guwernantki i młodego arystokraty spotkała się z zachwytem czytelników (a raczej czytelniczek), choć często była nazywana "literaturą dla kucharek". Znakomita interpretacja Ireny Kwiatkowskiej z 1966 roku, dostępna również w ramach projektu "Radiobook", dodaje sentymentalnemu tekstowi lekko humorystycznego smaku. 

23.50 - Maria Konopnicka "Miłosierdzie gminy". Czyta Elżbieta Barszczewska.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie Wieniawskiego jestem pod wielkim wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu ogólnego, a przede wszystkim faktu pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości. Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się naprawdę emocjonująco - podsumował rundę preselekcyjną przewodniczący jury, Augustin Dumay. W najbliższy piątek (po sześcioletniej przerwie, a nie jak zazwyczaj - po upływie 5 lat) w Poznaniu rozpoczyna się VI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. W tegorocznej odsłonie wydarzenia  weźmie udział 32 uczestników, wyłonionych z ponad dwustu muzyków z 30 krajów.

O znaczeniu jednego z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie - w rozmowie z wybitną dyrygentką, Agnieszką Duczmal. Maestra w tym roku po raz pierwszy w historii Konkursu zasiądzie w jury. Czego będzie szukać w młodych talentach? Na co zwróci uwagę w ich osobowościach jako jurorka? O tym w rozmowie o godz. 9.30. Ponadto wspomnienia z poprzednich odsłon MKS, podczas których dyrygowała Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, towarzyszącą  uczestnikom Konkursu.

Ponadto w audycji: o akcji "#bezprzedawNIEnia", wizyta w wirtualnej Galerii XXI wieku, stworzonej przez toruńskich fotografików, interdyscyplinarny przegląd Kierunek Islandia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a także Scena Reduta, której inicjatorem i koordynatorem jest Teatr Osterwy w Lublinie, inauguruje trzeci sezon artystyczny. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Vivaldi i jego kobiety - La Sernissima, dyr. Adrian Chandler

11.10-12.00 - Gustav Mahler Symfonia nr 4, wyk. Sabine Devieilhe - sopran, Les Siècles, dyr. François-Xavier- Roth

12.05-12.45 - Karol Szymanowski (1882-1937) Symfonia nr 3 "Pieśń o nocy" op. 27, wyk.: Kazimierz Pustelak - tenor, Chór i Orkiestra Fioharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Jerzy Jarocki

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Karol Furtak

Charles Richard-Hamelin​ gra Chopina i Ravela (Festiwal na wyspie Îles-du-Bic, Kanada, 7.08.2022)

Fryderyk Chopin Nokturny op. 27, Sonata fortepianowa b-moll op. 35; Maurice Ravel Pawana na śmierć infantki, Nagrobek Couperina; wyk. Charles Richard-Hamelin. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Bartek Wąsik - pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu "Polityki" 2014 - będzie bohaterem najbliższej "Miejscówki z Dwójką". Wszechstronny artysta, realizujący się w różnym repertuarze, z artystami specjalizującymi się w bardzo odmiennych stylach i gatunkach muzycznych - od Meli Koteluk, Katarzyny Nosowskiej, po Kwartet Lutosławski Piano Duo czy Stanisławę Celińską i Dorotę Miśkiewicz, swój recital zatytułował "Radiohead Through The Glass". Dlaczego? O tym w rozmowie o godzinie 16.30. 

Ponadto, jako że jesteśmy w Tygodniu Noblowskim, a czwartek to dzień ogłoszenia literackiego Nobla, przedstawiamy postać właśnie ogłoszonego laureata.

W audycji także o chórze Akademii Politechniki Rzeszowskiej, który z okazji Roku Łukasiewicza stworzył musical, poświęcony patronowi swojej uczelni. Poza tym omówienie książki "Wyznania ukraińskiego polonofila" z tekstami Bohdana Osadczuka i kilka słów o programie nowego sezonu NOSPR w Katowicach.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego

To był mały domek. Po śmierci Wielkiego Reportera miał zamienić się w Centrum Reportażu. Ale... została spalona ściana, wyrosła pryzma cegieł, sterta desek - o domu Ryszarda Kapuścińskiego porozmawiamy z reportażystą - Jakubem Kowalskim.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Koncert inauguracyjny VIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Poznań, 10.10.1981), Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61, wyk. Henryk Szeryng - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Poznaniu, dyr. Renard Czajkowski.

Koncert inauguracyjny XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Poznań, Aula UAM, 14.10.2006), Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę smyczkową; Antonín Dvořak VIII Symfonia G-dur op.88, wyk. Academy of St. Martin in the Fields, dyr. Sir Neville Marriner.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Literacki Nobel - prow. Małgorzata Szymankiewicz i Wacław Holewiński

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

Marcin Bortnowski "In Paradisum", wyk. zespół śpiewaków miasta Katowice Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak; "Sero Te Amavi", wyk. Aleksandra Rupocińska - klawesyn, Marek Andrysek - akordeon, Tonus Finalis Ensemble: Stanisław Krupowicz, Marcin Bortnowski - komputery, Chór Chłopięcy NFM, dyr. Małgorzata Podzielny. 

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Niemyte dusze", czyta Andrzej Chyra. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisław Sierosławski, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Michalina Szymborska 

W audycji o sztuce w cieniu wojny. Jak na agresję Rosji na Ukrainę patrzą artyści? O tym w rozmowie z Arkadiuszem Gołębiewskim, dyrektorem Festiwalu NNW - Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. 

02.00-04.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Trójka budzi" Michał Grabkowski

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat  

W audycji m.in. o raperze, a także projektancie mody, który zaprezentował swoją najnowszą kolekcję. Sporo kontrowersji wywołała bluza, w którą oprócz modelek, ubrany był sam autor - Kanye West. Widniał tam wizerunek Jana Pawła II, opatrzony napisem: "Seguiremos Tu Ejemplo" ("Będziemy podążać za Twoim przykładem"). Umieszczenie wizerunku papieża na bluzie to wybór pozbawiony podtekstów - zapewnia artysta. Żaden dowcip czy drwina, a szczery hołd dla kanonizowanego przez kościół katolicki Karola Wojtyły.  

Z kolei hiszpański inżynier zaprojektował naddźwiękowy samolot pasażerski. Maszyna ma umożliwić podróż z prędkością ponad 4 tys. km/h, czyli trzykrotnie większą niż prędkość dźwięku. Prawdopodobnie za dziesięć lat z Londynu do Nowego Jorku dolecimy w zaledwie 80 minut. 

W audycji także o tym, że kiedyś według przyjazdów pociągów można było nastawiać zegarki. O tak punktualnej kolei możemy obecnie tylko pomarzyć. Ostatnie statystyki prowadzone przez PKP pokazują, że drugim kwartale tego roku, na czas przyjechało zaledwie 60 %  pociągów. O tym dlaczego połączenia kolejowe w Polsce są tak niepunktualne.

Tymczasem w Hiszpanii koleją pojedziemy za darmo. Rząd zapowiedział, że od przyszłego roku na trasach podmiejskich a także na dystansach do 300 km, pociągiem pojedziemy bez biletu. To ma być remedium na panujący kryzys energetyczny. 

Ponadto w audycji o tym, że Polacy zostali mistrzami świata w judo osób z zespołem Downa. Na zawodach w Portugalii nasi reprezentanci "zgarnęli" 10 medali w tym 5 złotych krążków. W studiu jeden z mistrzów - Michał Mieszkowski (trenujący na co dzień w warszawskim Judo Fight Club) i jego tata - Marek Mieszkowski.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz  

Gościem Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Piotr Firan  

W audycji m.in. cykle "Trójka po królewsku" - tym razem z Wielkopolski, "Niezła historia" - o wydarzeniu z 1949 roku, kiedy prezydent Harry Truman podpisał w Waszyngtonie Pakt Północnoatlantycki, a z kolei w  "Informatorze ekonomicznym" m.in. o stopach procentowych, reakcjach giełdy i złotego i wpływie na kredytobiorców. 

W audycji także odpowiedź na pytanie: dlaczego Nagroda Nobla stała się pierwszą, poważną, rzeczową nagrodą dla naukowców? Już od prawie 125 lat rok do roku pcha naukę do przodu, pozwalając najzdolniejszym naukowcom poświęcić się w pełni odkrywaniu nowych, rewolucyjnych zagadnień w świecie nauki. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler  

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński   

Minęło pięć lat od powołania Wojsk Obrony Terytorialnej. Na Mazowszu formowana jest właśnie kolejna brygada -  Stołeczna Brygada WOT. O tym w rozmowie ze starszym kapralem Przemysławem Łuszczkim, kapralem Jarosławem Szydłowskim oraz z szeregową Arletą Aleksandruk.

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik 

22.15 - Reportaż w Trójce / serial w odcinkach o młodej Ukraince i jej rodzinie - odcinek 1 autorstwa Martyny Kozak.

Serial opowiada historię młodej osoby, która przyjechała do Polski jeszcze przed wybuchem wojny. Przygotowuje się do studiów i w tym roku rozpoczyna naukę na wyższej uczelni. Każdy odcinek posiada podobną "serialową" strukturę. Każdy odcinek będzie też pretekstem do wprowadzenia nowego bohatera.

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz

logo

22.05 - "Nakręceni" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski

Oparty na bestsellerowej powieści Joyce Carol Oates film "Blondynka" przedstawia odważną nową wizję życia jednej z największych ikon Hollywood - Marilyn Monroe. Na jednej z platform streamingowych można też obejrzeć wszystkie sześć odcinków serialu "Wielka woda" w reż. Bartłomieja Ignaciuka i Jana Holoubka. Akcja tej produkcji toczy się podczas słynnej powodzi tysiąclecia - w lipcu 1997 roku. Natomiast "Stary człowiek" to serial na podstawie książki Thomasa Perry'ego. Jeff Bridges gra w nim emerytowanego oficera CIA.​ 

.


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" -  Kamil Jasieński

Czy Polskie Malediwy nad Bałtykiem mają szansę stać się nową atrakcją turystyczną? Poza tym: czy biedronka ma biodra i dlaczego biedronka nazywa się: biedronką? Dowiemy się w kolejnym odcinku cyklu "Ojczysty, dodaj do ulubionych" powstałym we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Ponadto w audycji: czym jest inteligentny opatrunek SmartHeal, którym Polacy zwyciężyli w prestiżowym konkursie Dysona?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Tym razem w cyklu rapowanej poezji Konopnickiej - Julka Guest w interpretacji wiersza "Preludium" Marii Konopnickiej, patronki roku 2022.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Zaproszenie na XII Festiwal Przemiany do Centrum Nauki Kopernik "Wyhoduj sobie miasto". W audycji śledzimy także ogłaszanie Nagród Nobla - w czwartek poznamy laureata w dziedzinie literatury.

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Mateusz Kulik

Jak nie zgubić się na uczelni? Już kilka lat temu powstała aplikacja na Politechnice Białostockiej i oprowadzała studentów po kampusie. Dzisiaj ma je już większość uczelni. Czy się sprawdzają? Jakie miejsca uwzględniają? Czy znajdziemy na niej każdą salę?

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" / Miętha

Przed nami ponownie dwie godziny z nową, świeżą muzyką i beatami na styku hip-hopu, soulu, elektroniki oraz brzmień r&b. Usłyszymy dokonania takich wykonawców, jak m.in. SiR, Roc Marciano, czy Freddie Gibbs. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w Dzień Borsuka ciekawostki o tym niezwykłym zwierzaku. Gościem audycji Bartosz Popczyński z Lasów Miejskich Warszawy. 

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego - konkurs muzyczny odbywający się co pięć lat w Poznaniu oddający hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu, dla skrzypków do 30. roku życia. W audycji wprowadzenie do konkursu.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - w audycji Leszek opowiada Misiowi o słynnych malarzach, ich obrazach, kolorach i światłocieniu. Dowiemy się też od czego zacząć jeśli chcemy zostać malarzem.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - w audycji o pociągach i ich historii. Gdzie powstała pierwsza kolej? Jak zmieniały się lokomotywy z biegiem lat? Jak wyglądają teraz i jak będą wyglądały kiedyś? Ponadto rozmowa o kampanii "Kolejowa ABC II" - z Natalią Krapacz, zastępcą dyrektora departamentu przewozów pasażerskich w Urzędzie Transportu Kolejowego. Przypominamy także dzieciom zasady bezpieczeństwa w ruchu kolejowym (w jakich miejscach wolno przekraczać tory kolejowe, jakie są podstawowe zasady bezpiecznego podróżowania pociągiem lub do czego służą odblaski, czy żółta linia na peronie).

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

* Akcja społeczna, wspierająca rodziców - "Nie mów mi jak". Inspiruje jak dawać i przyjmować rodzicielskie rady w duchu empatii i wzajemnego wsparcia​. Gościem Agnieszka Dąbrowska-Jedynak, autorka jednego z e-booków w akcji "Nie mów mi jak", doradca rodzicielski i ekspert Porozumienia bez Przemocy.

Jak znaleźć i utrzymać swoja miłość według grekokatolickiego księdza. ksiądz Paweł Potoczny na Instagramie zamieszcza swoje spostrzeżenia i refleksje odnośnie do tego czym według niego jest prawdziwa miłość i w jaki sposób można się o nią troszczyć. Na rozmowę o uczuciach w rodzinie i nie tylko zapraszamy w czwartkowy wieczór. Gościem ksiądz grekokatolicki Paweł Potoczny.

..

07.00 - "Muzyka epoki Chopina" - Maciej Łukasz Gołębiowski

W audycji m.in. Introduzione na obój, wiolonczelę i fortepian Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego w interpretacji Mariusza Pędziałka, Tadeusza Wyroby i Piotra Grodeckiego, Legenda g-moll op. 17 Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Andrzeja Tatarskiego i Konstantego Andrzeja Kulki, a także Oktet fortepianowy d-moll op. 6  Józefa Krogulskiego (wyk. Janusz Wawrowski, Anna Maria Staśkiewicz, Tomasz Januchta, Jan Krzeszowiec, Kornel Wolak, Marcin Zdunik, José Gallardo, Artur Rozmysłowicz).

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterką odcinka - Maria João Pires.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji istna podróż przez historię muzyki popularnej. To za sprawą jednego utworu Fryderyka Chopina: Marsza żałobnego z Sonaty b-moll. Wśród wykonawców Django Reinhardt, Cab Calloway, Art Tatum, Duke Ellington, Harry Nilsson i Leroy and The Drivers. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Polskie straty wojenne. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 06:00
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową bezprzedawnienia.polskieradio.pl. - Strona pokazuje, jak ogromne straty ponieśliśmy w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji - powiedział wiceszef Informacyjnej Agencji Radiowej, Krzysztof Kossowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klaudia Rosińska laureatką nagrody za najlepszą publikację z zakresu katolickiej nauki społecznej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 09:43
Klaudia Rosińska – doskonale znana słuchaczom Programu 3 Polskiego Radia, współprowadząca cykl "News albo fake news? Oto jest pytanie" – została laureatką nagrody za najlepszą publikację z zakresu katolickiej nauki społecznej. Wyróżnienie wręczane jest podczas VI Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". Historia obrony Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 11:41
Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" przedstawia historię obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku przez pryzmat pracy radiowców. Wydawnictwo opisuje też moment wyniesienia i ukrycia archiwalnych nagrań. Publikacja jest wspólną pracą Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 06:00
Od 3 października 2022 Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski przyznają Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierownik literacka Teatru Polskiego Radia ze Złotym Krzyżem Zasługi

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 12:00
Marta Rebzda, kierownik literacka Teatru Polskiego Radia otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenie jest nadawane osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
rozwiń zwiń