Polskie Radio

Muzyczny "Blue Monday". Hit grupy New Order sprzed czterech dekad

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 12:29
O "smutnym poniedziałku" śpiewali na długo przed tym, zanim termin ten pojawił się w psychologii i marketingu. Zespół New Order zawojował listy przebojów utworem zatytułowanym "Blue Monday" już w 1983 roku.
Bernard Sumner odpowiada za tajemniczy tekst utworu Blue Monday
Bernard Sumner odpowiada za tajemniczy tekst utworu "Blue Monday"Foto: Shutterstock/Christian Bertrand

W 2005 roku pewne brytyjskie biuro podróży zaoferowało swym klientom promocję pod hasłem "Blue Monday". Ten marketingowy chwyt nawiązywał do przypadającego rzekomo w pierwszy poniedziałek stycznia "najbardziej depresyjnego dnia w roku", według pseudonaukowych "wyliczeń" psychologa Cliffa Arnalla z Uniwersytetu w Cardiff.

Choć to właśnie wtedy upatruje się początku nowej świeckiej tradycji, jaką stał się sklepowy Blue Monday, zespół New Order już ponad dwie dekady wcześniej nagrał popularną piosenkę o "smutnym poniedziałku". Jej tekst napisał wokalista i gitarzysta grupy Bernard Sumner. Co ciekawe, tytułowe słowa, zainspirowane cytatem z książki "Śniadanie mistrzów" Kurta Vonneguta, ani razu nie pojawiają się w utworze.

Sam tekst piosenki "Blue Monday" jest dość niejednoznaczny i tak do końca nie wiadomo, o czym opowiada. Niektórzy doszukują się w nim aluzji do nieudanego związku, uzależnienia od narkotyków czy nawet przemocy domowej, ale to wszystko są tylko spekulacje. Zresztą to nie słowa, ale oryginalny podkład muzyczny sprawił, że utwór stał się wielkim przebojem.

źródło: YouTube / neworder

Koncertowy zapychacz

Oparty na monotonnym, elektronicznym beacie i syntetycznych brzmieniach "Blue Monday" był dużym krokiem naprzód w ewolucji zespołu New Order, utworzonego na gruzach zimnofalowej formacji Joy Division, po samobójczej śmierci jej lidera Iana Curtisa. Muzycy grupy opowiadali, że utwór powstał w odpowiedzi na głosy fanów, którzy żalili się, że zespół nigdy nie gra bisów na koncertach. Chcieli zatem stworzyć coś, co będzie można odtworzyć z syntezatora jednym naciśnięciem klawisza, bez potrzeby grania dodatkowych piosenek.

Członkowie New Order nigdy nie ukrywali też, że "Blue Monday" było sklejką pomysłów "pożyczonych" z kompozycji wykonywanych przez innych artystów, takich jak Ennio Morricone, Donna Summer czy grupa Kraftwerk. Wszystko to nie zmienia faktu, że efekt końcowy rzucił na kolana fanów, a sam utwór stał się jednym z synthpopowych hymnów lat 80. i jednym z kamieni milowych w rozwoju tanecznej muzyki klubowej w Wielkiej Brytanii.  

kc