Polskie Radio

Agencja Muzyczna Polskiego Radia przedstawia: "Krzysztof Komeda Trzciński w Polskim Radiu"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 07:00
Agencja Muzyczna Polskiego Radia przedstawia kolejną premierę wyjątkowego wydawnictwa. Wszystkie osiem płyt z nagraniami wybitnego pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, wydawane oddzielnie w latach 2014-2019, trafiają teraz do sprzedaży razem.
Kolekcja ośmiu płyt z nagraniami wybitnego pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, wydanych oddzielnie w latach 2014-2019.
Kolekcja ośmiu płyt z nagraniami wybitnego pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, wydanych oddzielnie w latach 2014-2019. Foto: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Krzysztof Komeda Trzciński był jedną z najważniejszych postaci początków ery jazzu w Polsce. Jego obecność na jazzowej scenie w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia wywarła trwały ślad na stylu, który później nazwano polską szkołą jazzu.

W ciągu piętnastu lat swojej muzycznej aktywności (zmarł tragicznie w kwietniu 1969 roku) Komeda skomponował też muzykę do ponad pięćdziesięciu filmów polskich i zagranicznych. Zaczął od szkolnej etiudy Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą", komponując potem muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera wyprodukowanych w Polsce i zagranicą, powstałych za życia kompozytora, łącznie z "Rosemary’s Baby". Zatytułowana "Sleep Safe and Warm" kołysanka z tego filmu na stałe weszła do kanonu najwspanialszej światowej muzyki filmowej. 

Pierwsza płyta z serii "Krzysztof Komeda w Polskim Radiu" została przygotowana w Agencji Muzycznej w 2014 roku. Od tamtego czasu ukazało się osiem albumów, ostatni w połowie roku 2019. To duża część nagrań, jakich Krzysztof Komeda dokonał w studiach Polskiego Radia, w latach 1952-1967, bądź które zostały zarejestrowane przez Polskie Radio w czasie festiwali Jazz Jamboree. Na ostatniej płycie, symptomatycznie zatytułowanej "Suplement", znajduje się niezwykle ciekawa, prawie półgodzinna rozmowa, którą Magdalena Konopka przeprowadziła z Artystą w 1967 roku. 

  • Wydawcą ośmiopłytowego zestawu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
  • Album do kupienia m.in. w Sklepie Polskiego Radia.

Wielkie zainteresowanie twórczością Krzysztofa Komedy Trzcińskiego i niezwykła popularność jego płyt wydawanych przez Polskie Radio stały się impulsem do przygotowania w Agencji Muzycznej Polskiego Radia specjalnego wydawnictwa – zestawu zawierającego wszystkie osiem płyt serii "Krzysztof Komeda w Polskim Radiu"

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia 

mat. pras/ rk 

Czytaj także

Krzysztof Komeda we wspomnieniach. "Osiągnął praktycznie wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 15:08
Od dziesięcioleci kwiecień dla świata jazzu jest miesiącem Krzysztofa Komedy. Wybitny polski kompozytor urodził się 27 kwietnia 1931 roku, a zmarł 23 kwietnia 1969 roku. Na sylwetkę Komedy nowe światło rzuciły książki autorstwa Tomasza Lacha, pasierba jazzmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reportaż "Komeda – tchnienie wolności" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 18:59
23 kwietnia mija 53. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy (1931-1968) – pioniera nowoczesnego jazzu w Polsce. – Mówiono o nim, że jest chodzącą muzyką. Kartka papieru i ołówek były przy nim zawsze. Jechaliśmy gdzieś samochodem i nagle było hamowanie, zjeżdżanie w bok. Wtedy Krzysztof odpalał papierosa, potrzebował chwili spokoju i pisał muzykę – wspomina Tomasz Lach, przybrany syn Krzysztofa Komedy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Komeda. Bóg polskiego jazzu w Google Doodle na 91. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 07:45
- Komeda mówił bardzo mało, ale wielkość samej jego muzyki promieniowała na człowieka. Miał najlepsze cechy, jakie kompozytor może posiadać: prostotę, liryzm, nowatorstwo i nowe, świeże, absolutnie nietypowe spojrzenie na jazz – wspominał w Polskim Radiu Tomasz Stańko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Komeda w wielu odsłonach

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 23:23
Rocznica urodzin Krzysztofa Komedy skłoniła Julię Sawicką do wypełnienia swej audycji w całości kompozycjami tego wybitnego artysty. Wystąpili m.in. Leszek Możdżer, Katarzyna Groniec i Anna Maria Jopek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spektakl "Nim wstanie dzień". Opowieść o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 11:29
W piątek i sobotę w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie wystawiony spektakl "Nim wsta­nie dzień", który jest dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy. Sztuka opowiada o życiu, twórczości i tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz pia­ni­stów jaz­zo­wych XX wieku.
rozwiń zwiń