Polskie Radio

Maria Pomianowska gościem "Czasu pogody"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 11:16
W niedzielnym "Czasie pogody" gościć będziemy laureatkę tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii muzyka – Marię Pomianowską.
Prof. Maria Pomianowska w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (2022 r.)
Prof. Maria Pomianowska w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (2022 r.)Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Multiinstrumentalistka prowadzi muzyczne studia nad muzyką Indii, Chin, czy Japonii, zajmuje się też rekonstrukcją technik gry na dawnych polskich instrumentach strunowych, takich jak suka biłgorajska i Fidel płocka.

W odcinku kabaretowym - tym razem o tym jak najlepiej i najskuteczniej oszczędzać. Zaprezentujemy monolog "Zapobiegliwy" w wykonaniu Stefana Witasa, piosenkę "Borowiki" śpiewaną przez Mieczysława Wojnickiego i kilka słów od Ireny Kwiatkowskiej.

---

Polskie Radio przyznało nagrodę w kategorii "Muzyka". Laureatką została profesor doktor habilitowany sztuki, instrumentalistka, kompozytorka, wokalistka i pedagog Maria Pomianowska. - Polskie Radio wspiera mnie, moją działalność i twórczość prawie 40 lat, za co bardzo dziękuję - podkreśliła Maria Pomianowska podczas odbierania nagrody. 

Prof. Pomianowska jest założycielką licznych zespołów muzycznych, m.in. Raga Sangit czy Zespołu Polskiego. Z powodzeniem promuje polską muzykę za granicą, tworząc różnorodne, międzykulturowe projekty, jak choćby „Poland-Pakistan. Sound from two continents”. Współpracowała z takimi sławami jak Yo-Yo Ma czy Branford Marsalis.


***

Do wysłuchania audycji "Czas pogody", w niedzielę (19.11) o godz. 10.00 - 12.00, zaprasza Zbigniew Krajewski.

mg/ans