Polskie Radio

Żyć jak Wielki Szu. Wspominamy Jana Nowickiego

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 10:25
W najbliższej audycji "Czas pogody" - w związku z przypadającą 7 grudnia pierwszą rocznicą śmierci - będziemy wspominać wielkiego aktora Jana Nowickiego.
Jan Nowicki
Jan NowickiFoto: Lukasz Dejnarowicz / Forum

Jan Nowicki był aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Przez ponad 40 lat był związany ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Zagrał niemal dwieście ról filmowych i telewizyjnych. 

W teatrze zasłynął rolą Stawrogina w "Biesach" w reżyserii Andrzeja Wajdy, które uważane są za jedno z największych osiągnięć polskiego teatru w XX wieku. Zagrał też u Wajdy Wielkiego Księcia w "Nocy listopadowej" oraz Rogożyna z "Idioty" Dostojewskiego w spektaklu-eksperymencie zatytułowanym "Nastasja Filipowna". 

Współpracował także z takimi reżyserami, jak: Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Zygmunt Hübner, Bohdan Korzeniewski czy Krystian Lupa. Jego ostatnią rolą zagraną w Starym Teatrze był Aleksander Serebriakow w "Wujaszku Wani" Czechowa w reżyserii Rudolfa Zioły.

Nowicki ma w dorobu niemal dwieście ról filmowych i telewizyjnych. Wystąpił m.in. w "Panu Wołodyjowskim", "Anatomii miłości", "Sanatorium pod Klepsydrą" czy "Sztosie". Na małym ekranie pojawił się w kilku popularnych serialach, m.in. w "Apetycie na miłość", "Egzaminie z życia" i "Magdzie M.".

Wielką popularność przyniosła mu rola tytułowego Wielkiego Szu, oszusta karcianego z filmu Sylwestra Chęcińskiego (1982). Kreacja Nowickiego została przez wielu okrzyknięta "kultową" i "jednym z najbardziej wyrazistych portretów filmowych ostatnich dwóch dziesięcioleci".

Nowicki był też pedagogiem. Jest autorem kilku książek, w tym: "Między niebem a ziemią", "Droga do domu", "Moje psie myśli", tekstów piosenek i kolęd. W latach 1998-1999 był felietonistą "Przekroju", a od 2015 do 2019 roku kieleckiego magazynu kulturalnego "Projektor".

Otrzymał wiele nagród branżowych. Został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2005 roku.

W "Czasie pogody" będziemy mówić o kunszcie aktorskim i o niezwykłej osobowości Jana Nowickiego. Odwiedzi nas pisarka i dziennikarka Beata Biały, autorka książki "Żyć jak Wielki Szu. Biografia Jana Nowickiego". 


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

W odcinku kabaretowym przypomnimy skecz "Tajemnica parasolki" Bogdana Brzezińskiego w wykonaniu Karoliny Lubieńskiej (to debiut aktorki w "Podwieczorku przed mikrofonem") i Saturnina Żórawskiego, zaś "Serenadę" zaśpiewa Jerzy Michotek.

***

Na audycję "Czas pogody" w niedzielę (17.12) w godz. 10.00-12.00 zaprasza Zbigniew Krajewski.

kk

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski Jan Nowicki