Polskie Radio

Eurowizja 2024. Zwycięzcą Szwajcaria! Nemo tryumfuje

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 00:50
Już w głosowaniu jurorów, które przedstawiano w pierwszej kolejności, zwyciężyła Szwajcaria. Po zliczeniu głosów publiczności również szwajcarski wokalista Nemo okazał się niezastąpiony. Ostatecznie druga w zestawieniu znalazła się Chorwacja, a za nią Ukraina. 
Nemo ze Szwajcarii wykonuje The Code na scenie podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC) 2024 w Malm Arena. Ten kraj zwyciężył Eurowizję 2024 zarówno wśród jurorów, jak i po zliczeniu głosów widzów.
Nemo ze Szwajcarii wykonuje "The Code" na scenie podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC) 2024 w Malmö Arena. Ten kraj zwyciężył Eurowizję 2024 zarówno wśród jurorów, jak i po zliczeniu głosów widzów. Foto: Jens Büttner / PAP/DPA
  • Szwajcaria uzyskała w sumie 591 punktów (po przeliczeniu głosów jurorów z poszczególnych krajów i głosów publiczności). Druga w kolejności Chorwacja zebrała 547 głosów. Trzecia - Ukraina - 453 głosy. Na czwartej pozycji znalazła się Francja (z 445 głosami), a na piątym miejscu Izrael, głównie głosami publiczności (w sumie 375 głosów, 323 od widzów). 
  • Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: na szóstym Irlandia (278), na siódmym Włochy (268), na ósmym Armenia (183), na dziewiątym Szwecja (174) i na dziesiątym Portugalia (152). 
  • Transmisję wideo Finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji można było śledzić na stronach Polskiego Radia. 

Polskie głosy jurorskie zaprezentowała Viki Gabor. Jeden punkt przyznano Irlandii, trzy punkty - Francji, cztery - dla Niemiec, pięć - dla Szwecji, a sześć - dla Portugalii. Polscy jurorzy przyznali siedem punktów Włochom, osiem - Chorwacji, dziesięć - Ukrainie i dwanaście - Szwajcarii. 

Pierwsze "dwunastki" (najwyższe noty) od jurorów najczęściej kierowano w stronę Szwajcarii. I tak było już niemal do końca. Czechy swoją jurorską "dwunastkę" przyznały Ukrainie, a Niemcy - Szwecji. Nasi wschodni sąsiedzi z Ukrainy najwięcej punktów w głosowaniu jury przyznali Szwajcarii, podobnie jak Łotysze i Litwini, którzy również najwyżej ocenili Szwajcarów. 

 

Kiedy łączono się z jurorami z Izraela słychać było buczenie publiczności. Podobnie było, gdy przedstawiano punktację Holandii, wyeliminowanej przez organizatorów kilka godzin wcześniej. Australia najwięcej punktów przyznała Irlandii; kilka komisji jurorskich postawiło na Francję. Szwajcarzy przyznali swoją "dwunastkę" Grecji. W zbiorczej czołówce jurorskiej znalazły się też Francja, Włochy, Chorwacja i Irlandia.  

Radość Chorwatów po zajęciu drugiego miejsca w Eurowizji przez wokalistę Baby Lasagna z piosenką "Rim Tim Tagi Dim". Na zdjęciu fani konkursu zgromadzeni w chorwackim Zagrzebiu. Radość Chorwatów po zajęciu drugiego miejsca w Eurowizji przez wokalistę Baby Lasagna z piosenką "Rim Tim Tagi Dim". Na zdjęciu fani konkursu zgromadzeni w chorwackim Zagrzebiu.

Szwajcarzy postawili w tym roku na anglojęzyczny utwór "The Code". Piosenka powstała niemal rok temu na obozie dla twórców muzyki (tzw. music camp), a wśród jej producentów są Polacy, m.in. Wojciech Kostrzewa i Nikodem Milewski. Wykonuje ją Nemoczyli wokalista, raper, wiolonczelista, bębniarz i pianista Nemo Mettler, a o tym utworze mówi, że to "opowieść o podróży, którą rozpocząłem ze zrozumieniem, że nie jestem ani mężczyzną, ani kobietą. Odnalezienie siebie było dla mnie długim i często trudnym procesem. Ale nie ma nic lepszego niż wolność, którą zyskałem dzięki uświadomieniu sobie, że jestem osobą niebinarną": 

 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision.tv  

Szwajcaria w Eurowizji występuje od 1956 roku. Wygrała dwukrotnie - podczas debiutu (dzięki Lys Assi z piosenką "Refrain" oraz w 1988 roku dzięki Céline Dion z piosenką "Ne partez pas sans moi". Teraz pierwsze miejsce przyznano krajowi po raz trzeci! 

 

Szwajcaria w historii Eurowizji trzykrotnie była też na miejscu drugim i czterokrotnie na trzecim, w tym trzy lata temu. Cztery lata temu Szwajcaria była czwarta. Gorsze były ostatnie dwa lata, kiedy kraj zakończył rozgrywkę na dwudziestym miejscu (rok temu) i na 17 miejscu (w 2022 roku). W latach 2015-2018 Szwajcaria nie awansowała do finałów.  

Szwajcaria występowała w tym roku na dwudziestej pozycji w finale, na 25 konkursowych piosenek. 

>> Wszystkie prezentowane utwory podczas finału Eurowizji znajdziesz TUTAJ << 

Podczas podawania głosów publiczności okazało się, że Wielka Brytania dostała zero punktów. Izrael 323 punkty i przez chwilę kraj był liderem tabeli. Irlandia zyskała 136 punktów, a Ukraina 307. Chorwaci uzyskali 337 głosów od publiczności. 

 

>> ZAPIS TRANSMISJI FINAŁU 68. KONKURSU PIOSENKI EUROWIZJI znajdziesz TUTAJ << 

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja 2024. Kto zaśpiewa w finale? Komentarze i protesty

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 14:00
26 państw miało rywalizować o wygraną 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do rozgrywki przed dwoma półfinałami ustawiło się w sumie 37 krajów, ale 9 z nich odpadło po półfinałowych koncertach we wtorek i czwartek. Tuż przed finałem zdyskwalifikowano reprezentanta Holandii. W rozgrywce nie ma już także Polski, która nie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce (z 15 kandydatów) w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Wielki finał - gdzie oglądać? Jak głosować? Kto wystąpi? Wszyscy wykonawcy Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 15:00
Za nami wszystkie finałowe prezentacje podczas Eurowizji 2024. Poniżej wszystkie propozycje ostatniego koncertu 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö. Kto ma największe szanse na wygraną Eurowizji 2024? Sprawdź wszystkie utwory prezentowane w finale konkursu! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Holandia wykluczona z rozgrywki. Piosenkarz Joost Klein zdyskwalifikowany!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 13:10
Joost Klein nie zaśpiewa "Europapa" w finale Eurowizji 2024. Europejska Unia Nadawców przekazała to wokaliście na kilka godzin przed koncertem wieńczącym 68. Konkurs Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo. Reprezentant Holandii miał dopuścić się przemocowych zachowań wobec jednej z pracownic obsługi konkursu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Szwajcaria wygrała konkurs. Finałowy koncert Eurowizji [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 16:30
Sporo emocji towarzyszyło 68. Konkursowi Piosenki Eurowizji. W finałowym koncercie zaprezentowano 25 piosenek, choć kilka godzin przed koncertem była mowa o rywalizacji 26 utworów. Stało się tak po zdyskwalifikowaniu holenderskiego wokalisty Joosta Kleina. Ostatecznie najwięcej głosów (po zsumowaniu punktów od jurorów i widzów) uzyskała Szwajcaria. Za nią znalazły się Chorwacja i Ukraina. 
rozwiń zwiń