Polskie Radio

Podróże, transmisje, literatura, muzyka - czyli lato w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 16:08
Transmisje i relacje z najważniejszych letnich festiwali, audycje wyjazdowe poświęcone ciekawym miejscom na mapie naszego kraju, autorskie programy muzyczne, literackie i publicystyczne – to tylko część atrakcji letniej ramówki Programu 2 Polskiego Radia. 
Dwójka zaprasza na lato z nową ramówką
Dwójka zaprasza na lato z nową ramówkąFoto: Polskie Radio

W wakacyjnych tygodniach dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia będą podróżować po Polsce w ramach cyklu "Dwójka na miejscu: Małe ojczyzny z wielką historią". W każdą sobotę w godz. 15.00-17.00 emitowana będzie audycja prezentująca lokalne tradycje artystyczne, niezwykłe miejsca i postaci, życie kulturalne regionu. Dziennikarze odwiedzą m. in. Reszel, Leszno, Garbarkę i Świdnicę. 

Zielona Dwójka

Skoro podróże to i "Zielona Dwójka". W soboty o godz. 12.30 audycja z elementami reportażu, a w niej rozmowy z ekologami, naukowcami, dziennikarzami, artystami i aktywistami  o naturze, środowisku, relacjach międzygatunkowych, zmianach klimatu i wpływie człowieka na ekosystem. Zapraszają Aleksandra Łapkiewicz i Katarzyna Nowak.

Pół godziny wcześniej – w soboty o 12.00 - audycja "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy". Jej bohaterami będą między innymi: osławiony kapitan statku Bounty, wiktoriańskie damy pływające po Pacyfiku, czy polski świadek koronacji jedynego Króla Wysp Fidżi. Michał Nowak i Damian Leszczyński (profesor filozofii, wydawca dawnych książek podróżniczych) - będą spoglądać na nasze czasy przez pryzmat ich losów i opowieści. 

W niedziele z kolei "Pasmo górskie"(godz.14.00-14.45), w którym pasjonaci i zdobywcy szczytów będą opowiadać czym przyciągają góry i czego uczą. W audycji również o dokonaniach, marzeniach i sztuce rezygnacji.

Koncerty

Latem muzyczne życie koncertowe przenosi się z filharmonii i teatrów operowych na letnie festiwale. Jak zawsze będzie można je śledzić w radiowej Dwójce. To czas w Royal Albert Hall na Promsach, ale także w Bayreuth. W pasmach muzycznych Programu 2 nie zabraknie relacji z krajowych festiwali - począwszy od stałych punktów programu, czyli wizyty w Dusznikach i na "Chopin i jego Europa", po miejsca rzadziej odwiedzane i zupełnie nowe. Koncerty będą prezentowane od poniedziałku do piątku o godz. 19.30, a w soboty i niedziele o godz. 19.00.

Po spektakularnych koncertach symfonicznych zawsze warto wrócić do muzyki kameralnej, która znakomicie wyostrza sposób słuchania. Solidną dawkę najlepszej kameralistyki Dwójka proponuje w każdą sobotę w "Sali kameralnej" (w godz. 17.00-18.00). Raz w miesiącu gośćmi będą artyści zaproszeni przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach cyklu "Z klasyką przez Polskę". Po koncertach w różnych zakątkach Polski, znakomici kameraliści wystąpią na żywo w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

Fani musicali będą mieli swój czas co dwa tygodnie w niedziele w "Ten cały musical" (godz.13.00-14.00). W audycji o klasyce i nowościach musicalowych opowie Marcin Zawada.

Muzyka świata

Jeśli muzyka świata to z pewnością w "Słuchaj świata" w soboty (godz. 23.00-01.00). To autorska audycja Kuby Borysiaka prezentująca wszystkie gatunki i style z delikatną dominacją muzyki Afryki Zachodniej, latynoskiej cumbii i melodii krajów nordyckich. "Za słońcem" Magdaleny Tejchmy to z kolei niedziele od godz. 15.00. Autorka zaprezentuje nowości ze świata muzyki, archiwalne perełki i klasyki world music.

W letniej ramówce Dwójki nie może też zabraknąć propozycji literackich. "Dlaczego Herbert" (raz w miesiącu, w poniedziałki w godz. 21.30-22.00 przypomnienie dorobku poetyckiego, eseistycznego i dramaturgicznego autora), "Miłosz jak świat" (raz w miesiącu, w poniedziałki w godz. 21.30-22.00 o twórczości poetyckiej, eseistycznej i przekładowej) oraz "Słuchowisko na lato" w soboty (godz.18.00-19.00) i w niedziele (godz.18.30-19.00). 

 

dz/rk