Polskie Radio

Tydzień dla oszczędzania: Jak dodatkowo oszczędzać na przyszłą emeryturę, odc. 10

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 08:45
Rocznie np. na Indywidualne Konto Emerytalne w III filarze odłożyć możemy średnio nieco ponad 10 tys. zł.
Audio
  • Tydzień dla oszczędzania: Jak dodatkowo oszczędzać na przyszłą emeryturę, odc. 9
Tydzień dla oszczędzania: Jak dodatkowo oszczędzać na przyszłą emeryturę, odc. 10
Foto: fot. SXC

Wiadomo, że na emeryturze będziemy mieć mniej pieniędzy niż teraz kiedy pracujemy zawodowo i co miesiąc otrzymujemy wynagrodzenie. Na jakie emerytury średnio możemy liczyć?

Franciszek Zięba, prezes Europejskiej Federacji Doradców Finansowych Polska:  W granicach od 1700 zł do 2500 zł. To są emerytury, które będą występować najczęściej. Oczywiście będą też emerytury niższe w granicach 1 tys. zł; będą też emerytury w granicach np. 5 tys. zł.

To oznacza, że jeżeli chcielibyśmy zachować obecny poziom życia lub do niego zbliżony, to musimy myśleć o dodatkowych oszczędnościach.

Franciszek Zięba: Tutaj zawsze jest ten konflikt: czy wydawać w tej chwili zarobione przez nas pieniądze i żyć bardzo wygodnie, czy też żyć teraz mniej wygodnie ale oszczędzać na lepsze życie na emeryturze.  

Jeśli myślimy o oszczędzaniu na emeryturę dodatkowo w tzw. III filarze, to mamy do dyspozycji np. Indywidualne Konta Emerytalne. Średnio rocznie możemy na takie konto odłożyć nieco ponad 10 tys. zł. Do tego mamy ulgę podatkową polegającą na zwolnieniu z podatku Belki, jeśli nie wypłacimy pieniędzy przed 60 rokiem życia.

Franciszek Zięba: W przypadku IKE efekt widoczny jest po wielu latach, po 30 czy 40 latach, gdy już przechodzimy na emeryturę.

Od przyszłego roku wejdą w życie przepisy o Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Tutaj też dostaniemy dodatkowo ulgę w podatku dochodowym?

Franciszek Zięba: Tak, będzie można odliczyć pieniądze wpłacone na IKZE od podstawy opodatkowania. W ten sposób podatek będzie mniejszy już w momencie wpłacenia pieniędzy na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

W następnych latach będzie można mieć Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, Indywidualne Konto Emerytalne, będzie można także być uczestnikiem Pracowniczego Programu Emerytalnego. Te programy emerytalne funkcjonują już od wielu lat. Jak one działają?

Franciszek Zięba: Jest to rozwiązanie bardzo korzystne również dla pracodawcy, np. wpłacane środki na pracowniczy program emerytalny wchodzą w koszty uzyskania przychodu, wobec tego obniżają podatek w działalności podmiotu gospodarczego. Z drugiej strony umożliwiają bardzo tani wzrost płacy pracownika, tj. około 7 proc. Przy tym rozwiązaniu duże korzyści mają i pracodawca, i pracownik.

W jakim wieku powinniśmy myśleć o oszczędzaniu na emeryturę?

Franciszek Zięba: Na emeryturę trzeba odkładać od momentu, kiedy zarobimy nasze pierwsze pieniądze – to bardzo ważne, by zacząć już wtedy. To mogą być odkładane raz mniejsze, raz większe kwoty, ale istotne jest tu systematyczne oszczędzanie. Na emeryturę odkładać trzeba całe swoje dorosłe życie, czyli tak 20 lat do 65 roku życia.

Rozmawiał Robert Lidke.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak