X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Gdzie są ręce Wenus z Milo?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 14:18
Teorii jest wiele. Od możliwości porwania rąk przez kosmitów, przez obgryzienie przez boską Wenus paznokci w wyniku stresu do łokci, aż po zwyczajne "zerwanie ich przez wiatr historii".
Audio
  • Gdzie się podziały ręce Wenus z Milo? Rozmowa z dr Jerzym Żelazowskim z Instytutu Archeologii UW (30.12.2011)

Pomnik Wenus z Milo przedstawia półnagą boginię, Afrodytę, spowitą od bioder w dół w obszerny płaszcz. – Zgodnie z kanonem sztuki greckiej przedstawiona jest jako postać właściwie naga – opowiada dr Jerzy Żelazowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Jej przesłanie jednak właściwie badaczom umyka, ponieważ nie zachowały się ręce.

Jak mogły wyglądać ręce Wenus z Milo? – Przyjmowany jest pogląd, że ręce miała odrzucone w bok, możliwe, że trzymała w nich np. jabłko Parysa, może lustro, w którym się przeglądała – zastanawia się ekspert Czwórki.

Sprawa nie jest prosta, bo rąk przy posągu nie było już w czasie, gdy odkryto posąg. – Stało się to pewnym estetycznym wyznacznikiem, ikoną XIX-wiecznej kultury – opowiada dr. Żelazowski. – W ten sposób podobała się w tamtym okresie - bez rąk.

Więcej na temat historii Wenus z Milo i teorii dotyczących braku jej rąk dowiesz się, słuchając całej rozmowy w cyklu "Spytaj redaktora" w aucycji "W cztery oczy".

(kd)

 

 

 Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wenus ma nowy apartament

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 20:00
Wenus z Milo ma do swojej niemal wyłącznej dyspozycji całą dużą salę Luwru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenus z Milo potrzebowała więcej miejsca

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 17:02
Wenus z Milo ma od dziś do swojej niemal wyłącznej dyspozycji całą dużą salę Luwru. W słynnym paryskim muzeum zostały otwarte dla zwiedzających sale poświęcone sztuce starożytnej Grecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dotknąć Wenus z Milo

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 14:36
Badamy jak kraje UE dostosowują swoje placówki kulturalne do potrzeb osób niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń