Polskie Radio

Utknęły rozmowy w sprawie redukcji greckiego długu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 11:45
Weekendowe rozmowy rządu w Atenach z bankowcami nie przyniosły rezultatu w sprawie redukcji greckiego zadłużenia.
Audio
  • Utknęły rozmowy w sprawie redukcji greckiego długu
Flaga Grecji
Flaga GrecjiFoto: sxc.hu

Negocjacje dotyczą warunków, jakie ma spełnić grecki rząd, aby banki zgodziły się zmniejszyć zadłużenie Grecji z 350 do 100 miliardów euro. Jeszcze dziś liderzy partii tworzących rząd w Atenach musza odpowiedzieć na propozycje sektora prywatnego w tej sprawie.  

– Rozmowy utknęły, kiedy zaczęły dotyczyć życia obywateli greckich i tego, jak oszczędności przełożą się na ich portfele – mówi Jan Żurawski z Xeliona. Bo to są potencjalni wyborcy, a w kwietniu w Grecji odbędą się wybory. – W tej chwili przedstawiciele partii i premier bardziej interesują się, żeby zostać wybranymi na kolejna kadencję – zauważa analityk w radiowej Jedynce. Dlatego nie chcą podjąć reform dotykających głównie wyborców. Z drugiej strony wierzyciele, którzy mają podarować Grecji 123 miliardy dolarów, chcą mieć pewność, że program oszczędności zostanie zrealizowany.

W marcu Grecja musi wykupić obligacje za 14 miliardów dolarów. Jeśli nie dostanie pieniędzy, to tego nie zrobi i zbankrutuje. Konsekwencje tego mogłyby być tragiczne, ponieważ wówczas instytucje finansowe stracą dużo więcej, a kraj ogarnie chaos. Inna sprawa, że prywatne banki nie bardzo palą się do porozumienia. Zostały do niego przymuszone.  

Rozmawiała Izabela Kostyszyn.

(ag)

/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.

Czytaj także

Młodzi Ateńczycy chcą do pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 16:51
Ateny były imperium świata starożytnego. Z potęgi handlowej, politycznej i wojskowej pozostało niewiele. Ludzie czekają na pracę, a ci, którzy ją mają, modlą się, żeby jej nie stracić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bankructwo w strefie euro

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 10:20
Ekonomiści ostrzegają, że to scenariusz, z którym trzeba się liczyć. Na ile groźny dla Polski?
rozwiń zwiń