Polskie Radio

Rozmowa z Marzeną Okła-Drewnowicz

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 13:15

Paweł Wojewódka: Moim i państwa gościem jest pani poseł Marzena Okła-Drewnowicz, Platforma Obywatelska. Witam panią poseł.

Marzena Okła-Drewnowicz: Witam serdecznie.

P.W.:  Pani poseł, jest pani również członkiem komisji rolnictwa naszego parlamentu. Czy pan poseł Stanisław Kalemba dał się zauważyć w czasie prac komisji?

M.O.-D.: Jest wiceszefem tej komisji, często zabiera głos na komisji i muszę przyznać, że jest dość samodzielny, a więc nie zawsze wspiera to, co... wspierał to, co rząd przedstawiał, ale to jest o tyle cenne, że miał własne argumenty. Więc myślę, że Polskie Stronnictwo Ludowe z całą świadomością rekomendowało go.

P.W.:  Posłowie opozycji mówią, że to taki poseł niezauważalny w parlamencie, nieaktywny, taki, którego tak naprawdę nie widać. Zresztą moim gościem wczoraj był Przemysław Wipler, który to powiedział, że to jest taki poseł, którego rzeczywiście nie widać.

M.O.-D.: No ale tak mamy w sejmie, że z jednej strony mamy posłów, którzy są bardzo medialni, którzy są zdolni do spektakularnych działań, i mamy takich, którzy spokojnie, cicho pracują we własnych komisjach i często wykonują tę organiczną, merytoryczną, ale niezauważalną pracę w terenie. I myślę, że do tych drugich należy poseł Kalemba.

P.W.:  Czy pani może potwierdzić, że rzeczywiście pan poseł Stanisław Kalemba jest już takim stuprocentowym kandydatem i pan premier Donald Tusk, pani szef, zgodził się na tę kandydaturę?

M.O.-D.: Ja, oprócz tego, że jestem członkiem komisji rolnictwa, jestem też członkiem zarządu krajowego i też trwało dzisiaj posiedzenie zarządu krajowego, na którym omawialiśmy kwestie kandydatury pana posła Kalemby. I muszę powiedzieć, że jest to kandydat bardzo prawdopodobny, jedyny, którego desygnowało Polskie Stronnictwo Ludowe, a więc jest to bardzo prawdopodobne, że to on będzie ministrem rolnictwa, choć...

P.W.:  Strasznie dyplomatyczna odpowiedź.

M.O.-D.: Ale prawdziwa. Choć na sto procent niczego do końca nie można powiedzieć.

P.W.:  Ale prawdziwa, że będzie, czy prawdziwa, że nie będzie, bo do końca nic nie można powiedzieć.

M.O.-D.: Dziś jest jedynym kandydatem, którego Polskie Stronnictwo Ludowe desygnowało na ten urząd. A więc mówimy przede wszystkim o nim, w związku z tym to on najprawdopodobniej będzie nominowany.

P.W.:  A jeżeli... Troszeczkę spójrzmy w przyszłość. Jeżeli ta nominacja dojdzie do skutku, to kiedy pan minister Stanisław Kalemba obejmie swój urząd? Jak pani sądzi?

M.O.-D.: No, ja myślę, że bardzo szybko. Ja myślę, że bardzo szybko, dlatego że potrzeba nam spokoju, uporządkowania tych trudnych spraw koalicyjnych i również Ministerstwo Rolnictwa stoi przed poważnymi wyzwaniami, szczególnie w kwestii negocjacji z Unią Europejską, nowej perspektywy finansowej. Dlatego też to, co jest problemem u nas, musi być jak najszybciej załatwione po to, byśmy mieli silniejszy... silny mandat w Unii Europejskiej.

P.W.:  Czy Stanisław Kalemba będzie tak twardym ministrem jak minister Marek Sawicki, który nie miał najlepszej opinii w Unii Europejskiej, bo rzeczywiście czasami potrafił powiedzieć bardzo twardo?

M.O.-D.: Ja myślę, że tak, ja myślę, że tak. Z pewnością będzie miał też silnie wsparcie ze strony całego rządu Platformy Obywatelskiej i swoich kolegów z partii. Myślę, że Polskie Stronnictwo Ludowe zdaje sobie z tego sprawę, że dla nich najważniejszym obszarem właśnie jest obszar rolnictwa. A więc wszyscy będą robili wszystko, aby go wzmocnić też. Więc myślę, że nie będzie sam w tych działaniach.

P.W.:  A uda się wzmocnić Ministerstwo Rolnictwa po tym trzęsieniu ziemi?

M.O.-D.: Ja myślę, że to nawet nie tylko się uda, ale jest taka konieczność. Ja myślę, że jest taka konieczność i z pewnością będzie mowa jeszcze o reorganizacji czy też o wsparciu właśnie tym organizacyjnym tego resortu po to, by były zasady czytelne, transparentne, bo tak naprawdę wspólnie bierzemy odpowiedzialność za Ministerstwo Rolnictwa. Z jednej strony wiemy, że ministrem rolnictwa jest kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale to wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzymy ten rząd.

P.W.:  A uda się pewne rzeczy związane ze stanowiskami w różnych instytucjach, spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa rozwiązać?

M.O.-D.: No, z pewnością na ten temat będą trwały rozmowy i właśnie takie zasady dotyczące właśnie tej reorganizacji , że tak powiedziałabym, czy też przyglądaniu się temu, co się dzieje, będą jak gdyby obowiązujące i będą musiały być wykonane przez przyszłego ministra.

P.W.:  Czekamy do 15.30, wtedy oficjalnie pan premier ogłosi swoje stanowisko, czy Stanisław Kalemba będzie nowym ministrem rolnictwa w koalicyjnym rządzie. Dziękuję serdecznie. Marzena Okła-Drewnowicz, Platforma Obywatelska.

M.O.-D.: Dziękuję, do widzenia.

(J.M.)