X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Albert Camus jako "pierwszy człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 09:30
Pisarz, dziennikarz, filozof, człowiek teatru... o urodzonym sto lat temu Albercie Camusie pisano i mówiono w różnych kontekstach. Komunista? Egzystencjalista? Jeden z najmłodszych laureatów nagrody Nobla wymykał się łatwym opisom.
Albert Camus w 1957 r.
Albert Camus w 1957 r.Foto: Robert Edwards / Wikimedia / CC

Alberta Camusa szufladkowano jako komunistę, mimo że rozczarowany partią komunistyczną wcześnie z niej wystąpił czy też go usunięto. Opisywano go jako egzystencjalistę, mimo że z egzystencjalistami również się nie identyfikował. Ekscytowano się jego konfliktem z Jeanem Paulem Sartrem. Na jego książkach wychowało się kilka pokoleń nie tylko Francuzów, ale i Polaków.

Miał zaledwie 44 lata, kiedy w 1957 r. został uhonorowany literacką nagrodą Nobla. Trzy lata później zginął w wypadku samochodowym. W kieszeni jego marynarki znaleziono bilet na pociąg do Paryża, a w torbie niedokończoną autobiograficzną powieść "Pierwszy człowiek". Utwór ten jest powrotem Camusa do Algierii, bez której trudno zrozumieć jego dzieło.

Na audycję zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.

10 listopada (niedziela), godz. 18.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pessoa chciał, by Portugalia dała światu nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 19:00
- Cechą nowej kultury miał być przede wszystkim uniwersalizm oparty na różnorodności. Znakomite ucieleśnienie tej idei stanowi niesamowity projekt życiowy i literacki Pessoi - mówi w Dwójce Monika Świda, znawca twórczości portugalskiego wizjonera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nicolasa Bouviera świat oswojony w podróży

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 16:24
- To klasyczna powieść inicjacyjna. Nie jest to sprawozdanie, lecz pisana z dystansu opowieść o pamiętniku z podróży - mówił w Dwójce Piotr Kofta o wznowionej właśnie książce Nicolasa Bouviera "Oswajanie świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cuda św. Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 13:30
- Witkacy przypisywał sobie niezwykłe zdolności. Rzeczywiście w ciągu lat pracy nad jego dziełem doznawałem cudów, które czynił. Tak było też w przypadku najnowszego tomu listów - mówił w Dwójce prof. Janusz Degler, znawca twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń