Polskie Radio

Ścieżki polskich Cyganów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 10:00
W audycji "Sezon na dwójkę" będziemy rozmawiać o nowych, wyjątkowo starannych wydaniach dwóch książek Jerzego Ficowskiego: "Demonach cudzego strachu" i "Cyganach na polskich drogach".
Romowie
RomowieFoto: sxc.hu

W "Sezonie na Dwójkę" będziemy gościć: Krystynę Bratkowską reprezentującą wydawnictwo NISZA, w którym ukazały sie obie książki, Andrzeja Grzymałę-Kazłowskiego, cyganologa, podróżnika i kolekcjonera "cygańskich śladów", Andrzeja Bartosza, zastępcę dyrektora do spraw naukowych Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, w którym istnieje od 1990 roku dział poświęcony historii i kulturze Romów w Polsce , oraz cygankę Randię, propagującą tą kulturę.

Na audycję zaprasza Dorota Gacek.

12 listopada (wtorek), godz. 18.00

Czytaj także

Papusza: gdybym nie czytała i nie pisała, byłabym szczęśliwa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 12:12
W 1953 roku w Związku Literatów Polskich Papusza błagała, żeby spalili książkę "Cyganie polscy” Jerzego Ficowskiego. Na pytanie: "Co w niej jest?” odpowiedziała - falorykta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krótka pamięć Cyganów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 18:00
- Cyganie nie są narodem księgi. Dzięki mnie mogą poznać opowieści swoich dziadków - mówił w Dwójce Jacek Milewski, autor książki "Chyba za nami nie traficie", której fragmenty prezentujemy na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie bójmy się słowa "Cygan"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 15:54
– Określenie "Cygan" jest zakorzenione w języku polskim i nie jest jednoznacznie pejoratywne. Niesie za sobą wiele pozytywnych znaczeń, emocji i nie powinno się go wykorzeniać – mówiła w audycji "Źródła" Marta Godlewska-Goska.
rozwiń zwiń