Polskie Radio

RŚA: kraj, który jest naznaczony przemocą

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 17:30
- Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej wymyka się spod kontroli. Nie ma żadnej zwierzchniej władzy centralnej nad północną częścią kraju - mówi gość audycji "Trzy strony świata" Błażej Popławski, afrykanista i publicysta "Kultury Liberalnej".
Audio
  • RŚA: kraj, który jest naznaczony przemocą (Trzy strony świata/Trójka)
Jeden z kościołów w Republice Środkowoafrykańskiej
Jeden z kościołów w Republice ŚrodkowoafrykańskiejFoto: Eglise de brousse/wikimedia commons

Sytuacja w RŚA wróciła na czołówki polskich gazet, bo został tam porwany polski misjonarz z diecezji tarnowskiej ks. Mateusz Dziedzic. Podejmowane są działania w celu uwolnienia misjonarza.

Konflikt wybuchł tam ze zdwojoną siłą półtora roku temu. Szefowie dyplomacji państw UE w połowie lutego tego roku zdecydowali o ustanowieniu unijnej misji wojskowej.W Republice Środkowoafrykańskiej jest ok. 1600 żołnierzy francuskich i ok. 5000 z państw afrykańskich.

W styczniu 2014 roku z Bangi, czyli stolicy kraju, wycofali się muzułmańscy rebelianci z koalicji Seleka. Wcześniej, w marcu 2013 roku doprowadzili do obalenia rządu Francois Bozizego, a ich przywódca Michel Djotodia obwołał się prezydentem.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".
Chrześcijanie skrzyknęli się w zbrojne milicje i przy wsparciu dawnych żołnierzy Bozizego ruszyli do kontrataku. W grudniu w krwawej bitwie o Bangi zginęło prawie tysiąc ludzi. W styczniu Djotodia został zmuszony do ustąpienia po fali krytyki w kraju i ze strony społeczności międzynarodowej, która zarzucała mu, że nie zdołał zapobiec pladze aktów przemocy. Krajem kieruje jako tymczasowy prezydent Catherine Samba-Panza, chrześcijanka, była burmistrz Bangi.
Od stycznia życie straciło tam ok. 5 tys. ludzi.

- Interwencja "Błękitnych hełmów" jest konieczna. Sami Afrykanie ze sobą do ładu nie dojdą. RŚA to kraj, który jest naznaczony przemocą w polityce. Wojna, która wybuchła 1,5 roku temu jest kontynuacją konfliktów, które drzemały w tym społeczeństwie od wielu lat - mówi gość Łukasza Walewskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Trzy strony świata" na antenie Trójki w poniedziałki i środy o godz. 16.45.

(PAP/IAR/Polskie Radio/mp)

Czytaj także

Republika Środkowoafrykańska. Czy będzie powtórka z Rwandy?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 18:09
- Mówimy o tym kraju, bo boimy się powtórzenia wydarzeń z Rwandy. Boimy się tego, że państwo upadłe stanie się obszarem, gdzie dochodzi do ludobójstwa - mówi o sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej dr Błażej Popławski, afrykanista z portalu kulturaliberalna.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kenijski prezydent przed Trybunałem w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 17:13
Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta pojawił się w środę przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, gdzie miał zeznawać w sprawie rozruchów po wyborach w swoim kraju w 2007 roku. Kenyatta to pierwszy urzędujący prezydent wezwany przez haski trybunał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory w Boliwii. Trzecia kadencja Evo Moralesa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 17:37
Urzędujący prezydent Boliwii Evo Morales zapewnił sobie trzecią kadencję, zdobywając w niedzielnych wyborach 61 proc. głosów - poinformowała boliwijska telewizja Unitel, powołując się na wyniki sondażu wśród osób opuszczających lokale wyborcze.
rozwiń zwiń