Nowy Rok na sportowo

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 10:25
Sport to zdrowie i chyba każdy o tym wie, ale nie wszyscy znajdują w sobie tyle siły, aby regularnie trenować. Nowy Rok może być dobrą okazją do postanowienia o wprowadzeniu aktywności fizycznej do swojego planu dnia.
Audio
Nowy Rok na sportowo
Foto: PR24/PJ

Jak wiele dobrego daje nawet niewielka aktywność fizyczna najlepiej ilustrują fakty. Wystarczy codziennie spacerować w umiarkowanym tempie przez 20 minut więcej niż zwykle, by poprawić funkcjonowanie układu krążenia. Naukowcy dowodzą, że jeśli wykonamy o 2000 kroków dziennie więcej, zagrożenie zawałem serca oraz udarem mózgu obniży się o 8 proc. To tylko wybrane przykłady dobrodziejstw płynących ze zwykłego spaceru, a co jeśli zdecydujemy się na regularne bieganie? Uwaga! Bieganie wciąga.

- Bieganie to sport, który szybko przynosi zauważalne efekty. Na początku problemem jest ten pierwszy kilometr, ale po kilku tygodniach można już spokojnie przebiec około 5 kilometrów. Później motywatorem są zapisy na różnego rodzaju biegi zorganizowane. Z każdym kolejnym startem chce się pobiec lepiej i jest to taka dyscyplina, żeby trenować regularnie, aby poprawić swój wynik – mówiła w PR24 Karina Stadnicka, dziennikarka i biegaczka.

Największym problemem, jak w wielu dziedzinach życia, jest zebranie się w sobie i rozpoczęcie treningu. Często trauma związana z bieganiem wynika z dzieciństwa i zajęć wychowania fizycznego w szkole podstawowej, gdy nadmierny wysiłek kojarzył się ze złym samopoczuciem. Jednak przełamanie się i rozpoczęcie biegu może odmienić nasze dotychczasowe życie.

- Jeśli zaczniemy biegać to bardzo wiele się zmienia. Przede wszystkim zmianie ulega podejście do życia. Nie tylko biegamy, ale po pewnym czasie widzimy, że fajnie byłoby zacząć lepiej się odżywiać. Jeśli lepiej się odżywiamy, to lepiej się czujemy. Zmienia się także podejście do używek, imprez – wymieniała Gość PR24.

W kalendarzu inicjatyw biegowych nie brakuje, dlatego może warto wraz z Nowym Rokiem zakupić buty sportowe i wyruszyć na maratoński szlak. Nie zapominajmy jednak, żeby wcześniej przebadać swój organizm. Sport to zdrowie, ale ukryte wady wrodzone np. serca mogą wiele kosztować domorosłego biegacza.

PR24/Grzegorz Maj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak