X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W obronie „Memoriału”

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 13:25
Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji chce likwidacji działającego od 1989 roku Stowarzyszenia „Memoriał”, które dokumentuje i gromadzi wiedzę o ofiarach represji radzieckich, w tym stalinowskich w Rosji i byłych krajach bloku wschodniego. Stowarzyszenie zbiera też dowody na łamanie praw człowieka we współczesnej Rosji.
Audio
  • 09.11.14 Alicja Wancerz – Gluza: „Ośrodek „KARTA” współpracuje z „Memoriałem” od ponad 25 lat (…)”
Arsienij Borisowicz Roginski, przewodniczący Stowarzyszenia Memoriał
Arsienij Borisowicz Roginski, przewodniczący Stowarzyszenia "Memoriał"Foto: wikipedia.org

W obronie „Memoriału” wystąpił warszawski Ośrodek KARTA, który wystosował specjalny apel do władz rosyjskich, podpisany przez kilkadziesiąt organizacji pozarządowych.
13 listopada Sąd Najwyższy w Moskwie zajmie się rozpatrzeniem wniosku o likwidacji stowarzyszenia. Formalnym powodem jest to, że „Memoriał” nie spełnia wymogów statusu organizacji ogólnorosyjskiej tzn. nie ma zarejestrowanych przedstawicielstw w ponad połowie regionów.

Gość PR24 Włodzimierz Pac na antenie Polskiego Radia 24 zaznaczył, że w obronie organizacji „Memoriał” wystąpiła rosyjska rzecznik praw człowieka  –  Ełła Pamfiłowa zwróciła się do prezydenta Władimira Putina, by rekomendował Ministerstwu Sprawiedliwości wycofanie z Sądu Najwyższego wniosku o likwidację stowarzyszenia. Rzeczniczka uważa, że rozwiązanie tej organizacji byłoby niesprawiedliwe. Trudno przewidzieć jak potoczą się dalsze losy tego stowarzyszenia – powiedział Włodzimierz Pac , korespondent Polskiego Radia w Moskwie.

- Stowarzyszenie „Memoriał” posiada archiwum i bibliotekę, w której znajdują się dane o represjach stalinowskich. Organizuje również piesze wycieczki po miejscach gdzie przetrzymywano i rozstrzeliwano mieszkańców Moskwy i całej Rosji. Stowarzyszenie krytykuje m.in. działania władz rosyjskich na wschodzie Ukrainy. Jego działania są po prostu niewygodne dla Moskwy – dodał Włodzimierz Pac .

Wsparcie ze strony Ośrodka „KARTA”

Podpisany przez 32 organizacje pozarządowe apel KARTY do władz rosyjskich traktowany jest jako list otwarty. Ośrodek KARTA uważa, że obrona „Memoriału” powinna być dla Polski sprawą najwyższej wagi.

- Organizacja zajmująca się badaniem stalinizmu i dokumentacją pochodzącą z tego okresu nie jest dobrze postrzegana przez władze w Moskwie. Ośrodek „Karta” współpracuje z „Memoriałem” od ponad 25 lat. Przez ten okres widzieliśmy jak duże znaczenie mają działania „Memoriału”, które najczęściej swoim zasięgiem obejmują cały obszar Rosji i tereny dawnego Związku Radzieckiego – podkreśliła na antenie PR24 Alicja Wancerz – Gluza , współzałożycielka Ośrodka „KARTA”.

PR24/Paulina Olak

Zobacz więcej na temat: Memoriał polityka Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także