Scena polityczna po spotkaniu szefów partii

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 23:00
W Debacie Poranka prof. Ewa Marciniak, dr hab. Rafał Matyja i Andrzej Pomarański rozmawiali o efektach spotkania liderów ośmiu partii. Jarosław Kaczyński obwieścił sukces i powrót do politycznego dialogu, ale opozycja jest podzielona w swoich opiniach.
Audio
  • 01.04.16 Andrzej Pomarański: „Politycy zaczynają się orientować, że społeczeństwo jest zmęczone sporem o TK (…)”.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński po spotkaniu liderów ośmiu partii.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński po spotkaniu liderów ośmiu partii.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Sejm podejmie prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym – zapowiedział Jarosław Kaczyński po spotkaniu przywódców partii politycznych z marszałkiem Sejmu. Partie będą mogły przedstawić własne propozycje dotyczące TK w ciągu najbliższych tygodni.

Prof. Ewa Marciniak z Instytutu Nauki Politycznych UW stwierdziła, że największym wygranym spotkania liderów jest Jarosław Kaczyński.

– Prezes PiS zdefiniował bieżącą sytuację polityczną na swoją korzyść. Możemy powiedzieć, że był to dzień Jarosława Kaczyńskiego w tym sensie, że zaproponował spotkanie i doszło ono do skutku. Natomiast już po rozmowach jego narracja była triumfalna. Wystąpił jako pierwszy i tym samym narzucił interpretację wydarzeń – mówiła politolog.

Od lewej: prof. Ewa Marciniak i Andrzej Pomarański; Foto: PR24/TB Od lewej: prof. Ewa Marciniak i Andrzej Pomarański; Foto: PR24/TB

Politycy zaczynają orientować się, że społeczeństwo jest zmęczone sporem o TK. Być może Jarosław Kaczyński zorientował się, że pogłębiane konfliktu nie spowoduje przyrostu elektoratu – dodał Andrzej Pomarański, ekspert ds. wizerunku.

Natomiast dr hab. Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przyznał, że trwa polityczna gra i spotkanie liderów partii było jej przejawem.

– Jarosław Kaczyński potrafi składać szybkie oferty kompromisu, ale nic takiego nie nastąpiło. Przeciwnikiem PiS jest poważne rządzenie, a nie opozycja, która nie ma zdolności sprawiania kłopotu rządzącym – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W całej rozmowie także o ruszającym programie „Rodzina 500 plus”.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/gm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także