Francja: Atak na kościół w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 12:38
W wyniku ataku na świątynię we Francji zginął zakładnik – miejscowy proboszcz. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Rouen (północna Francja). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Edward Pałka, ekspert ds. bezpieczeństwa i dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. terroryzmu.
Audio
  • 26.07.16 Dr Edward Pałka o ataku na kościół we Francji
  • 26.07.16 dr Maciej Milczanowski o ataku na kościół we Francji
  • 26.07.16 dr Monika Gabriela Bartoszewicz o ataku na kościół we Francji
Na miejsce zdarzenia przybyły siły policji, strażaków i jednostka antyterrorystyczna
Na miejsce zdarzenia przybyły siły policji, strażaków i jednostka antyterrorystycznaFoto: EASTNEWS

Według relacji rzecznika ministerstwa spraw wewnętrznych, dwaj mężczyźni zabarykadowali się w kościele rzymsko-katolickim w Saint-Etienne de Rouvray na przedmieściach Rouen. Nie podano żadnych szczegółowych informacji na temat motywów, jakimi kierowali się napastnicy. Zostali zastrzeleni przez antyterrorystów. Byli związani z Państwem Islamskim.

W rękach napastników uzbrojonych w noże znaleźli się oprócz proboszcza miejscowej parafii, dwie siostry zakonne i dwóch wiernych, którzy znajdowali się w świątyni.

Na miejsce przybyły znaczne siły policji, strażaków i jednostka antyterrorystyczna, a także minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.

- Za wtorkowym atakiem w kościele w Normandii i śmiercią katolickiego księdza stoi Państwo Islamskie (IS) - powiedział prezydent Francji Francois Hollande. Wzięcie zakładników w kościele określił jako "podły zamach terrorystyczny"."Dwóch terrorystów powoływało się na Daesz", arabski akronim IS - powiedział Hollande.

Wydarzenie komentował w Polskim Radiu 24 dr Edward Pałka, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
– Do tej pory nie było tego typu ataków w Europie. To nowe zjawisko – powiedział gość Polskiego Radia 24. 

O strategii tzw. Państwa Islamskiego mówił zaś w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. terroryzmu, Centrum Zimbardo ds. Rozwiązywania Konfliktów, Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– Oceniając wszystkie wydarzenia, które już codziennie mają miejsce, musimy rozumieć, do czego zmierza tzw. Państwo Islamskie. Ono chcą zniszczyć i wyrugować tzw. strefę szarą, czyli takich ludzi, którzy są umiarkowani, starają się racjonalnie myśleć i budują strategię polityki – utrzymywał gość Polskiego Radia 24.  – Oni chcą, żeby w Europie istniała silna prawica, która walczy z islamistami, a pośrodku żeby nie było nic. Zauważmy, że im więcej zamachów, tym bardziej radykalizuje się prawica – dodał.

Do zamachu odniosła się także dr Monika Gabriela Bartoszewicz (Akademia Finansów i Biznesu Vistula).

– Ataki na cele stricte religijne na obszarach kontrolowanych przez tzw. Państwo Islamskie są codziennością. Tam właśnie chrześcijanie giną w setkach tysięcy – mówił gość Polskiego Radia 24. – Ci którzy utożsamiają się z nim, w Europie wybierają dokładnie te same cele  – powiedział gość Polskiego Radia 24.  


IAR, PAP

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także